PROTOKÓŁ nr 28/2017
z posiedzenia Komisji Gospodarki Finansów i Rolnictwa Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytego w dniu 29 maja 2017 roku o godz. 16:15 w sali RCK, ul. II Armii W.P., Rogoźno.
Posiedzenie Komisji otworzył i posiedzeniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Adam Nadolny. Wiceprzewodniczący stwierdził, że na 8 członków Komisji w obradach bierze udział 7 członków Komisji. Komisja jest władna do podejmowania prawomocnych wniosków. Lista obecności członków Komisji stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.
Proponowany porządek obrad:
- Otwarcie obrad.
- Stwierdzenie quorum.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia KGFiR.
- Szkody łowieckie na terenie Gminy Rogoźno.
- Stan czystości jezior, rzek i wód gruntowych na terenie Gminy Rogoźno.
- Sytuacja i stan leśnictwa na terenie Gminy Rogoźno w nadleśnictwach: Durowo, Łopuchówko i Oborniki.
- Wykonanie budżetu Gminy Rogoźno za rok 2016 – absolutorium dla burmistrza Rogoźna.
- Omówienie projektów uchwał i materiałów na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Rogoźnie.
- Sprawy bieżące.
- Wolne głosy i wnioski.
- Zamknięcie obrad.
Ad. 3 Przyjęcie porządku obrad.
Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.
Ad. 4 Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia KGFiR
Protokół został przyjęty przez członków komisji – jednogłośnie.
Ad. 5 Szkody łowieckie na terenie Gminy Rogoźno.
Pan wiceprzewodniczący poinformował komisję, że z racji nadesłanych wyczerpujących tematów przez koła łowieckie odstępuje od zreferowania tego punktu na komisji.
Ad. 6. Stan czystości jezior, rzek i wód gruntowych na terenie Gminy Rogoźno.
Temat powyższy przedstawił pan burmistrz Roman Szuberski.
Jeziora i rzeki stanowią istotną dominantę krajobrazu terenu Gminy Rogoźno, przyciągają turystów i są głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi rekreacji. Wody jezior i rzek podnoszą walory estetyczne i atrakcyjność krajobrazu. Zdecydowana większość jezior na terenie gminy jest pochodzenia polodowcowego, głównie typu rynnowego. Najczęściej są one długie i wąskie, o stromych brzegach, znacznych głębokościach i o niewyrównanym dnie.
Jeziora zajmują znaczną powierzchnię terenu gminy. Największym z nich jest Jezioro Budziszewskie (177,14 ha) - typowo rynnowe jezioro o maksymalnej głębokości 14 m, długości 4.600 m i maksymalnej szerokości 520 m. Długość linii brzegowej wynosi 9.700 m, brzegi porośnięte są wąskim pasem trzcin. Poza Jeziorem Budziszewskim w gminie znajduje się również siedem innych: Rogozińskie (148,20 ha), Prusieckie (72,65 ha), Nienawiskie Duże (29,65 ha), Czarne (24,76 ha), Małe (lub Wydarte, 16,45 ha), Boguniewskie (9,65 ha) i Nienawiskie Małe (6,21 ha).
W 2016 przeprowadzono badania stanu jakości wód Jeziora Budziszewskiego i Jeziora Rogozińskiego oraz przepływającej przez nie rzeki Małej Wełny. Badania przeprowadził Zakład Ochrony Wód Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poniżej przedstawione zostały wyniki tych badań.
Rzeka Mała Wełna przepływa przez tereny rolnicze, narażona jest na dopływ zanieczyszczeń obszarowych z pól uprawnych, przede wszystkim wysokich ładunków związków biogennych, powodujących eutrofizację wód. Dodatkowym czynnikiem jest położenie w jej pobliżu kilku większych miejscowości (Łubowo, Kiszkowo, Działyń, Kłecko, Skoki, Rogoźno), stanowiących potencjalne źródło dopływu zanieczyszczeń punktowych. Z dostarczonych próbek wody, pobranych z rzeki i położonych w jej biegu jezior, 29 września 2016 r. wynika, że rzeczywiście wody te należą do przeżyźnionych, hipertroficznych.
Badania przeprowadzono na kilku stanowiskach badawczych, zlokalizowanych w następujących miejscach, uszeregowanych zgodnie z kierunkiem przepływu wody:
Mała Wełna powyżej Jeziora Budziszewskiego
Woda Małej Wełny dopływającej do Jeziora Budziszewskiego charakteryzuje się wysoką żyznością. Wartości sestonu (zawiesin ogólnych), azotu amonowego, azotu Kjeldahla, fosforanów rozpuszczonych i fosforu ogólnego wykraczają poza normy dla dobrego stanu ekologicznego. Świadczy to o zanieczyszczaniu Małej Wełny niedostatecznie oczyszczonymi ściekami, dopływającymi na odcinku między Jeziorem Rościńskim a Jeziorem Budziszewskim. Stężenie chlorofilu-a jest podwyższone, jednak znacznie niższe niż w badanych jeziorach. Niesiony z wodami rzecznymi fitoplankton pochodzi głównie z Jeziora Rościńskiego, gdyż dominują w nim gatunki typowo jeziorne. Jest on bardzo zróżnicowany pod względem taksonomicznym, a jednocześnie niezbyt liczny, co wskazuje na dość dobry stan tego jeziora. W jego składzie dominują centryczne okrzemki i drobne zielenice, z widocznym udziałem złotowiciowców, typowe dla niezbyt żyznych jezior eutroficznych. Skład ten wpłynął na dość wysoką wartość indeksu planktonowego IFPL 0,52, który wskazuje na umiarkowany stan ekologiczny rzeki. W składzie fitoplanktonu obecny jest jednak również Planktothrix agardii z sinic. Intensywnie namnaża się on w Jeziorze Budziszewskim, przyjmującym wody Małej Wełny.
Jezioro Budziszewskie
Jest to stosunkowo duże jezioro rynnowe, o powierzchni 163 ha, głębokości maksymalnej 14 m i gł. średniej 4,8 m. Znajduje się ono pod bezpośrednim wpływem przepływającej przez nie rzeki Małej Wełny, o bardzo żyznych wodach. Oprócz ścieków i zanieczyszczeń z pól niesie ona również wodę z kompleksu stawów rybnych pod Skokami, co negatywnie oddziałuje na jakość wód jeziornych głównie w okresie jesiennym, w trakcie spuszczania wody i odłowu ryb. Wszystkie te czynniki spowodowały silną eutrofizację jeziora. Objawia się ona wysokimi stężeniami związków biogennych oraz sinicowymi zakwitami wody. Stężenie azotu ogólnego rośnie wzdłuż osi podłużnej jeziora, co związane jest z jednej strony ze zwiększaniem się stężeń azotu amonowego, wydzielanego z odtlenionego dna, z drugiej strony – z rosnącym stężeniem azotu organicznego, spowodowanym namnażaniem się sinic planktonowych oraz przyżyciowym wydzielaniem produktów przemiany materii przez mikroorganizmy. Na procesy te rzutują silnie osady denne, które bogate są w materię organiczną produkowaną przez fitoplankton jeziorny, ale również nanoszoną w dużych ilościach każdej jesieni w trakcie spuszczania wody ze stawów rybnych. Ponieważ jest to jezioro stratyfikowane termicznie, stężenie azotu ogólnego w jego wodach nie powinno przekraczać 1,5 mg N/l. Na wszystkich stanowiskach w obrębie Jeziora Budziszewskiego stężenie to nie mieściło się więc w dobrym stanie ekologicznym, a w pobliżu wypływu przekraczało normy dla II klasy jakości wód ok. 3-krotnie. Również stężenie fosforu należało do bardzo wysokich. Wprawdzie w stosunku do stężenia w dopływającej Małej Wełnie uległo ono w jeziorze obniżeniu (wskutek wykorzystywania przez fitoplankton), to jednak nadal mieściło się w przedziale 0,214-0,242 mg P/l, przekraczając 3-krotnie normę dla dobrego stanu ekologicznego, wynoszącą 0,080 mg P/l.
Przewodnictwo elektrolityczne, informujące o stężeniu jonów soli rozpuszczalnych w wodzie, zmniejsza się wzdłuż osi podłużnej jeziora z 536 do 531 μS/cm, co wskazuje na ich pobieranie przez fitoplankton, rozwijający się w toni wodnej. Wartości te są nadal stosunkowo wysokie, wskazując na zaawansowany stan trofii, jednak mieszczą się w normie dla dobrego stanu ekologicznego. Odczyn wody jest zasadowy, świadcząc o intensywnym wykorzystywaniu nie tylko wolnego dwutlenku węgla, ale również kwaśnych węglanów w procesie produkcji pierwotnej fitoplanktonu. Wobec obecności wysokich stężeń mineralnych frakcji azotu i fosforu w jeziorze, to właśnie węgiel mineralny jest czynnikiem ograniczającym wielkość produkcji pierwotnej. Stymuluje to rozwój sinic, które wykształciły przystosowania do korzystania z CO2, pochodzącego z kwaśnych węglanów.
