Uchwała nr XV/124/2015 w sprawie utworzenia Centrum Integracji Społecznej w formie samorządowego zakładu budżetowego i nadania mu statutu Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), art. 16 ust 1 i 2 ustawy § 1. 1. Tworzy się z dniem 1 marca 2016 roku samorządowy zakład budżetowy o nazwie Centrum Integracji Społecznej w Rogoźnie z siedzibą przy ulicy Nowej, 64-610 Rogoźno, zwany dalej „CIS”. 2. Zasady funkcjonowania samorządowego zakładu budżetowego CIS określa statut, który otrzymuje brzmienie załącznika nr 1 do niniejszej uchwały. § 2. 1. Przedmiotem działania CIS jest wykonywanie zadań Gminy Rogoźno w zakresie reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz realizacja zatrudnienia socjalnego na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym. 2. W ramach reintegracji zawodowej CIS może prowadzić działalność wytwórczą, handlową, usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. § 3. 1. Źródłami przychodów własnych CIS jest odpłatne wykonywanie zadań zleconych przez instytucje, organizacje, podmioty gospodarcze oraz osoby prywatne. 2. CIS może otrzymać dotację z budżetu Gminy Rogoźno w wysokości do 50% swoich kosztów działalności. 3. Źródłem przychodów CIS mogą być również inne źródła, jeżeli tak stanowią odrębne przepisy prawa. 4. Wyposaża się CIS w środki obrotowe w wysokości 150.000 zł – z dotacji na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe. 5. Przekazuje się CIS działkę nr 1546/6 o powierzchni 0,1803ha zabudowaną budynkiem w stanie surowym otwartym. 6. Terminy i sposób ustalania zaliczkowych wpłat nadwyżki środków obrotowych oraz sposób i terminy rocznych rozliczeń i dokonywania wpłat CIS-u do budżetu gminy Rogoźno określa załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały. § 4. Wykonanie Uchwały powierza się Burmistrzowi Rogoźna. § 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XV/124/2015 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 26 sierpnia 2015 r.
STATUT Rozdział 1. § 1. Centrum Integracji Społecznej w Rogoźnie jest samorządowym zakładem budżetowym Gminy Rogoźno, działającym w szczególności na podstawie: 1. ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym (tekst jednolity z 2011 r. Dz. U. Nr 43 poz. 225 późn. zm.), 2. Statutu Gminy Rogoźno, 3. Innych aktów prawnych regulujących działalność Centrum Integracji Społecznej § 2. 1. Nazwa gminnej jednostki organizacyjnej brzmi „Centrum Integracji Społecznej 2. Siedzibą CIS jest miejscowość Rogoźno, ul. Nowa. 3. Obszarem działania CIS jest Gmina Rogoźno, jednak dla właściwej realizacji zadań
Rozdział 2. § 3. 1. CIS jest miejscem reintegracji społecznej i zawodowej dla uczestników, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 2. Reintegracja zawodowa i społeczna uczestników CIS odbywa się poprzez: 1) kształcenie umiejętności pozwalających na pełnienie ról społecznych i osiąganie pozycji społecznych, 2) nabywanie umiejętności zawodowych oraz przyuczenie do zawodu, 3) przekwalifikowanie lub podwyższanie kwalifikacji zawodowych, 4) naukę planowania życia i zaspokajania potrzeb własnym staraniem, 5) uczenie umiejętności racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami pieniężnymi. 3. W ramach reintegracji zawodowej CIS może prowadzić działalność wytwórczą, handlową, usługową oraz działalność wytwórczą w rolnictwie. 4. CIS zapewnia uczestnikom: 1) szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, 2) przeprowadzenie odpowiednich badań lekarskich, 3) odzież ochronną i obuwie robocze, 4) bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach, w tym środki ochrony indywidualnej, 5) jeden nieodpłatny posiłek dziennie w trakcie pobytu, 6) zaopatrzenie z tytułu wypadków i chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach, 7) wsparcie finansowe w postaci świadczenia integracyjnego. 5. Dla zapewnienia prawidłowej realizacji zadań CIS współpracuje w szczególności z: Urzędem Miejskim w Rogoźnie, jednostkami organizacyjnymi Gminy Rogoźno, organizacjami pozarządowymi, parafiami, podmiotami gospodarczymi, urzędem pracy.
