Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Rogoźnie
Bip - Strona główna

PREZENTACJA GMINY

ORGANY

PRAWO LOKALNE

URZĄD MIEJSKI

RADA MIEJSKA 2006-2010

RADA MIEJSKA 2010-2014

RADA MIEJSKA 2014-2018

RADA MIEJSKA 2018-2024

BUDŻET GMINY

OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE »

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA »

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego »

ZAŁATWIANIE SPRAW

SPRZEDAŻ/NAJEM/UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

REJESTRY I EWIDENCJE

POŻYTEK PUBLICZNY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

OGŁOSZENIA

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ

WYBORY

Wykaz Stowarzyszeń i Związków Członkowskich, w których członkiem jest Gmina Rogoźno »

Ogłoszenia CUW

Ogłoszenia GOPS

Ogłoszenia RCK

Ogłoszenia ŚDS

Ogłoszenia ZAMK

Interpelacje Radnych Rady Miejskiej »

SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE, INFORMACJA PUBLICZNA

Analiza Stanu Gospodarki Odpadami »

Zgromadzenia publiczne »

Planowanie Przestrzenne

Komunalizacja mienia »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Uchwały Rady Miejskiej 2014-2018: Uchwała nr XLIII/409/2017 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 14 lipca 2017 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorzą

UCHWAŁA NR XLIII/409/2017

RADY MIEJSKIEJ W ROGOŹNIE

z dnia 14 lipca 2017 r.

 

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego i jej jednostkom organizacyjnym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) oraz art. 59 ust. 2 i art 59a ust 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 1870, 1948, 1984, 2260 oraz z 2017 r. poz. 60, 191 i 659) Rada Miejska w Rogoźnie uchwala, co następuje:

 

§ 1 Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego i jej jednostkom organizacyjnym, warunki dopuszczalności pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie, pomocy de minimis w rybołówstwie w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie, pomoc de minimis w rybołówstwie oraz wskazanie organu uprawnionego do udzielania tych ulg.

 

§ 2

  1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, na wniosek zobowiązanego, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
  2. Umorzenie zaległości w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.
  3. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku do upływu terminów zapłaty określonych przez organ przyznający ulgę.
  4. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie, albo w pełnej wysokości rat ustalonych przez organ przyznający ulgę, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę liczonymi od pierwotnego terminu zapłaty.
  5. Nie dochodzi się spłaty należności o charakterze cywilnoprawnym, przypadających Gminie Rogoźno lub jej jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13 ustawy o finansach publicznych, których kwota wraz z odsetkami nie przekracza 50 zł.

 

§ 3

  1. Organ, na wniosek zobowiązanego prowadzącego działalność gospodarczą, może udzielać określonych w § 2 ust. 1 ulg w spłacie zobowiązań należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, które:
    1. nie stanowią pomocy publicznej;
    2. stanowią pomoc de minimis – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L.2013.352.1 z 2013 r.);
    3. stanowią pomoc de minimis w rolnictwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.U. UE.L.Nr 352 z 24.12.2013r) ,
    4. stanowią pomoc de minimis w rybołówstwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de mnimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U. UE.L.Nr 190 z 28.06.2014r)
  2. Podmiot, który chce skorzystać z pomocy de minimis, z zastrzeżeniem ust. 3, zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:
    1. wypełnionego formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311 z późn. zm.);
    2. zaświadczeń o pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie jakie podmiot ubiegający się o pomoc de minimis otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczeń o wielkości pomocy de mnimis, de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie otrzymanej w tym okresie, albo oświadczeń o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
    3. sprawozdania finansowe za okres trzech lat obrotowych, o których mowa w § 2 ust.1 pkt. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311 z późn. zm.).
  3. Podmiot, który chce skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:
    1. wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go latach podatkowych albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
    2. informacje określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311 z późn. zm.) albo w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. Nr 121 poz. 810)

 

§ 4

  1. Przepisy § 2 – § 3 stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania, nie dochodzenia spłaty lub rozkładania na raty spłat odsetek od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym oraz do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat innych należności ubocznych.
  2. Umorzenie należności głównej skutkuje umorzeniem odsetek.
  3. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu odsetki.