O wielkości biomasy wytwarzanego fitoplanktonu mówi stężenie chlorofilu-a oraz zawartość sestonu, czyli zawiesiny organizmów w toni wodnej. Obydwa te wskaźniki wykazują bardzo wysokie wartości. Stężenie chlorofilu-a rośnie wzdłuż osi podłużnej jeziora, co może sugerować dodatkowe zasilanie toni wodnej w biogeny z osadów dennych. Nie wykluczony jest również dopływ zanieczyszczeń z brzegu – z ośrodków wypoczynkowych lub zabudowań wiejskich. Wysokie wartości stężeń chlorofilu-a w jeziorze wskazują na zły stan ekologiczny jeziora (V klasa jakości). Potwierdza to dominacja sinic w składzie gatunkowym fitoplanktonu oraz dominujący gatunek Planktothrix agardhii, znany z wydzielania do wody bardzo niebezpiecznych toksyn. W myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2011 r. (Dz.U. 258, Poz. 1549) jezioro to powinno być wyłączone z rekreacyjnego użytkowania, ze względu na zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Mała Wełna między Jeziorem Budziszewskim a Jeziorem Rogozińskim
Z Jeziora Budziszewskiego wypływa bardzo żyzna woda, o czym świadczą wysokie stężenia azotu ogólnego wynoszące 3,77 mg N/l i fosforu ogólnego – 1,121 mg P/l. Woda ta zawiera bardzo dużo organicznej zawiesiny (seston 22,8 mg s.m./l), stanowiącej głównie fitoplankton, rozwijający się w jeziorze (chlorofil-a 110 μg/l). W trakcie przepływu wody do mostu Szulca (3 km biegu rzeki) zachodzi bardzo intensywny proces jej samooczyszczania. Kręty bieg rzeki spowalnia jej nurt, dzięki czemu zawiesiny są łatwo zatrzymywane na rosnących w rzece makrofitach, odfiltrowywane są przez faunę bezkręgowców naroślinnych i bentosowych rozkładane przez bakterie i grzyby wodne. Potwierdzeniem tego jest silne obniżenie (o połowę) wartości chlorofilu-a oraz sestonu. Jednocześnie bardzo silnie zmniejsza się stężenie fosforanów i fosforu ogólnego (prawie 4-krotnie) oraz nieznacznie stężenie azotu ogólnego. Ponieważ Mała Wełna do ujścia do Jeziora Rogozińskiego ma do pokonania jeszcze odległość ok. 1 km, jakość jej wód ulega tam dalszej poprawie. Z powyższego wynika, że odcinek rzeki między jeziorami spełnia bardzo ważną rolę ochronną dla niżej położonego Jeziora Rogozińskiego przed napływem sinic z Jeziora Budziszewskiego. Należy więc zachować obecny stan koryta rzecznego i żyjące w nim organizmy, gdyż ich usunięcie i udrożnienie przepływu spowoduje napływ dużego ładunku materii organicznej w postaci fitoplanktonu sinicowego oraz związków biogennych, szczególnie fosforu. W trakcie prac melioracyjnych na rzece doszłoby również do silnego zmętnienia wody osadami znajdującymi się w korycie i wniesienie z wodą rzeczną tego ładunku do Jeziora Rogozińskiego. Mogłoby to spowodować gwałtowne zużycie tlenu w części wlotowej Małej Wełny do jeziora i doprowadzić nawet do śnięcia ryb.
Jezioro Rogozińskie
Pomimo pozytywnych zmian jakości wody w trakcie jej przepływu z Jeziora Budziszewskiego, jest ona nadal złej jakości, o czym świadczy wysokie stężenie chlorofilu oraz zdominowanie fitoplanktonu przez sinice. Stężenia fosforu rozpuszczonego i ogólnego obniżone w rzece, ulegają silnemu zwiększeniu już w płytkiej początkowej części jeziora. Wysoka temperatura sprzyja szybkiej mineralizacji materii organicznej w osadach dennych i odtlenieniu głębszych jego warstw, co prowadzi do wydzielania fosforu do toni wodnej. W trakcie przepływu wody przez jezioro dochodzi do ponownego, stopniowego obniżenia tych wskaźników, w wyniku ich pobierania przez fitoplankton. Stężenie chlorofilu-a, będącego miarą biomasy fitoplanktonu, również obniża się wzdłuż długiej osi jeziora, wskazując na rolę Małej Wełny jako najważniejszego źródła zanieczyszczenia jeziora. Zapewne drugim, ale również bardzo istotnym źródłem biogenów, są osady denne jeziora. Tzw. zasilanie wewnętrzne jeziora z osadów dennych ma szczególnie ważne znaczenie w okresie letnim, kiedy wysoka temperatura wód sprzyja nagrzewaniu się osadów i szybkiej mineralizacji zawartej w nich materii organicznej. W tym czasie zwykle maleje wpływ zasilanie ze zlewni, gdyż zmniejsza się wymywanie z gleb (obecność szaty roślinnej na polach) oraz natężenie przepływ wody w rzece.
Bardzo wysokie stężenia chlorofilu-a w jeziorze oraz skład fitoplanktonu zdominowanego przez sinice, wskazują na zły stan ekologiczny Jeziora Rogozińskiego. Potwierdzają to stężenia azotu i fosforu ogólnego, które ok. 2-krotnie przekraczają wartości przewidziane dla stanu dobrego.
Sieć rzeczna na terenie gminy ma łączną długość 59 km, w tym na długości 10 km przepływa przez jeziora. Największą rzeką jest Wełna, przepływająca przez gminę na obszarze 29 km, zmieniając się stopniowo z rzeki nizinnej w rzekę o charakterze górskim. Inne rzeki: Mała Wełna, Flinta, Struga Sokołowska, Rudka.
Stan czystości rzek występujących na terenie gminy Rogoźno kontroluje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu. Wyniki prowadzonych badań jakości wód z 2014 roku przedstawiono poniżej.
Rzeka Wełna
Stan ekologiczny rzeki był słaby. Przyczyną takiej oceny był element biologiczny – fitobentos. Ocenę potwierdziły elementy fizykochemiczne: BZT5, azot amonowy, azot Kjeldahla, azot ogólny, fosforany i fosfor ogólny, które przekraczały wartości graniczne dla stanu dobrego. Stwierdzono niespełnianie wymagań postawionych obszarom ochroniony
Flinta
Wody rzeki Flinty zaliczono do wód o umiarkowanym stanie ekologicznym. Podstawą takiej oceny był element biologiczny – fitobentos. Wody nie spełniały wymagań, określonych dla obszarów chronionych; przypisano im zły stan.
Największe punktowe źródło zagrożenia dla wód stanowi miejscowość Ryczywół.
Struga Sokołowska
Stan ekologiczny wód określono jako umiarkowany, mimo bardzo dobrego stanu badanego elementu biologicznego – fitobentosu. O takiej ocenie zadecydowały elementy fizykochemiczne: ogólny węgiel organiczny, azot Kjeldahla. Konsekwencją oceny stanu ekologicznego jest przypisanie wodom złego stanu. Dla wód Strugi Sokołowskiej nie zostały spełnione wymagania dla obszarów chronionych
Rudka
Badania wskazały na osiągnięcie dobrego stanu ekologicznego. Zadecydował o tym element biologiczny – fitobentos. Wobec braku oceny stanu chemicznego nie można ocenić stanu wód.
Gospodarka wodnościekowa na terenie Gminy Rogoźno
Od wielu lat priorytetem w działaniach samorządu lokalnego było podejmowanie działań zmierzających do uporządkowania gospodarki ściekowej w gminie. Podjęte przez Gminę Rogoźno zadanie związane z budową kanalizacji sanitarnej dla aglomeracji Rogoźna okazało się zadaniem niezwykle trudnym. Inwestycje służące ochronie środowiska są bardzo kosztowne i przerastają możliwości finansowe samorządów. Brak środków w budżetach gmin oraz ograniczony, szczególnie w pierwszym okresie funkcjonowania odrodzonych samorządów, dostęp do środków pomocowych, spowodował, że ambitne plany i zamierzenia należało weryfikować i dzielić na etapy. Pomimo trudności Gmina podejmowała działania zmierzające do osiągnięcia celu. Przedsięwzięcie zrealizowano w czterech etapach, zakończenie pierwszego etapu nastąpiło w 2003r, natomiast ostatniego w roku 2013. Łącznie w okresie realizacji w/w inwestycji Gmina Rogoźno wybudowała nowoczesną oczyszczalnię ścieków, blisko 55km sieci kanalizacji sanitarnej oraz prawie 1300 przyłączy. Przybliżona łączna wartość zrealizowanych inwestycji wyniosła około 54,85 mln zł.Finalny efekt realizacji ostatniego etapu inwestycji to możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej budynków zamieszkałych przez ponad 3500 mieszkańców.
Według danych na dzień 31.12.2015r łączna liczba umów zawartych na odprowadzanie ścieków do nowej kanalizacji wynosiła 607 i obejmowała 2874 użytkowników, co stanowi 81,72% przewidywanej liczby użytkowników sieci, określonej we wniosku na dofinansowanie. W roku 2016 zawarto 13 nowych umów na odbiór ścieków w tym 2 na budynki wielolokalowe.