Rozdział 3. § 4. 1. CIS jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy. 2. Kierownik zarządza CIS oraz reprezentuje je na zewnątrz na podstawie udzielonego pełnomocnictwa przez Burmistrza Rogoźna. 3. Kierownika CIS zatrudnia i zwalnia Burmistrz Rogoźna. § 5. Do zakresu działania Kierownika CIS należy w szczególności: 1) zapewnienie prawidłowego funkcjonowania CIS i kierowanie jego działalnością, 2) reprezentowanie oraz działanie w imieniu CIS wobec władz, instytucji, organizacji oraz osób trzecich, 3) składanie w imieniu CIS oświadczeń w zakresie praw i zobowiązań majątkowych do wysokości kwot określonych w planie finansowym, 4) nadzorowanie uczestników oraz pracowników CIS podczas wykonywania zleconych prac. § 6. Strukturę organizacyjną, podział czynności i odpowiedzialność zatrudnionych osób określa Regulamin Organizacyjny CIS opracowany przez Kierownika CIS, zatwierdzony przez Burmistrza Rogoźna. Rozdział 4. § 7. 1. Majątek CIS stanowi mienie komunalne Gminy Rogoźno przekazane mu w trwały zarząd oraz mienie uzyskane w wyniku działalności. 2. CIS jako samorządowy zakład budżetowy prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych w ustawie o finansach publicznych.
§ 8. 1. CIS gospodaruje swoim majątkiem oraz prowadzi samodzielnie działalność w celu pozyskiwania środków na działalność statutową z: 1) dotacji przyznanych zgodnie z ustawą o finansach publicznych oraz ustawa o zatrudnieniu socjalnym, 2) wpływów z prowadzonej działalności wytwórczej, handlowej lub usługowej o których mowa w ustawie o zatrudnieniu socjalnym, 3) wpływów z najmu i dzierżawy składników majątkowych, 4) wpływów ze sprzedaży składników majątkowych, 5) środków Unii Europejskiej, 6) wpływów z innych źródeł. 2. Podstawą gospodarki finansowej stanowi plan finansowy CIS . 3.W planie finansowym CIS mogą być dokonywane zmiany w ciągu roku w przypadku zrealizowania wyższych od planowanych przychodów i kosztów pod warunkiem, że nie spowoduje to zwiększenia dotacji z budżetu. § 9. 1. CIS posiada odrębny rachunek bankowy i prowadzi własną rachunkowość zgodnie 2. Dysponentem środków finansowych jest kierownik CIS. 3. Obsługa finansowo- księgowa jest samodzielna.
§ 10. Odrębne przepisy określają zasady: 1) ewidencji, planowania, sprawozdawczości finansowej i statystycznej, 2) finansowania i rozliczeń z budżetem Gminy.
Rozdział 5. § 11.
§ 12. Zmiany Statutu CIS następują w formie właściwej dla jego uchwalenia. Załącznik Nr 2 Terminy i sposób ustalania zaliczkowych wpłat
1. Zaliczkowe wpłaty do budżetu nadwyżek środków obrotowych CIS są przekazywane do budżetu co kwartał w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału, a za IV kwartał –
2. Zaliczkowe wpłaty do budżetu wynoszą ¼ planowanych wpłat do budżetu.
3. W terminie 15 dni od złożenia rocznego sprawozdania finansowego (bilansu) CIS wpłaca do budżetu różnicę między faktycznym a planowanym stanem środków obrotowych na koniec roku.
4. W przypadku gdy zaliczkowe wpłaty, o których mowa pkt. 1, zostaną przekazane 5. Przepis pkt 3 ma zastosowanie również do planu finansowego, który nie przewiduje | |