 

§ 5 Przepisów § 2 – § 3 nie stosuje się do należności, których umarzanie, odraczanie terminów spłaty oraz rozkładanie spłaty na raty określają odrębne przepisy. Przepisu z § 2 pkt 5 nie stosuje się do należności powstałych w związku z realizacją:

  1. zadań za zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami.
  2. programów, projektów i zadań finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust 1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych.

 

§ 6

  1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, z urzędu mogą być umarzane w całości, jeżeli:
    1. osoba fizyczna – zmarła nie pozostawiając żadnego majątku, albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000,00 zł.;
    2. osoba prawna – została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
    3. zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne; Stosowanie ulg określonych w niniejszym ustępie nie stanowi pomocy de minimis.
  2. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych. Jeśli wśród tych zobowiązanych są osoby prowadzące działalność gospodarczą organ może udzielać określonych w § 6 ust. 1 ulg w spłacie zobowiązań należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, które:
    1. nie stanowią pomocy publicznej;
    2. stanowią pomoc de minimis – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L.2013.352.1 z 2013r);
    3. stanowią pomoc de minimis w rolnictwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.U. UE.L.Nr 352 z 24.12.2013r)
    4. stanowią pomoc de minimis w rybołówstwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 171/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu Traktatu WE o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de mnimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U. UE.L.Nr 190 z 28.06.2014r).
  3. Przepisy § 6 ust. 1 – ust. 2 stosuje się odpowiednio do umarzania z urzędu odsetek od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym oraz do umarzania z urzędu spłat innych należności ubocznych.

 

§ 7

  1. Do umarzania, odraczania terminów lub rozkładania na raty spłat należności, o których mowa w niniejszej uchwale, uprawniony jest:
    1. kierownik jednostki organizacyjnej Gminy – gdy należność pieniężna nie przekracza jednokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym podjęcie decyzji o umorzeniu ogłoszonego w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,
    2. Burmistrz Rogoźna na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej jeżeli kwota wierzytelności przekracza jednokrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o której mowa w pkt 1).
  2. Przez wartość należności pieniężnej, o której mowa w ust. 1, rozumie się należność główną łącznie z sumą należności ubocznych.

 

§ 8 Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego w formie jednostronnego oświadczenia woli Burmistrza Rogoźna lub osób upoważnionych, zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1).

 

§ 9 Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Rogoźna.

 

 

§ 10 Traci moc uchwała Nr XII/91/2011 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 24 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania spłat lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym.

 

§ 11 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i obowiązuje do 30 czerwca 2021r.

 


 UZASADNIENIE do Uchwały Nr XLIII/409/2017 Rady Miejskiej w Rogoźnie w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego i jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.

 

Ustawą z dnia 10 lutego 2017r. o zmianie ustawy o finansach publicznych opublikowaną w Dzienniku Ustaw z dnia 28 marca 2017r poz. 659 wprowadzono szereg zmian do ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych. W projekcie uchwały zastąpiono pojęcie „jednostek podległych” pojęciem „jednostek organizacyjnych” zgodnie ze zmianą art. 59a ustawy o finansach publicznych. Ponadto uchwała Nr XII/91/2011 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 24 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania spłat lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym podjęta była w oparciu o przepisy unijne - rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 379 z 28.12.2006 r.). Rozporządzenie straciło moc obowiązującą i zostało zastąpione rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1407/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu funkcjonowania Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z dnia 24 grudnia 2013 r.). Natomiast w części dotyczącej pomocy de minimis w rolnictwie uchwała oparta była na rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 379 z 28.12.2006 r.). Rozporządzenie straciło moc obowiązującą i zostało zastąpione rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.U. UE.L.Nr 352 z 24.12.2013r). Przywołano również rozporządzenie Komisji (WE) Nr 171/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu Traktatu WE o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de mnimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U. UE.L.Nr 190 z 28.06.2014r).

W związku ze zmianą wyżej wymienionych przepisów zaistniała konieczność dostosowania uchwały do obowiązujących przepisów.

Z uwagi na to, iż adresatami projektowanej uchwały są między innymi przedsiębiorcy stanowi ona program pomocy de minimis. Projekt uchwały został zgłoszony zgodnie z art. 7 ust. 3i 3a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie i Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawione zastrzeżenia Prezesa UOKiK oraz Ministra Rolnictwa zostały uwzględnione w uchwale.

 

drukuj pobierz pdf