W roku 2016 szczególnie zaakcentowana została kwestia kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych. Jest to kolejny po wybudowaniu i uruchomieniu systemu zbiorczego odbioru i oczyszczania ścieków, etap działań zmierzających do poprawy jakości wód powierzchniowych oraz ogólnego stanu środowiska. Jednym z powodów wzmożenia aktywności w tym zakresie było silne skażenie wód jeziora Nienawiszcz Mały, którego skutki udało się zneutralizować jednak wymagało to kosztownej rekultywacji. Jako główną przyczynę skażenia wskazuje się zrzut ścieków bytowych. W konsekwencji powyższego wdrażany jest ścisły monitoring bilansu wodnościekowego na terenie gminy. Obszary nie posiadające dostępu do kanalizacji sanitarnej zostały objęte programem kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników na nieczystości ciekłe prowadzonej przez straż miejską. W roku 2016 przeprowadzono kontrolę w miejscowościach: Biniewo, Boguniewo, Nienawiszcz, Nienawiszcz działki rekreacyjne I i II, Słomowo, Szczytno, Nowy Młyn, Budziszewko – ośrodek wypoczynkowy Orsa. Ponadto rozpoczęto kontrole w miejscowościach – Budziszewko, Studzieniec i Pruśce. W roku 2017 przewiduje się objęcie kontrolą pozostałych miejscowości w gminie. Przeprowadzone kontrole przyniosły wymierne skutki, na punkcie zlewnym ścieków, odnotowano wyraźny wzrost ilości dowożonych ścieków o 18% w ujęciu rocznym (w roku 2016 w stosunku do 2015) . Kontrole będą ponawiane. W celu poprawy stanu gospodarki wodnościekowej oraz wsparcia mieszkańców w modernizacji istniejących i budowie nowych urządzeń, prowadzone są prace nad programem wsparcia finansowego z budżetu gminy na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Na fali szeroko zakrojonych działań w zakresie czystości wód podjęto również perspektywiczne prace nad ustaleniem stanu faktycznego, przyczyn oraz potencjalnych kierunków działań w sprawie rekultywacji jezior Rogozińskiego i Budziszewskiego oraz rzeki małej Wełny. W ramach podjętych czynności przeprowadzono badania laboratoryjne wód, w wyniku których ustalono silne zanieczyszczenie biogenami. W poszukiwaniu metod rozwiązania problemu czystości jezior nawiązano współpracę ze środowiskami naukowo akademickimi specjalizującymi się w tej tematyce. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na zakres działań jest fakt, że jeziora jak i rzeka nie są własnością gminy, zatem ograniczone są też możliwości bezpośredniego odziaływania na ich stan. Nie mniej stan czystości wód jest niezmiernie istotny dla samorządu gminy. Z tego tez względu 31 stycznia 2017 roku w sali widowiskowej Rogozińskiego Centrum Kultury z inicjatywy Burmistrza Rogoźna odbyła się konferencja, której tematem był stan czystości wód na terenie Gminy Rogoźno wraz z prezentacją metod ich rekultywacji. Odnośnie wyników badań jakości wód i ich interpretacji oraz możliwości poprawy ich stanu, jak również przeprowadzonych zabiegów rekultywacyjnych. Głos zabrali: prof. dr. hab. Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. dr hab. Ryszard Gołdyn z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Ryszard Wiśniewski z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i dr Jerzy Kupiec- przedstawiciel firmy Mikronatura Środowiska. Zaproszeni goście zaprezentowali działania i metody rekultywacji, które są możliwe do zastosowania w celu poprawy czystości wód.
Kolejnym etapem prac zmierzających do poprawy stanu czystości jezior jest podjęcie za zgodą organów właścicielskich działań mających na celu rekultywację zdegradowanych zbiorników.
Pan radny Sebastian Kupidura podziękował za dotychczasowe czynności podjęte przez pana burmistrza Romana Szuberskiego dotyczące poprawienia jakości tych wód, pytając czy można zrobić coś więcej np. skierować prośby o pomoc do Skarbu Państwa? Pan burmistrz odpowiedział, że tymi wodami zarządza marszałek poprzez Wielkopolski Zarząd Melioracji i stanowisko w tej sprawie jest negatywne ze względu na brak środków. Gmina może liczyć jedynie na małe wsparcie. Radny dopytał, czy pieniądze od marszałka mogą być przekazane na obsługę kredytową? Pani skarbnik Kachlicka odpowiedziała, że te pieniądze nie mogą być przeznaczone na zadania bieżące, a jedynie na zadania inwestycyjne – więc jest to niemożliwe. Pan radny Henryk Janus zapytał, czy chlewnie będą budowane i czy będą miały wpływ na jezioro? Pan Szuberski odpowiedział, że na naszym terenie maja powstać dwie chlewnie – opinią SKO, RDOŚ, wojewody, ministra środowiska nie istnieją przeciwwskazania nawet względem rozporządzenia wojewody pilskiego.
Ad. 7. Sytuacja i stan leśnictwa na terenie Gminy Rogoźno w nadleśnictwach: Durowo, Łopuchówko i Oborniki.
Stan lasów Nadleśnictwa Durowo na terenie gminy Rogoźno:
Gospodarka leśna nadleśnictwa prowadzona jest w oparciu o Plan urządzenia lasu Nadleśnictwa Durowo na okres od 1 stycznia 2012r. do 31 grudnia 2021r. zatwierdzony przez Ministra Środowiska 5.04.2012r.
Na terenie gminy Rogoźno znajdują się leśnictwa: Olszyna, Owczegłowy oraz Przysieka.
- Pow. lasów – 2830 ha
- Pow. lasów ochronnych - 1306 ha
- Pow. lasów wodochronnych – 1057 ha
- Pow. lasów ochronnych otulina miast – 32 ha
- Pow. lasów cennych HCVF (High Conservation Value Forests) - 849 ha
W kompleksie Olszyna występują 2 strefy ochronne ptaków chronionych: bielika i kani rudej. Etat pozyskania drewna jest ustalany dla całego nadleśnictwa (nie ma podziału na jednostki administracyjne) i wynosi on 89% przyrostu drewna na pniu w okresie 10 letnim.
Skład gatunkowy drzewostanów użytkowanych zrębowo sukcesywnie zmierza w kierunku zastępowania gatunków iglastych – liściastymi (gł. dąb szypułkowy, buk zwyczajny, olcha czarna) zgodnie z istniejącymi warunkami siedliskowymi i obowiązującymi zasadami hodowli lasu.
Stan sanitarny lasów jest aktualnie dobry, lokalnie występują szkody w wywrotach od silnych wiatrów. Wywroty są na bieżąco usuwane z lasu a w przypadku wystąpienia szkód powierzchniowych następuje dolesienie powstałych luk.
Od kilkunastu lat w Polsce występuje zamieranie jesionu wyniosłego. Na terenie Nadleśnictwa Durowo powierzchnie takie zastępowane są innymi gatunkami liściastymi: dąb, wiąz.
Po okresie wzmożonego występowania owadów pierwotnych drzewostanów liściastych z rodziny miernikowców (głównie piędzik przedzimek) i oprysków ochronnych od zeszłego roku widać wyraźną poprawę ulistnienia dębów.
Od zeszłego roku wzrosło zagrożenie od szkodników wtórnych: kornika drukarza, kornika modrzewiowca oraz rytownika pospolitego. Na terenach leśnych wystawiane są pułapki feromonowe na te owady w celach monitoringu zagrożenia, a drzewa zasiedlone są na bieżąco usuwane.
Lasy na terenie gminy Rogoźno są objęte planem ochrony ppoż. lasu. Wiąże się to z monitorowaniem terenów przez system obserwacji telewizyjnej, dyżurami domowymi pracowników służby leśnej i usługami lotniczymi (patrolowanie i gaszenie) zapewnianymi przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile.
-
Szkody łowieckie na terenach leśnych
Wyrządzane są zasadniczo przez gatunki z rodziny jeleniowatych (sarna oraz jeleń). Polegają one na spałowaniu (obdzieranie zębami kory drzew), czemchaniu (wycieranie scypułu w gałęzie i korę drzew) oraz zgryzaniu tegorocznych przyrostów i pączków młodych drzewek.
Koncentracja zwierzyny płowej występuje w obydwu dużych kompleksach leśnych na terenie gminy tj. w Leśnictwach Olszyna i Owczegłowy.
Nadleśnictwo Durowo zabezpiecza uprawy leśne przed szkodami poprzez grodzenie upraw, smarowanie upraw repelentami oraz palikowanie pojedynczych drzewek. Dzięki tym zabiegom szkody w lesie mają rozmiar gospodarczo znośny.
W dniach 27-28 lutego br. na terenie Nadleśnictwa w wylosowanych obszarach miała miejsce inwentaryzacja zwierzyny metodą liczenia bezpośredniego tyralierą. Na teren gminy Rogoźno przypadły 2 takie miejsca w leśnictwie Olszyna i w leśnictwie Przysieka. Podczas inwentaryzacji stwierdzono wyższe stany zwierząt łownych niż stwierdzano do tej pory, przez co zwiększono roczne plany łowieckich na sezon 2016/2017 oraz będzie to miało wpływ na wieloletnie łowieckie plany hodowlane na okres 2017-2026.
