UCHWAŁA NR XLIII/409/2017
RADY MIEJSKIEJ W ROGOŹNIE
z dnia 14 lipca 2017 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego i jej jednostkom organizacyjnym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 ze zm.) oraz art. 59 ust. 2 i art 59a ust 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 1870, 1948, 1984, 2260 oraz z 2017 r. poz. 60, 191 i 659) Rada Miejska w Rogoźnie uchwala, co następuje:
§ 1 Określa się szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego i jej jednostkom organizacyjnym, warunki dopuszczalności pomocy de minimis, pomocy de minimis w rolnictwie, pomocy de minimis w rybołówstwie w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc de minimis, pomoc de minimis w rolnictwie, pomoc de minimis w rybołówstwie oraz wskazanie organu uprawnionego do udzielania tych ulg.
§ 2
- W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, na wniosek zobowiązanego, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
- Umorzenie zaległości w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego zobowiązane są inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.
- Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku do upływu terminów zapłaty określonych przez organ przyznający ulgę.
- Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie, albo w pełnej wysokości rat ustalonych przez organ przyznający ulgę, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę liczonymi od pierwotnego terminu zapłaty.
- Nie dochodzi się spłaty należności o charakterze cywilnoprawnym, przypadających Gminie Rogoźno lub jej jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13 ustawy o finansach publicznych, których kwota wraz z odsetkami nie przekracza 50 zł.
§ 3
- Organ, na wniosek zobowiązanego prowadzącego działalność gospodarczą, może udzielać określonych w § 2 ust. 1 ulg w spłacie zobowiązań należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, które:
- nie stanowią pomocy publicznej;
- stanowią pomoc de minimis – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L.2013.352.1 z 2013 r.);
- stanowią pomoc de minimis w rolnictwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.U. UE.L.Nr 352 z 24.12.2013r) ,
- stanowią pomoc de minimis w rybołówstwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de mnimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U. UE.L.Nr 190 z 28.06.2014r)
- Podmiot, który chce skorzystać z pomocy de minimis, z zastrzeżeniem ust. 3, zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:
- wypełnionego formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311 z późn. zm.);
- zaświadczeń o pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie jakie podmiot ubiegający się o pomoc de minimis otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat, albo oświadczeń o wielkości pomocy de mnimis, de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie otrzymanej w tym okresie, albo oświadczeń o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
- sprawozdania finansowe za okres trzech lat obrotowych, o których mowa w § 2 ust.1 pkt. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311 z późn. zm.).
- Podmiot, który chce skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem:
- wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go latach podatkowych albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
- informacje określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311 z późn. zm.) albo w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. Nr 121 poz. 810)
§ 4
- Przepisy § 2 – § 3 stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania, nie dochodzenia spłaty lub rozkładania na raty spłat odsetek od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym oraz do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat innych należności ubocznych.
- Umorzenie należności głównej skutkuje umorzeniem odsetek.
- Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu odsetki.
§ 5 Przepisów § 2 – § 3 nie stosuje się do należności, których umarzanie, odraczanie terminów spłaty oraz rozkładanie spłaty na raty określają odrębne przepisy. Przepisu z § 2 pkt 5 nie stosuje się do należności powstałych w związku z realizacją:
- zadań za zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami.
- programów, projektów i zadań finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust 1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych.
§ 6
- Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, z urzędu mogą być umarzane w całości, jeżeli:
- osoba fizyczna – zmarła nie pozostawiając żadnego majątku, albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000,00 zł.;
- osoba prawna – została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;
- zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne; Stosowanie ulg określonych w niniejszym ustępie nie stanowi pomocy de minimis.
- W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności, o których mowa w ust. 1, mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umarzania są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych. Jeśli wśród tych zobowiązanych są osoby prowadzące działalność gospodarczą organ może udzielać określonych w § 6 ust. 1 ulg w spłacie zobowiązań należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym, które:
- nie stanowią pomocy publicznej;
- stanowią pomoc de minimis – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L.2013.352.1 z 2013r);
- stanowią pomoc de minimis w rolnictwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.U. UE.L.Nr 352 z 24.12.2013r)
- stanowią pomoc de minimis w rybołówstwie – zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 171/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu Traktatu WE o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de mnimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U. UE.L.Nr 190 z 28.06.2014r).
- Przepisy § 6 ust. 1 – ust. 2 stosuje się odpowiednio do umarzania z urzędu odsetek od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Rogoźno i jej jednostkom organizacyjnym oraz do umarzania z urzędu spłat innych należności ubocznych.
§ 7
- Do umarzania, odraczania terminów lub rozkładania na raty spłat należności, o których mowa w niniejszej uchwale, uprawniony jest:
- kierownik jednostki organizacyjnej Gminy – gdy należność pieniężna nie przekracza jednokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym podjęcie decyzji o umorzeniu ogłoszonego w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,
- Burmistrz Rogoźna na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej jeżeli kwota wierzytelności przekracza jednokrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o której mowa w pkt 1).
- Przez wartość należności pieniężnej, o której mowa w ust. 1, rozumie się należność główną łącznie z sumą należności ubocznych.
§ 8 Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego w formie jednostronnego oświadczenia woli Burmistrza Rogoźna lub osób upoważnionych, zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1).
§ 9 Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Rogoźna.
§ 10 Traci moc uchwała Nr XII/91/2011 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 24 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania spłat lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym.
§ 11 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i obowiązuje do 30 czerwca 2021r.
UZASADNIENIE do Uchwały Nr XLIII/409/2017 Rady Miejskiej w Rogoźnie w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego i jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną.
Ustawą z dnia 10 lutego 2017r. o zmianie ustawy o finansach publicznych opublikowaną w Dzienniku Ustaw z dnia 28 marca 2017r poz. 659 wprowadzono szereg zmian do ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych. W projekcie uchwały zastąpiono pojęcie „jednostek podległych” pojęciem „jednostek organizacyjnych” zgodnie ze zmianą art. 59a ustawy o finansach publicznych. Ponadto uchwała Nr XII/91/2011 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 24 sierpnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania spłat lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym podjęta była w oparciu o przepisy unijne - rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 379 z 28.12.2006 r.). Rozporządzenie straciło moc obowiązującą i zostało zastąpione rozporządzeniem Komisji (UE) nr 1407/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu funkcjonowania Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z dnia 24 grudnia 2013 r.). Natomiast w części dotyczącej pomocy de minimis w rolnictwie uchwała oparta była na rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 379 z 28.12.2006 r.). Rozporządzenie straciło moc obowiązującą i zostało zastąpione rozporządzeniem Komisji (WE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.U. UE.L.Nr 352 z 24.12.2013r). Przywołano również rozporządzenie Komisji (WE) Nr 171/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu Traktatu WE o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de mnimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz.U. UE.L.Nr 190 z 28.06.2014r).
W związku ze zmianą wyżej wymienionych przepisów zaistniała konieczność dostosowania uchwały do obowiązujących przepisów.
Z uwagi na to, iż adresatami projektowanej uchwały są między innymi przedsiębiorcy stanowi ona program pomocy de minimis. Projekt uchwały został zgłoszony zgodnie z art. 7 ust. 3i 3a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie i Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawione zastrzeżenia Prezesa UOKiK oraz Ministra Rolnictwa zostały uwzględnione w uchwale. |