Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Rogoźnie
Bip - Strona główna

PREZENTACJA GMINY

ORGANY

PRAWO LOKALNE

URZĄD MIEJSKI

RADA MIEJSKA 2006-2010

RADA MIEJSKA 2010-2014

RADA MIEJSKA 2014-2018

RADA MIEJSKA 2018-2024

BUDŻET GMINY

OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE »

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA »

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego »

ZAŁATWIANIE SPRAW

SPRZEDAŻ/NAJEM/UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

REJESTRY I EWIDENCJE

POŻYTEK PUBLICZNY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

OGŁOSZENIA

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ

WYBORY

Wykaz Stowarzyszeń i Związków Członkowskich, w których członkiem jest Gmina Rogoźno »

Ogłoszenia CUW

Ogłoszenia GOPS

Ogłoszenia RCK

Ogłoszenia ŚDS

Ogłoszenia ZAMK

Interpelacje Radnych Rady Miejskiej »

SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE, INFORMACJA PUBLICZNA

Analiza Stanu Gospodarki Odpadami »

Zgromadzenia publiczne »

Planowanie Przestrzenne

Komunalizacja mienia »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z sesji Rady: PROTOKÓŁ nr LXV/2018 z LXV Sesji VII kadencji Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytej w dniu 19 czerwca 2018 r. o godz. 16.00 w Sali Urzędu Miejskiego w Rogoźnie

PROTOKÓŁ nr LXV/2018

z LXV Sesji VII kadencji Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytej w dniu 19 czerwca 2018 r. o godz. 16.00

 

z LXV Sesji VII kadencji Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytej w dniu 19 czerwca 2018 o godz. 16.00 w Sali Urzędu Miejskiego w Rogoźnie. Sesja zwołana została w trybie nadzwyczajnym przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Rogoźnie p. Henryka Janusa.

 

I. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

Zebranych powitał Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p. Henryk Janus, który trzykrotnym uderzeniem Laską Przewodniczącego, otworzył Sesję i przewodniczył jej obradom. Po powitaniu Pań i Panów Radnych, Pana Burmistrza, Pani Z-cy Burmistrza, Pani Skarbnik przystąpiono do realizacji porządku obrad. Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził na podstawie listy obecności, że na 15 radnych w Sesji bierze udział 14 radnych. Rada jest władna do podejmowania prawomocnych uchwał. Lista obecności radnych z sesji stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu. Na podstawie Regulaminu Rady Miejskiej w Rogoźnie do przeliczania głosów podczas głosowań Przewodniczący Rady wyznaczył Wiceprzewodniczącego Rady M.Kutkę.

 

II Proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Rozpatrzenie i przyjęcie uchwały w sprawie:
    1. oświadczenia w sprawie studium korytarzowego drogi ekspresowej S11,
    2. ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Rogoźna.
  4. Wolne głosy i wnioski.
  5. Zakończenie.

 

Ad. 2. Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

 

Ad. 3 Rozpatrzenie i przyjęcie uchwały w sprawie:

  1. oświadczenia w sprawie studium korytarzowego drogi ekspresowej S11,

Projekt uchwały przedstawił pan sekretarz Marek Jagoda wyjaśniając radnym poszczególne warianty poprowadzenia S11.

Sekretarz dodał, że dniach odpowiednio 5 czerwca 2018 r. i 12 czerwca 2018 r. odbyły się spotkania informacyjno-konsultacyjne z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu oraz wykonawcami, w sprawie studium korytarzowego drogi ekspresowej S11 na odcinkach:

  1. Ujście-Oborniki,
  2. Oborniki-Poznań.

O ww. spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych poinformowane zostało Prezydium Rady Miejskiej w Rogoźnie (tj. Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący), a także Przewodniczący Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa oraz Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Rogoźnie.

Na ww. spotkaniach informacyjno-konsultacyjnych przedstawione zostały ulotki informacyjne dot. studium korytarzowego drogi ekspresowej S11 (jak w załącznikach nr 1 i nr 2 do niniejszej uchwały). Ponadto podczas ww. spotkań zwrócono się o przekazywanie stanowisk w sprawie proponowanych korytarzy przebiegu tej drogi.