Nadleśnictwo Łopuchówko gospodaruje na powierzchni 827 ha lasów, z czego 757 ha to teren Leśnictwa Buczyna oraz 70 ha - Leśnictwo Długa Goślina. Dla wymienionych obszarów obowiązuje Plan Urządzania lasu na okres 2008-2017. Obecnie trwają prace nad kolejną rewizją Planu Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa, a tym samym dla opisanych obszarów. Projekt planu jest opracowywany na lata 2018-2027, Nadleśnictwo Łopuchówko jest po Komisji Założeń Planu.
Na terenie Gminy Rogoźno znajdują się następujące formy ochrony przyrody: rezerwat przyrody Buczyna – 15,71 ha, obszar chronionego krajobrazu Dolina Wełny i Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka o powierzchni ogólnej 696,54 ha oraz obszar Natura 2000 „Buczyna w Długiej Goślinie” o powierzchni ogólnej 694,72 ha. Przy północnej granicy zasięgu, poza terenem zarządzanym przez Nadleśnictwo, położone jest Jezioro Nienawiskie o powierzchni 20,65 ha i średniej głębokości ok. 4 m.
Aktualny stan lasów położonych na terenie Gminy Rogoźno jest dobry i brak jest jakichkolwiek zagrożeń ze świata owadów i grzybów mogących mieć bezpośredni wpływ na trwałość istniejących lasów. Zjawisko zamierania sosny i świerka spowodowane ubiegłoroczną suszą w mniejszym stopniu dotyczy drzewostanów rosnących na trenie leśnictwa Buczyna i Długa Goślina, do tej pory zarejestrowano około 50 ha drzewostanów uszkodzonych w stopniu słabym. Natomiast szkody spowodowane przez tą grupę czynników na pozostałej części Nadleśnictwa są wysokie i szacowane na około 10 tys. m3 drewna głównie sosnowego.
Problemem w gospodarce łowieckiej jest nadmierna ilość zwierzyny. Stanowi temu sprzyjają wielkopowierzchniowe uprawy kukurydzy oraz jedyne na terenie nadleśnictwa uprawy Miscantusa stanowiące bardzo dobrą osłonę i ostoję dla zwierzyny przez cały rok. Wysokie stany zwierzyny na dzień dzisiejszy to problem w skali całego kraju, a nawet Europy.
Na terenie gminy Rogoźno Nadleśnictwo Łopuchówko leży skrawek północny Ośrodka Hodowli Zwierzyny Kąty, cześć obwodu łowieckiego Rogacz i Dzik.
Powierzchnia całego OHZ Kąty to 10,06 tys. ha w tym w Gminie Rogoźno 1,78 tys. ha. Powierzchnia szkód w uprawach rolnych przypadających w OHZ w sezonie 2015/2016 wynosi 71,40 ha powierzchni zredukowanej, koszt wypłaconych odszkodowań 202 tys. zł .
Nadleśnictwo ponosi rokrocznie znaczne koszty związane z zabezpieczeniem przed szkodami upraw i młodników w 2016 roku na terenie OHZ Kąty koszty te wyniosły ponad 100 tys. zł. Ponad to Nadleśnictwo inwestuje środki w koszty zabezpieczenia upraw rolnych przed zwierzyną, w 2016 roku na terenie OHZ Kąty – 36 zł.
W roku gospodarczym 2015/2016 pozyskano na terenie OHZ Kąty 47 sztuk jelenia, 37 sztuk danieli, 141 sztuk sarny, 285 dzików.
W naszym zasięgu – całego Nadleśnictwa jest 16 obwodów łowickich z czego dwa obce (tzn. większa część obwodu leży na terenie innego nadleśnictwa).
Z pozostałych obwodów 11 jest dzierżawionych przez KŁ, a 3 stanowią OHZ (177 Kąty oraz 178,180 AR). Na terenie całego Nadleśnictwa pozyskano w sezonie 2015/2016 jelenie: 722, daniele: 661, sarny: 718, dziki: 2125.
Jako ostatni swoje sprawozdanie przedstawił pan Wojciech Kramer ze Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Zgodnie z ustawą o lasach z dnia 28 września 1991 r. uwzględniając zmiany jakie nastąpiły w poszczególnych art. .ww ustawy. Starosta Obornicki prowadzi bezpośredni nadzór nad lasami ( gospodarką leśną) niestanowiącymi własności Skarbu Państwa. Co znaczy nadzór bezpośredni?. Zgodnie z art.5 ust.3 Starosta może w drodze porozumienia, powierzyć prowadzenie w jego imieniu spraw z zakresu nadzoru nad gospodarką leśną w tym wydawanie decyzji administracyjnych nadleśniczemu lasów Państwowych. Starosta Obornicki tego nadzoru nie powierzył Nadleśniczym. Powodem tego stanu jest fakt, że lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa Powiatu Obornickiego położone są w rejonie działania 5 Nadleśnictw tj. Nadleśnictwo - Oborniki, Krucz, Sarbia, Durowo i Łopuchówko. Duże rozdrobnienie uniemożliwiło by prawidłową kontrolę oraz realizację zadań, które i tak muszą być w tym zakresie wykonywane przez Starostę. Przekazanie nadzoru nad gospodarką leśną Nadleśniczym wiąże się z przekazaniem środków finansowych z zebranych informacji średnia kwota, którą należało by przekazać Nadleśnictwom to 35 zł. za 1ha prowadzonego nadzoru. Na obszarze naszego powiatu znajduje się 1450 ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa a więc koszt powierzonego nadzoru wyniósł by 50,750 zł. Lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa to lasy: osób fizycznych, Kościołów, Kółek Rolniczych, Spółdzielni Produkcyjnych, Spółek i Gmin. Zadania jakie należy wykonać w lasach określone są w uproszczonych planach urządzenia lasów lub inwentaryzacji stanu lasów. W ramach prowadzonego nadzoru Starosta zleca na swój koszt opracowanie uproszczonych planów Urządzenia Lasów lub inwentaryzację stanu lasów należących do osób fizycznych pozostali właściciele lasów zlecają opracowanie tych planów na swój koszt. Uproszczone Plany Urządzenia lasów sporządzane są na okres 10 lat i stanowią podstawę gospodarki w lasach niestanowiących własności Skarbu Pństwa. Starosta po uzyskaniu opinii właściwego terytorialnie Nadleśniczego, zatwierdza uproszczony plan urządzenia lasu i nadzoruje jego wykonanie. Aktualne uproszczone plany urządzenia lasu obejmują 1232ha,. Lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa położone są na terenie 3 gmin:
gmina Oborniki - 675 ha gmina Rogoźno -390 ha
gmina Ryczywół - 385 ha r- m- 1450 ha w tym 1220 ha lasów osób fizycznych, 70 ha spółdzielni produkcyjnych, 50 ha kościołów i 110 ha lasów gminnych. Na powierzchni 1430 ha lasów jest około 600 właścicieli lasów powierzchnie gospodarstw leśnych od 0.04 ha do 70 ha.
W 2016 roku w nadzorowanych lasach pozyskano 2944m3 drewna grubizny w tym w Gminie Rogoźno 413 m3, trzebieże wykonywane są na powierzchni ok. 60 ha. Starosta dokonuje odbioru drewna i wystawia świadectwa legalności pochodzenia drewna czynność ta wykonywana jest w miejscu pozyskania lub w obrębie gospodarstwa. W 2015 roku wystawianych zostało 118 świadectw legalności pochodzenia drewna. Odnowień wykonano na powierzchni 4.0 ha. W 2002 i 2003 na podstawie ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia na terenie powiatu obornickiego zalesiono 121 ha gruntów rolnych. Zalesienia były finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, plany zalesień przygotowywały właściwe terytorialnie nadleśnictwa decyzje o przeznaczeniu gruntu do zalesienia oraz po ocenie udatności uprawy leśnej decyzje o prowadzeniu uprawy leśnej wydawał Starosta. Od czerwca 2002 roku wypłacane są ekwiwalenty - 38 a obecnie 37 właścicielom za prowadzenie upraw leśnych w wysokości 150 zł. za 1ha uprawy o powierzchni do 10 ha + waloryzacja miesięcznie. Ekwiwalenty wypłacane będą przez 20 lat .W 2016 roku po waloryzacji kwota za 1ha uprawy do 10 ha wynosi 203,55 zł. 67,86 zł - uprawa o powierzchni 10 do 20 ha, 305,31 zł. - ekwiwalent podwyższony o 50% za likwidację gospodarstwa rolnego i 152,66 zł. ekwiwalent obniżony o 25% w przypadku nabycia prawa do emerytury lub renty, Starosta w grudniu każdego roku podpisuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa aneks do umowy dotyczący otrzymywania środków na ekwiwalenty na następny rok. W kwietniu każdego roku po otrzymaniu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wartości zwaloryzowanych stawek ekwiwalentu za 1 ha zalesionej powierzchni, i naliczane są kwoty jakie wypłacane są miesięcznie właścicielom zalesionych powierzchni do dnia 15 miesiąca poprzedzającego początek kwartału Starosta składa wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie środków finansowych na wypłaty ekwiwalentów należnych właścicielom gruntów rolnych za wyłączenie tych gruntów z upraw rolnych i prowadzenie upraw leśnych. Powierzchnie upraw za które wypłacane są ekwiwalenty są bardzo zróżnicowane od 0.40 do 16.00 ha.
