Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Rogoźnie
Bip - Strona główna

PREZENTACJA GMINY

ORGANY

PRAWO LOKALNE

URZĄD MIEJSKI

RADA MIEJSKA 2006-2010

RADA MIEJSKA 2010-2014

RADA MIEJSKA 2014-2018

RADA MIEJSKA 2018-2024

BUDŻET GMINY

OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE »

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA »

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego »

ZAŁATWIANIE SPRAW

SPRZEDAŻ/NAJEM/UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

REJESTRY I EWIDENCJE

POŻYTEK PUBLICZNY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

OGŁOSZENIA

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ

WYBORY

Wykaz Stowarzyszeń i Związków Członkowskich, w których członkiem jest Gmina Rogoźno »

Ogłoszenia CUW

Ogłoszenia GOPS

Ogłoszenia RCK

Ogłoszenia ŚDS

Ogłoszenia ZAMK

Interpelacje Radnych Rady Miejskiej »

SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE, INFORMACJA PUBLICZNA

Analiza Stanu Gospodarki Odpadami »

Zgromadzenia publiczne »

Planowanie Przestrzenne

Komunalizacja mienia »

walidacja css walidacja html walidacja wcag
Strona główna » PREZENTACJA GMINY » Charakterystyka
A A A

PREZENTACJA GMINY: Charakterystyka

Gmina Rogoźno jest gminą miejsko-wiejską położoną w województwie wielkopolskim i powiecie obornickim, 30 km na północ od Poznania. Od północy graniczy z gminą Budzyń (powiat chodzieski) i dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara z gminami Wągrowiec, Skoki (powiat wągrowiecki), Murowana Goślina (powiat poznański), Oborniki i Ryczywół (powiat obornicki). Granice mają łączną długość 82 km. Siedzibą jest miasto Rogoźno (prawa miejskie - 24 kwietnia 1280r.).

Położenie gminy wyznaczają współrzędne geograficzne: 16o51'-17o08' długości geograficznej wschodniej oraz 52o40'-52o50' szerokości geograficznej północnej. Samo Rogoźno leży na 17o00' długości geograficznej wschodniej i 52o45' szerokości geograficznej północnej.

Powierzchnia gminy to 217,95 km2, w tym 11,2 km2 przypada na miasto Rogoźno. Przez centralną część gminy przebiega łącząca Poznań z Pomorzem Środkowym droga krajowa K-11 i ważna linia kolejowa Poznań-Kołobrzeg. W miejscowości Ruda bierze początek droga wojewódzka nr 241 Rogoźno-Wągrowiec.

Lasy gminy stanowią południowo-wschodnią krawędź Puszczy Noteckiej. Przez gminę przepływają rzeki Wełna, Mała Wełna, Flinta i Struga Sokołowska. Najwyższym wzniesieniem gminy, a za razem całego powiatu jest położony w Słomowie Koci Sad - 119 m n.p.m.

Użytki rolne zajmują 13.548,52 ha, czyli 62,15% ogólnej powierzchni gminy. Średnia powierzchnia gospodarstwa to 12,43 ha. Indywidualnych gospodarstw powyżej 100 ha mamy w gminie dziesięć. Głównym przedmiotem ich działalności jest uprawa zbóż oraz hodowla bydła i trzody chlewnej. W gminie Rogoźno są też cztery rolne spółki z o.o. i trzy spółdzielnie produkcyjne.

W sensie geograficznym gmina należy do trzech mezoregionów. Dolina Małej Wełny i Wełny (z terenami położonymi na zachód i północ od niej) - należą do Pojezierza Chodzieskiego. Obszar na południowy zachód od Doliny Małej Wełny i na wschód od linii kolejowej Poznań-Rogoźno, wchodzi w skład Pojezierza Gnieźnieńskiego. Tereny rozpościerające się na południe od nieużywanej linii kolejowej Rogoźno-Krzyż i na zachód od linii kolejowej Rogoźno-Poznań, to skraj Kotliny Gorzowskiej.

Gminę zamieszkuje 18.261 osób (stan z 31 stycznia 2011 roku), z tego w Rogoźnie mieszka 11.226, a pozostałe 6.670 zamieszkuje 32 wsie (największa - Parkowo - 1.054 mieszkańców) nie licząc osad posiadających często własne nazwy, a składających się z pojedynczych zabudowań lub takich, po których pozostała tylko nazwa na mapie. Średnia gęstość zaludnienia to 82,1 os./km2, a w samym Rogoźnie 1002,3 os./km2.


drukuj pobierz pdf    

wstecz