W przypadku proponowanych korytarzy drogi ekspresowej S11 na odcinku Ujście-Oborniki optymalnym przebiegiem tej drogi przez teren Gminy Rogoźno jest korytarz wg podwariantu 1a. Powyższe z uwagi na:

  • planowaną budowę przez Województwo Wielkopolskie północnej obwodnicy Rogoźna i połączenie drogi ekspresowej S11 (wg podwariantu 1a) – przez drogę wojewódzką – z Wągrowcem i Bydgoszczą,
  • a także ze względu na ochronę dziedzictwa przyrodniczego (obszary Natura 2000: PLB300015 Puszcza Notecka i PLH300043 Dolina Wełny, rezerwat przyrody „Promenada”) oraz kulturowego i historycznego (pałac w Wełnie wraz z zabytkowym parkiem).

Z kolei w przypadku proponowanych korytarzy tej drogi na odcinku Oborniki-Poznań, wskazanie optymalnego korytarza (wariant 2) zdeterminowane jest przebiegiem korytarzy na odcinku dalszym, tj. Ujście-Oborniki.

Radny Adam Nadolny powiedział, że najkorzystniejszym wariantem jego zdaniem, jest wariant 4. Wyjaśnił, że jeżeli chodzi o biznes to będzie się rozwijał tam, gdzie będą niskie podatki i dogodne tereny, a dojazd mieszkańców musi być jak najbardziej dogodny, poza tym takie uchwały podejmowano już 11 lat temu i nic w tym temacie nie zrobiono.

Pan burmistrz przypomniał o podjętej uchwale przez mieszkańców sołectwa Jaracz, którą przytoczył:

 

§1

„My mieszkańcy Sołectwa Jaracz wnioskujemy do Burmistrza oraz Rady Miejskiej w Rogoźnie o stanowcze sprzeciwienie się budowie drogi Sil w tak zwanym 4 korytarzu. Optymalnym korytarzem jest korytarz wg, podwariantu la. Zaburzy to turystyczno- rekreacyjny charakter miejscowości oraz zagrozi warunkom bytowym zwierząt i roślin. Rozdzieli również sołectwo na dwie części jeśli Sil będzie prowadzić planowanym korytarzem 4.

 

§2

Wykonanie uchwały powierza się Sołtysowi sołectwa.

 

§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.”

 

Natomiast pan radny Bartosz Perlicjan nie zgodził się ze swoim przedmówcą tłumacząc, że jest to teren „Natura 2000” miejsce hotelowo – rekreacyjno – wypoczynkowe. Pan przewodniczący Henryk Janus po dłuższej dyskusji zaproponował dopisanie w uzasadnieniu: „W przypadku proponowanych korytarzy drogi ekspresowej S11 na odcinku Ujście-Oborniki optymalnym przebiegiem tej drogi przez teren Gminy Rogoźno jest korytarz wg podwariantu 1a.

Treści ”z ewentualnym skorygowaniem przebiegu wg wariantu 1.”

Wniosek został przyjęty przez radnych jednogłośnie.

Radny Perlicjan przytoczył treść petycji mieszkańców Jaracza:

 

Zwracamy się z prośbą o ponową analizę dla przygotowanego wstępnego Studium Korytarzowego dla drogi ekspresowej S-l 1 pomiędzy węzłami Parkowo - Ujście.

Przedstawione na projekcie 757/18 z czerwca 2018 roku warianty 3 i 4 oznaczone odpowiednio kolorem fioletowym i pomarańczowym na załączonej mapie będą stanowiły znaczącą degradację środowiska naturalnego dla przecinanych obszarów chronionych:

6.Natura 2000 - Obszary Ptasie - Puszcza Notecka

7.Natura 2000 - obszary Siedliskowe - Dolina Wełny

8.Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Wełny i Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka

Warianty 3 i 4 będą przebiegały przez rzekę Wełnę bezpośrednio przy:

9.Rezerwacie Wełna

10.Rezerwacie Promenada

Ochrona powyższych obszarów została utworzona w ostatnich latach ze względu, ich wysokie walory przyrodnicze oraz unikalność.

Proszę zwrócić uwagę, również, na to że rzeki Flinta i Wełna ma być objęciem specjalnym międzynarodowym projektem „Lasu Modelowego", który ma między innymi ochronić je od dalszej degradacji.

Wariant 3 przebiega blisko jednego z najcenniejszych zabytków powiatu obornickiego zabytkowego drewnianego kościoła w Wełnie zbudowanego przez kasztelana Wojciecha Rydzyńskiego, właściciela wsi, w 1727 roku a także zabytkowego Pałacu w Wełnie.