Łowiectwo
Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku Starosta wydzierżawia kołom łowieckim obwody łowieckie polne - obwód łowiecki polny to obszar, w którym grunty leśne stanowią mniej niż 40% ogólnej powierzchni tego obszaru. Na teranie naszego powiatu starosta wydzierżawia obwody łowieckie polne 8 kołom tj:
- Koło Łowieckie nr 56 „ Rogacz” w M. Goślinie obw. Łow. Nr 114 pow.cał. 5853 ha
- Koło łowieckie nr 81 „ Drop” w Biedrusku obw. Łow. Nr 117 pow.cał. 6129 ha
- Koło Łowieckie nr 52 „ Szarak” w Popówku obw. Łow. Nr 115 pow.cał. 6262 ha
- Koło Łowieckie nr 55 „Bóbr” w Obornikach obw. Łow. Nr 108 pow.cał. 5741 ha
- Koło Łowieckie nr 53 „Jeleń” w Obornikach obw. Łow. Nr 107 pow.cał. 5028 ha
- Koło Łowieckie nr 16 „Dzik” w Poznaniu obw. Łow. Nr 109 pow.cał. 3822 ha
- Koło Łowieckie nr 54 „Nad Flintą” w Obornikach obw. Łow. Nr 111 pow.cał. 4727 ha
- Koło Łowieckie nr 57 „Borsuk” w Skokach obw. Łow. Nr 106 pow.cał. 5133 ha.
Łączna powierzchnia wydzierżawianych gruntów wynosi 41,695 ha.
W załączeniu sposób naliczania opłat za dzierżawę obwodów łowieckich polnych. Opłaty naliczane są wg stawek gminnych za 1 dt. Przekazywane przez poszczególne Koła łowieckie kwoty są rozdzielane przez Starostwo i przekazywane gminą i 5 Nadleśnictwą.
Zadrzewienia
W zakresie zadrzewień wydano 138 decyzji na usunięcie drzew i krzewów. Wydanie decyzji związane jest każdorazowo z wyjazdem w teren.
Rybactwo Śródlądowa
W 2016 roku: Wydano 148 karty wędkarskie
Zarejestrowano 14 szt. sprzętu pływającego do połowu ryb Powiatowa Społeczna straż Rybacka liczyła - 25 członków Przeprowadzono - 27 kontrole Udzielono - 8 upomnień Skontrolowano - 143 wędkujących.
Pan radny Paweł Wojciechowski zapytał, czy zmieniły się obszary łowieckie? Pan Wojciech Kramer odpowiedział, że są nowe podziały administracyjne jednak obwody łowieckie są w tych samych ramach. Dodał, że w lutym skończyły się dotychczasowe umowy z kołami łowieckimi i od 01 kwietnia zostały podpisane nowe umowy dzierżawne z 8 kołami. Pan Paweł wojciechowski zapytał, na jaki okres takie umowy są zawierane? Pan Kramer odpowiedział, że jest to okres 10 lat, a przy zmianach ustawy umowy te będą aneksowane. Pan radny Henryk Janus zapytał, czy za niewykonania są kary ? Pan Roth odpowiedział, że nie. Pan Janus zapytał, jakie są rodzaje obwodów? Pan Kramer odpowiedział, że są to obwody leśne i polne – polnymi zarządza starosta i stanowią one poniżej 40% obszaru. Pan radny Janus zapytał, czy istnieją tereny wyłączone spod obwodów? Pan Szczepanik odpowiedział, że tak i wtedy odszkodowania płacone są przez urząd marszałkowski.
Ad. 8. Wykonanie budżetu Gminy Rogoźno za rok 2016 – absolutorium dla burmistrza Rogoźna.
Powyższe dane przedstawiła pani skarbnik Maria Kachlicka.
§ Uchwały |
|
Plan od 01.01.2016r.(Uchwała Nr XX/173/2015) |
Zmiana |
Plan obowiązujący na dzień 31.12.2016r. |
§ 1 |
Dochody |
51.924.485,81 |
15.344.614,04 |
67.269.099,85 |
|
z tego: |
|
|
|
|
dochody bieżące |
50.919.985,81 |
14.238.912,69 |
65.158.898,50 |
|
dochody majątkowe |
1.004.500,00 |
1.105.701,35 |
2.110.201,35 |
§ 2 |
Wydatki |
51.547.685,81 |
17.003.247,05 |
68.550.932,86 |
|
z tego: |
|
|
|
|
wydatki bieżące |
47.946.860,00 |
14.970.680,71 |
62.917.540,71 |
|
wydatki majątkowe |
3.600.825,81 |
2.032.566,34 |
5.633.392,15 |
§ 3 |
Deficyt/Nadwyżka budżetu |
+376.800 |
-1.658.633,01 |
(-)1.281.833,01 |
|
Przychody |
1.300.000,00 |
1.658.633,01 |
2.958.633,01 |
|
Rozchody |
1.676.800,00 |
0,00 |
1.676.800,00 |
§ 4 |
Rezerwy |
190.000,00 |
-55.000,00 |
135.000,00 |
|
w tym: |
|
|
|
|
ogólna |
55.000,00 |
-55.000,00 |
0,00 |
|
celowa |
135.000,00 |
0,00 |
135.000,00 |
§ 5 |
Dochody, dotacje i wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej |
157.500,00 6.971.571,00 |
0,00 13.356.285,20 |
157.500,00 20.327.856,20 |
§ 6) |
Dochody i wydatki związane z realizacją zadań wykonywanych na podstawie porozumień między jednostkami samorządu terytorialnego |
20.000,00 |
110.554,00 |
130.554,00 |
§ 7 |
Dochody i wydatki związane z realizacją zadań własnych |
1.124.726,00 |
1.638.050,18 |
2.762.776,18 |
§ 8 |
Dotacje udzielone z budżetu Gminy |
6.837.066,81 |
614.412,51 |
7.451.479,32 |
|
w tym: |
|
|
|
|
1. dotacje dla jednostek sektora finansów publicznych |
4.510.039,81 |
518.600,20 |
5.028.640,01 |
|
z tego: |
|
|
|
|
a) na zadania bieżące |
3.470.464,00 |
488.897,51 |
3.959.361,51 |
|
b) na zadania majątkowe |
1.039.575,81 |
29.702,69 |
1.069.278,50 |
|
2. dotacje dla jednostek spoza sektora finansów publicznych |
2.327.027,00 |
95.812,31 |
2.422.839,31 |
|
z tego: |
|
|
|
|
a) na zadania bieżąceb) na zadania majątkowe |
2.327.027,000,00 |
18.812,3177.000,00 |
2.345.839,3177.000,00 |
§ 9 |
Przychody i koszty zakładu budżetowego |
2.730.436,002.740.436,00 |
-291.852,07-291.852,07 |
2.438.583,932.448.583,93 |
§ 9a |
Zakres i kwoty dotacji przedmiotowej dla zakładu budżetowego:
- kosztów eksploatacji lokali socjalnych o pow. 350,78 x 28,92zł/m2
- kosztów eksploatacji lokali z wyrokami eksmisji o powierzchni 2.092,66m2 x 40,56zł/m2
- kosztów remontów lokali do ponownego zasiedlenia o powierzchni 281,46m2 x 355,33m2
- kosztów eksploatacji mieszkań komunalnych w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych o pow. 11.563,46m2 x 26,28 zł
- kosztów uczestników zajęć i pracowników Centrum 25 osób x 1.795,26 zł
Kwota dotacji dla zakładu budżetowego na pierwsze wyposażenie w środki obrotoweKwota dotacji celowej na dofinansowanie zakupów inwestycyjnych zakładu budżetowego |
0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 150.000,00 0,00 |
543.802,51 10.144,56 84.878,29 100.010,43 303.887,73 44.881,50 -64.446,00 105.118,50 |
543.802,51 10.144,56 84.878,29 100.010,43 303.887,73 44.881,50 85.554,00 105.118,50 |
§ 10 |
Wyodrębnienie dochodów i wydatków z opłat i kar za korzystanie ze środowiska |
|
|
|
|
Dochody |
225.000,00 |
0,00 |
225.000,00 |
|
Wydatki |
225.000,00 |
0,00 |
225.000,00 |
§ 11 |
Dochody z tytułu wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych na wydatki związane z realizacją programów: |
285.000,00 |
0,00 |
285.000,00 |
|
- rozwiązywania problemów alkoholowych |
282.124,00 |
30.000,00 |
312.124,00 |
|
- narkomanii |
2.876,00 |
4.983,00 |
7.859,00 |
§ 12 |
Fundusz sołecki |
262.875,83 |
0,00 |
262.875,83 |
§ 13 |
Limit zobowiązań z tytułu kredytów i pożyczek oraz emitowanych papierów wartościowych |
2.300.000,00 |
-1.300.000,00 |
1.000.000,00 |
§ 14 |
Upoważnienie dla Burmistrza Rogoźna do: |
|
1) zaciągania kredytów i pożyczek oraz emisji papierów wartościowych: |
a) na pokrycie występującego w ciągu roku budżetowego deficytu do wysokości |
1.000.000,00 |
0,00 |
1.000.000,00 |
b) o których mowa w art.89 ust.1 pkt 2 – 4 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 roku |
1.300.000,00 |
-1.300.000,00 |
0,00 |
2) dokonywania zmian w budżecie polegających na przeniesieniach w planie wydatków:a) wynagrodzeń ze stosunku pracy miedzy paragrafami i rozdziałami w ramach działu,b) majątkowych między zadaniami w ramach działu |
3) przekazania uprawnień kierownikom jednostek organizacyjnych do dokonywania przeniesień planowanych wydatków między paragrafami, rozdziałami w ramach działu, |
4) przekazania uprawnień kierownikom jednostek organizacyjnych do zaciągania zobowiązań z tytułu umów, których realizacja w roku budżetowym i latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy, |
5) lokowania wolnych środków budżetowych na rachunkach w innych bankach |
§ 15 |
Określono sumę w wysokości 2.000.000 zł, do której Burmistrz Rogoźna może samodzielnie zaciągać zobowiązania, zmieniono sumę do wysokości 3.000.000,00 zł uchwałą nr XXX/286/2016 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 21 września 2016 roku. |
Wprowadzone dochody spowodowały zmiany w następujących działach:
Dział |
Kwota w zł |
Rolnictwo i łowiectwo |
985.934,92 |
Rybołówstwo i rybactwo |
2.500,00 |
Transport i łączność |
794.092,00 |
Gospodarka mieszkaniowa |
101.248,31 |
Administracja publiczna |
7.040,00 |
Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa |
12.376,00 |
Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa |
77.100,00 |
Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem |
4.518,00 |
Różne rozliczenia |
247.423,53 |
Oświata i wychowanie |
217.773,28 |
Pomoc społeczna |
12.944.909,00 |
Edukacyjna opieka wychowawcza |
253.997,00 |
Gospodarka komunalna i ochrona środowiska |
-342.044,00 |
Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego |
24.184,00 |
Kultura fizyczna |
13.562,00 |
RAZEM |
15.344.614,04 |
Wydatki w 2016r. zwiększono o kwotę 17.003.247,05zł co stanowi 32,99% planowanych wydatków, po zmianie plan wydatków wynosi 68.550.932,86zł.
Wprowadzone wydatki oraz dokonane przesunięcia spowodowały zmiany w następujących działach:
Dział |
Kwota w zł |
Rolnictwo i łowiectwo |
946.984,92 |
Rybołówstwo i rybactwo |
2.500.00 |
Transport i łączność |
1.026.765,87 |
Gospodarka mieszkaniowa |
755.262,71 |
Działalność usługowa |
-15.868,19 |
Administracja publiczna |
352.958,98 |
Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa |
12.376,00 |
Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa |
230.000,00 |
Obsługa długu publicznego |
-20.000,00 |
Różne rozliczenia |
-55.000,00 |
Oświata i wychowanie |
228.676,61 |
Ochrona zdrowia |
544.983,00 |
Pomoc społeczna |
12.821.712,00 |
Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej |
32.000,00 |
Edukacyjna opieka wychowawcza |
268.202,00 |
Gospodarka komunalna i ochrona środowiska |
-239.713,63 |
Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego |
182.492,65 |
Kultura fizyczna |
-71.085,87 |
RAZEM: |
17.003.247,05 |
Po zmianach zaangażowano przychody z tytułu innych rozliczeń krajowych – wolne środki jako nadwyżka środków pieniężnych na rachunku bieżącym budżetu wynikająca z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych z przeznaczeniem na pokrycie wydatków w kwocie 2.958.633,01 zł.
-
spłatę raty kredytu zaciągniętego w 2009 roku w ING Bank Śląski Spółka Akcyjna w Katowicach na finansowanie planowanego deficytu 2009 roku w kwocie 732.000 zł,
-
spłatę rat kredytu zaciągniętego w 2012 roku w Banku Pocztowym w Bydgoszczy na sfinansowanie planowanego deficytu w latach 2012-2013 w kwocie 419.800,00 zł,
-
spłatę rat pożyczki zaciągniętej w latach 2011-2013 z WFOŚ i GW w Poznaniu na realizację przedsięwzięcia pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków etap II oraz separatorów na wlotach do Jeziora Rogozińskiego i rzeki Wełny aglomeracji Rogoźno” w kwocie 400.000 zł.
-
Zmiany dotyczące planu wydatków w 2016 roku związanych z realizacją programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust.1 pkt 2 i 3 dokonane w trakcie roku budżetowego na ogólną kwotę (+) 3.089,43 zł dotyczą:
1) „Opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Rogoźno” realizowanego w latach 2016 - 2017 w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Zadanie jest współfinansowane ze środków Europejskich, Funduszu Spójności w wysokości 85% oraz w 15% z budżetu państwa. Umowę dofinansowania nr DPR.U.108/2016 podpisano w dniu 13 grudnia 2016 roku z terminem realizacji do 31 lipca 2017 roku.
Łącznie kwalifikowalne wydatki bieżące projektu wynoszą 42.625,20 zł do poniesienia w latach:
Fundusz Spójności – 2.363,42 zł, Budżet Państwa – 417,07 zł; Budżet Gminy (udział własny) – 308,94 zł;
Fundusz Spójności – 30.244,87 zł, Budżet Państwa – 5.337,32 zł; Budżet Gminy (udział własny) – 3.953,58 zł;
finansowane z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2-3 wyniosą 32.608,29 zł, z budżetu państwa 5.754,39 zł oraz udział własny w kwocie 4.262,52 zł.
Wykonanie dochodów budżetowych
-
Wykonanie dochodów w poszczególnych grupach przedstawia tabela:
Źródła dochodów |
Plan dochodów |
Wykonanie dochodów na dzień 31.12.2016r. |
% wykonania |
Udział %w wykonanych dochodach |
Subwencja ogólna w tym: |
16.516.728,00 |
16.516.728,00 |
100,00 |
24,59 |
- oświatowa |
13.383.829,00 |
13.383.829,00 |
100,00 |
19,92 |
- wyrównawcza |
2.853.224,00 |
2.853.224,00 |
100,00 |
4,25 |
- równoważąca |
279.675,00 |
279.675,00 |
100,00 |
0,42 |
Udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych w tym: |
9.925.358,00 |
9.702.669,60 |
97,76 |
14,45 |
- udziały od osób fizycznych |
8.525.358,00 |
8.670.124,00 |
101,70 |
12,91 |
- udziały od osób prawnych |
1.400.000,00 |
1.032.545,60 |
73,75 |
1,54 |
Dotacje celowe i środki pozyskane z innych źródeł |
23.413.620,38 |
23.255.390,70 |
99,32 |
34,62 |
- dotacja celowa z budżetu państwa na zadania z zakresu administracji rządowej |
20.327.856,20 |
20.202.256,10 |
99,38 |
30,08 |
- dotacja celowa z budżetu państwa na zadania własne bieżące i inwestycyjne |
2.762.776,18 |
2.742.634,80 |
99,27 |
4,08 |
- dotacja celowa z budżetu państwa z zakresu edukacyjnej opieki wychowawczej finansowanej w całości z budżetu państwa |
970,00 |
970,00 |
100,00 |
0,00 |
- dotacje celowe z tytułu otrzymanej pomocy finansowej udzielonej między jst na dofinansowanie zadań inwestycyjnych i bieżących |
154.280,00 |
154.280,00 |
100,00 |
0,23 |
- dotacje celowe otrzymane na podstawie porozumień |
130.554,00 |
117.514,80 |
90,01 |
0,17 |
- środki pozyskane z innych źródeł na zadania bieżące i inwestycyjne |
37.184,00 |
37.735,00 |
101,48 |
0,06 |
Podatki i opłaty lokalne |
13.337.790,81 |
13.524.358,72 |
101,40 |
20,13 |
Dochody pozostałe |
4.075.602,66 |
4.172.996,81 |
102,39 |
6,21 |
RAZEM DOCHODY: |
67.269.099,85 |
67.172.143,83 |
99,86 |
100,00 |
z tego: |
|
|
|
|
dochody bieżące |
65.158.898,50 |
64.928.712,89 |
99,65 |
96,66 |
dochody majątkowe |
2.110.201,35 |
2.243.430,94 |
106,31 |
3,34 |
w tym: |
|
|
|
|
- sprzedaż majątku |
1.000.000,00 |
1.133.966,69 |
113,40 |
1,69 |
- przekształcenie wieczystego użytkowania w prawo własności |
4.500,00 |
9.286,90 |
206,38 |
0,01 |
- dotacje celowe oraz środki na inwestycje- wpłaty środków finansowych z niewykorzystanych w terminie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego |
935.292,00 170.409,35 |
929.768,00 170.409,35 |
99,41 100,00 |
1,39 0,25 |
III.2 Szczegółowe wykonanie dochodów w działach, rozdziałach i paragrafach
- W dziale 010 Rolnictwo i łowiectwo
Dochody planowane na rok 2016 1.036.934,92 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 1.037.325,57 zł
Realizacja wynosi 100,04%
-
- Dochody z najmu i dzierżawy gruntów zaplanowano na kwotę 51.000 zł, wykonano 51.439,73zł tj. 100,86 %, należność wymagalna wyniosła 4.902,30 zł i wzrosła w stosunku do 2015 roku o 3,30%, nadpłata na koniec roku wyniosła 100,44 zł. Zgodnie z umowami należności winny być uregulowane do 15.05.2016r. Wykonanie powyżej wskaźnika upływu czasu związane jest ze zmianą umów w trakcie 2016 roku.