Wariant 4 będzie stanowił znaczące uciążliwości dla obecnych mieszkańców Jaracza i Rożnowie ponieważ przedziela on sołectwo.

Warianty 2, 3 i 4 będą przebiegając przez tereny gdzie zostało wydzielonych wiele działek budowlanych i obecnie są przygotowania lub już budowane są nowe domy.

Wariant 4 przechodzi bezpośrednio przy muzeum Młynarstwa w Jaraczu położonym nad malowniczą rzeką Wełną.

W pobliżu wariantu 4 w roku 2009r planowana była inwestycja budowy domów jednorodzinnych a także w roku 2017r budowa odkrywkowej kopalni żwiru. Na obie inwestycje RDOŚ z Poznania nie wyraził zgody - Obszerna Opinia Ekspertów w sprawie drugiej inwestycji dostępna jest na portalu RDOŚ z Poznania.

Jako najmniej kolidujące zalecamy wykonanie na tym odcinku wariantu przebiegającego wzdłuż obecnie istniejącej drogi krajowej DK11. Na odcinku Parkowo Chodzież przy tej drodze nie ma budynków mieszkalnych a będzie wymagało jedynie poszerzenia istniejącej drogi co zarazem spowoduje najmniejsze zniszczenia środowiska naturalnego. Taki wariant przyczyni się do znacznego rozwoju gminy Rogoźno a także Budzynia i Margonina.

Ze względu na piękno otaczającej przyrody i bazę wypoczynkowo - hotelową muzeum jest miejscem wielu ważnych uroczystości w życiu rodzin, konferencji i spotkań firmowych, etapem rajdów pieszych, rowerowych i wodnych. W muzeum odbywają się także imprezy kulturalne: koncerty, wieczory poetyckie i plenery plastyczne. Do najważniejszych z nich należą:

Marzanna - impreza o charakterze rodzinnym nawiązująca do tradycji żegnania zimy i witania wiosny,

Festyn Młynarski - impreza edukacyjno- rekreacyjna prezentująca dawne młynarstwo oraz kulturę wsi polskiej,

Spotkania Miłośników Wiatraków i Młynów Wodnych - odczyty i prezentacje przygotowane przez pasjonatów, kolekcjonerów, budowniczych, muzealników i naukowców zainteresowanych dawnym młynarstwem.

radny Sebastian Kupidura wspomniał o tym, że należałoby zrobić kalkulację zysków i strat dla mieszkańców. Natomiast pan przewodniczący Henryk Janus poinformował, że uczestniczył w spotkaniu Stowarzyszenia S11 i na tym spotkaniu nikt nie wspomniał o wariantach dotyczących gminy Oborniki, czy Rogoźna.

Na zakończenie pan radny Kupidura zwrócił też uwagę, że należałoby pomysleć o ludziach, którzy pracują poza Rogoźnem. Po tej dyskusji uchwała została przyjęta 12 głosami „za”, przy 1 „wstrzymującym się”.

 

b)                 ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Rogoźna.

Pani radna Katarzyna Erenc – Szpek powiedziała, że skoro jest przepis, że trzeba obniżyć burmistrzowi wynagrodzenie, to po co rada? Pan radny Kuszak zapytał, ile na tej uchwale straci pan burmistrz, a ile pani burmistrz? Pan burmistrz powiedział, że jeśli chodzi o jego osobę to będzie to kwota 1.225 zł, a pani burmistrz podobnie.

Pan radny Paweł Wojciechowski zapytał, dlaczego przy podejmowaniu uchwały w 2014 roku była podana kwota w wynagrodzeniu a teraz są procenty? Pani skarbnik odpowiedziała, że nie ma w tym różnicy bo wskaźniki są identyczne.

Pan radny Adam Nadolny poprosił o 5 minut przerwy, wniosek został przyjęty jednogłośnie.

 

Po przerwie obecnych było 9 radnych.

Uchwała nie została przyjęta. „Za” – 0 głosów, „przeciw” – 9 głosów i 0 głosów „wstrzymujących się”.

 

Ad. 4 Wolne głosy i wnioski.

Brak

 

Ad. 5 Zakończenie.

Posiedzenie sesji zakończył wiceprzewodniczący trzykrotnym uderzeniem laski o godz. 8:10, protokołowała Anna Mazur.

 

 

drukuj pobierz pdf