- Pozostałe odsetki w wysokości 174,78 zł dotyczą należności z tytułu dzierżawy uregulowanych po terminie. Należności wymagalne z tego tytułu na koniec okresu sprawozdawczego wyniosły 2.245,90 zł.
- Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie ustawami – decyzjami Wojewody Wielkopolskiego przyznano dotację celową na wypłatę zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych na plan 842.934,92 zł, wykonanie wynosi 842.711,06 zł.
- Dotacje celowe otrzymane z tytułu pomocy finansowej udzielonej między jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań inwestycyjnych i zakupów inwestycyjnych plan i wykonanie wynosi 143.000 zł z tego na:
- realizację projektu pn. „Ruch to zdrowie – stworzenie mini boiska w Owczegłowach” w ramach VI edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” ogłoszonego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, w którym udział wzięło sołectwo Owczegłowy – 20.000 zł;
- dofinansowanie przebudowy drogi dojazdowej do gruntów rolnych o szerokości 4 m w miejscowości Gościejewo – 123.000 zł.
Dochody planowane na rok 2016 0,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 1.462,00 zł
Realizacja wynosi 0,00 %
Wykonanie dochodów dotyczy sprzedaży drewna, nie planowano dochodów w tym dziale.
- W dziale 050 Rybołówstwo i rybactwo
Dochody planowane na rok 2016 22.500,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 37.635,00 zł
Realizacja wynosi 167,27 %
-
- W pozostałej działalności zaplanowano wpływy z różnych opłat, które dotyczą wydawania zezwoleń na połów ryb na Jeziorach Nienawiszcz Mały i Duży. Cennik opłat za wędkowanie wprowadzony został Zarządzeniem nr 1 Burmistrza Rogoźna z dnia 3 stycznia 2005 roku ze zmianą. Dochody zaplanowano w wysokości przewidywanego wykonania dochodów 2016 roku.
Realizacja dochodów w tym dziale przebiegała prawidłowo.
- W dziale 600 Transport i łączność
Dochody planowane na rok 2016 801.092,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 796.422,64 zł
Realizacja wynosi 99,42 %
-
- Dochody zaplanowane w wysokości 12.000 zł dotyczą wydania decyzji za zajęcie pasa drogowego, wykonanie z tego tytułu wynosi 12.837,54 zł tj. 106,98 %. Wysoki wskaźnik wykonanych dochodów związany jest z trudnością oszacowania wpływów z tego tytułu. W 2015 roku wykonanie wynosiło 3.464,90 zł
Nie dokonano korekty planu.
-
- Wpływy z odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu podatków i opłat wyniosły 5,50 zł oraz z kosztów upomnienia 11,60 zł
- Wpływy z dotacji celowej otrzymanej z budżetu państwa na realizację inwestycji zaplanowano w wysokości 789.092 zł zgodnie z pismem dysponenta, natomiast wykonanie wyniosło 783.568 zł tj. rzeczywista wartość dofinansowania zadania pn. „Przebudowa ulicy Fabrycznej” w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 -2019.
Realizacja dochodów w tym dziale przebiegała prawidłowo.
- W dziale 700 Gospodarka mieszkaniowa
Dochody planowane na rok 2016 1.964.248,31 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 2.111.038,73 zł
Realizacja wynosi 107,47 %
-
- W rozdziale Zakład Gospodarki mieszkaniowej planowane i wykonane dochody dotyczą zwrotu części dotacji niewykorzystanej w 2015 roku, zwróconej w ustawowym terminie. Plan z tego tytułu wyniósł 9.439 zł, wykonanie 9.439,33 zł.
- W rozdziale Gospodarka gruntami i nieruchomościami, dochody wykonano z niżej wymienionych tytułów:
- Wpływów z opłat za trwały zarząd, użytkowanie i służebność na plan 33.421 zł wykonano 42.886,36zł tj. 128,32%. Należności wymagalne na koniec okresu sprawozdawczego wyniosły 80,62 zł, nadpłata 525,67 zł. Na wyższe wykonanie miały wpływ należności, które przypadły do zapłaty po 31.12.2015 roku w kwocie 3.425,67 zł oraz zawarte nowe umowy z osobami fizycznymi za jednorazową odpłatną służebność przejazdu przez działki gminne na kwotę 8.142 zł (netto) oraz ustanowienie trwałego zarządu dla Centrum Integracji Społecznej – 203,08 zł, które stanowią 35,22% planowanych wpływów z tego tytułu, nie dokonano korekty planu.
- Wpływy z innych lokalnych opłat w kwocie 21,95 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości objętej scaleniem i podziałem (opłata adiacencka) w związku z uchwałą Rady Miejskiej Nr VI/46/2015 z dnia 25.02.2015 roku.
- Wpływy z opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości zaplanowano na kwotę 81.579 zł, wykonano dochody 83.831,07 zł, co stanowi 102,86% planu. Należności wymagalne wyniosły 21.737,17 zł, nadpłaty 359,03 zł.
- Wpływy z różnych opłat wykonano w wysokości 139,20 zł i dotyczą zwrotu kosztów upomnienia.
- Wpływy z zysku jednoosobowej spółki gminnej plan i wykonanie wynosi 498.809,31 zł.
- Dochody z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze zaplanowano 334.500 zł wykonano 338.385,55 zł tj. 101,16%. Należność wymagalna wystąpiła w wysokości 6.181,33 zł oraz nadpłata w kwocie 10,52 zł. Umowy najmu i dzierżawy zawarto z: Bimex; KŻ Kotwica; Wielkopolską Spółką Gazownictwa; Aquabellis sp. z o.o.; Ośrodkiem Rekreacyjno – Sportowym P. Czarnecki; Orange Polska SA; Spólka Akcyjna „LEBAL”; Wspólnotami Mieszkaniowymi i osobami fizycznymi.
- Wpływy z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności zaplanowano w wysokości 4.500 zł wykonano 9.286,90 zł tj. 206,38%. Należności wymagalne na dzień 31.12.2016r. wynoszą 211,13 zł. Zaplanowano dochody wg wykonania z 2015 roku, które wynosiło 4.040,80 zł za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności na wniosek zainteresowanych.
- Wpływy z tytułu odpłatnego nabycia praw własności składników majątkowych wykonano w 112,62 % na plan 1.000.000 zł wykonano 1.126.204,69 zł, należności wymagalne do zapłaty 15.464,62 zł, które dotyczą ratalnej sprzedaży oraz nadpłata wyniosła 20,25 zł. Należność wymagalna wzrosła w porównaniu do roku 2015 o 4,04 % tj. o kwotę 599,98 zł.
W 2016 roku dokonano sprzedaży 24 działek o łącznej powierzchni 116.600 m2, w tym: o przeznaczeniu budowlanym – 7 działek o pow. 5.717 m2, oraz 18 działek rolnych o łącznej powierzchni 10,7021 ha, co miało wpływ na wykonanie dochodów powyżej założonego planu. Ponadto dokonano zbycia 8 lokali mieszkalnych.
-
- Wpływy z usług wykonano w wysokości 334,63 zł z tytułu wynajmu pomieszczeń organizacjom pożytku publicznego w budynku przy ul. Kościuszki 41 w Rogoźnie.
- Odsetki od nieterminowych wpłat z tytułu opłat wykonano w wysokości 945,11 zł, na planowane 1.000 zł. Należność na koniec roku wyniosła 8.393,27 zł.,
- Dochody z tytułu pozostałych odsetek wpłaconych od ratalnej sprzedaży na plan 1.000 zł wykonano w kwocie 754,63zł, co stanowi 75,46%. Należności wymagalne wynoszą 16.243,51 zł, które wzrosły o 10,45% w porównaniu do 2015 roku.
Realizacja w tym dziale przebiegała prawidłowo.
- W dziale 750 Administracja publiczna
Dochody planowane na rok 2016 146.370,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 146.535,23 zł
Realizacja wynosi 100,11 %
W rozdziale Urzędy wojewódzkie, dochody dotyczą:
-
- Dotacji celowej otrzymanej z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie ustawami na plan 144.270 zł wykonanie po dokonanym zwrocie 138.048,35 zł tj. 95,69 %,
- 5% dochodów należnych gminie w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami (za udostępnianie danych meldunkowych) wykonanie wynosi 49,60 zł.
- W rozdziale Urzędy gmin, dochody dotyczą:
- Wpływów z tytułu mandatów od osób fizycznych na plan 1.500 zł wykonano 1.301,60 zł tj. 86,77 %. W 2016 roku wystawiono 9 mandatów. Należności wymagalne pozostające do zapłaty wynoszą 1.390,30 zł i dotyczą lat poprzednich i roku bieżącego, na które wystawiono w 2016 roku 3 tytuły egzekucyjne i 5 upomnień.
- Wpływy z różnych opłat dotyczą kosztów upomnienia w wysokości 58 zł. Nie dokonano korekty planu.
- Wpływy ze sprzedaży składników majątkowych wykonanie dochodów wniosło 6.300 zł i dotyczyło sprzedaży sprzętu komputerowego.
- Wpływy z różnych dochodów na plan 600 zł wykonanie wynosi 777,68 zł, co stanowi 129,61% wykonania i dotyczy wynagrodzenia należnego płatnikowi za terminowe opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wykonanie dochodów w tym dziale jest prawidłowe.
- W dziale 751 Urzędy naczelnych organów władzy państwowej, Kontroli i ochrony prawa oraz sądownictwa
Dochody planowane na rok 2016 15.857,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 15.857,00 zł
Realizacja wynosi 100,00 %
-
- Wpływy dotyczą dotacji celowej otrzymanej z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie ustawami, przekazanej z Krajowego Biura Wyborczego na:
- prowadzenia stałego rejestru wyborców na plan 15.857 zł, wykonano 15.857 zł.
Wykonanie dochodów w tym dziale jest prawidłowe.
- W dziale 754 Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa
Dochody planowane na rok 2016 78.100,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 78.317,22 zł
Realizacja wynosi 100,28 %
-
- W rozdziale Ochotnicze straże pożarne dochody wykonane dotyczą wpływów z usług z tytułu zwrotu kosztów zużycia energii czynnej w budynku świetlicy oddanej w użytkowanie OSP Parkowo – 1.217,11 zł oraz zwrotu niewykorzystanej dotacji w 2015 roku przez OSP Parkowo – 77.100,11 zł.
- W dziale 756 Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem
Dochody planowane na rok 2016 21.222.948,81 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 21.148.874,49 zł
Realizacja wynosi 99,65 %
-
- W rozdziale Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, dochody dotyczą:
- Podatku od działalności gospodarczej osób fizycznych, opłacanych w formie karty podatkowej na plan 47.000 zł wykonano 59.251,47 zł tj. 126,07 %. Należności wymagalne 60.177,09 zł oraz przekazane odsetki od nieterminowych wpłat w kwocie 162,14 zł. Dochody realizowane przez Urzędy Skarbowe.
- W rozdziale Wpływy z podatku rolnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków i opłat lokalnych od osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych na plan 6.433.344,81 zł wykonano 6.537.587,19 zł tj. 101,62 % należność wymagalna wyniosła 187.467,33 zł, nadpłaty 1.814,94 zł. Na koniec okresu sprawozdawczego odnotowano spadek należności wymagalnej o 304,74% w porównaniu do 2015 roku. W rozdziale tym dochody dotyczą:
- Podatku od nieruchomości na plan 5.540.255,81 zł wykonanie 5.672.733,08 zł tj. 102,39%. Należności wymagalne wyniosły 118.876,70 zł, nadpłata 10,04 zł. Należności wymagalne zmalały o 424,86% w porównaniu ze stanem na 31.12.2015r.
- Podatku rolnego plan 96.740 zł, wykonanie 85.855,60 zł tj. 88,75 %. Należności wymagalne wyniosły na dzień 31.12.2016r. 121 zł. Nadpłata na koniec 2016 roku wyniosła 1.247,00 zł. Niższe wykonanie związane jest ze sprzedażą gruntów przez osoby prawne na rzecz osób fizycznych. Nie dokonano korekty planu dochodu.
- Podatku leśnego plan 164.349 zł, wykonanie 161.477 zł tj. 98,25%. Należności wymagalne wyniosła 0,00 zł, nadpłata 3 zł.
- Podatku od środków transportowych plan 63.600 zł wykonanie 52.047,00zł tj. 81,83%. Należności wymagalne na koniec okresu sprawozdawczego wyniosły 68.469,20 zł, co stanowi 10,93 % wzrostu należności wymagalnej w porównaniu do roku 2015.
- Podatku od czynności cywilnoprawnych plan 11.000 zł, wykonanie 14.533,57 zł, tj. 132,12%. Dochody realizowane przez Urzędy Skarbowe.
- Wpływy z różnych opłat na plan 400 zł, wykonano 590,40 zł, tj. 147,60%. i dotyczą kosztów upomnienia.
- Odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu podatków i opłat nie zaplanowano, wykonanie wyniosło 4.989,54 zł. Należności ogółem wyniosły na koniec okresu sprawozdawczego 15.923 zł.
- Rekompensat utraconych dochodów w podatkach i opłatach lokalnych na plan 557.000 zł wykonanie wynosi 545.361 zł, co stanowi 97,91 %, są to dochody z tytułu:
- zwolnień określonych w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych przekazywane na podstawie wniosku składanego przez gminę do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- W rozdziale Wpływy z podatku rolnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków i opłat lokalnych od osób fizycznych i innych jednostek organizacyjnych na plan 4.480.246,00zł wykonano 4.472.291,69 zł tj. 99,82%, należności wymagalne wyniosły 1.583.804,69 zł i zmalały o kwotę 126.257,59 zł w porównaniu do 31.12.2015 roku, co stanowi spadek należności wymagalnej o 7,97 %. Nadpłaty wyniosły 10.898,08 zł.
Dochody w tym rozdziale dotyczą:
- Podatku od nieruchomości plan 2.807.120,00 zł, wykonanie 2.705.414,76 zł tj. 96,38 % planu, należności wymagalne pozostałe do zapłaty 1.331.934,46 zł, które zmalały o kwotę 156.166,32 zł w porównaniu do 2015 roku, nadpłaty 8.422,98 zł. Spadek należności wymagalnej wynika z dokonanych odpisów należności przedawnionych w wysokości 150.979,68 zł, mimo prowadzonego postępowania egzekucyjnego należności nie zostały wyegzekwowane. Prowadzone postępowania uznano za bezskuteczne i zostało umorzone.
- Podatek rolny plan 669.914 zł, wykonanie 622.000,39 zł tj. 92,85%, należności wymagalne 79.312,08 zł, nadpłaty 1.576,70 zł. Należność wymagalna zmalała o kwotę 1.971 zł w porównaniu do roku 2015, co stanowi o 7,92%. Niższe wykonanie związane jest z korzystaniem przez podatników ze zwolnień (przez okres 5 lat) z tytułu nabycia gruntów od gminy na powiększenie istniejących gospodarstw rolnych. Nie dokonano korekty planu dochodów z tego tytułu.
- Podatek leśny plan 7.852 zł, wykonanie 8.774,10 zł tj. 111,74 % wykonania, należność wymagalna wyniosła 1.607 zł, nadpłata 72,40 zł.
- Podatek od środków transportowych plan 324.360 zł, wykonanie 325.268,63 zł tj. 100,28%, należności wymagalne 169.652,86 zł, które wzrosły o kwotę 31.418,34 zł w stosunku do stanu należności na dzień 31.12.2015r., nadpłata na koniec roku wyniosła 826 zł.
- Podatek od spadków i darowizn plan 30.000 zł, wykonanie 31.460,23 zł tj. 104,87%, należność nie wymagalna 4.415,77 zł. Dochody przekazywane przez Urzędy Skarbowe.
- Wpływy z opłaty targowej plan 100.000 zł, wykonanie 51.273 zł tj. 51,27%. Wykonanie dochodów poniżej planu związane było między innymi ze spadkiem zainteresowania sprzedaży na targowisku oraz ze zmianą stawek opłaty w trakcie roku, która miała się przyczynić do większej częstotliwości sprzedaży na targowisku tj. poza piątkiem w pozostałe dni tygodnia. Prowadzone akcje promocyjne nie odniosły oczekiwanych skutków. Wykonane dochody 2016 roku są niższe o 31,94% w stosunku do wykonania w 2015 roku, które wynosiło 75.333 zł.
- Podatek od czynności cywilnoprawnych plan 500.000 zł, wykonanie 680.534,71 zł tj. 136,11%, należność wymagalna 1.298,29 zł. Dochody przekazywane przez Urzędy Skarbowe.
- Wpływy z różnych opłat zaplanowano na kwotę 11.000 zł, wykonano 14.267,71 zł tj. 129,71 %. Dochody z tego tytułu dotyczą kosztów upomnienia.
- Odsetki od nieterminowych wpłat z tytułu podatków i opłat zaplanowano kwotę 30.000 zł, na podstawie wykonania z 2015 roku natomiast wykonanie dochodów z tego tytułu w 2016 roku wyniosło 33.298,16 zł, co stanowi 110,99% planu.
- W rozdziale Wpływy z innych opłat stanowiących dochody jednostek samorządu terytorialnego na podstawie ustaw na plan 337.000 zł wykonano 376.912,40 zł tj. 111,84%, należność wymagalna 149.664,30 zł. Dochody w tym rozdziale dotyczą:
- Wpływy z opłaty skarbowej plan 47.000 zł, wykonanie 53.976,40 zł tj. 114,84%.
- Wpływy z opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na plan 285.000 zł, wykonano 317.712,70 zł tj. 111,48%. Wpłaty dokonywane są w trzech terminach – pierwszy do 31.01.; drugi do 31.05.; trzeci do 30.09.
Wykonanie dochodów z tego tytułu jest prawidłowe.
- Wpływy z innych lokalnych opłat pobieranych przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie ustaw na plan 5.000 zł, wykonano 4.675,50 zł tj. 93,51%, należność wymagalna 149.664,30 zł i dotyczy:
- opłaty planistycznej pobieranej na podstawie art.15 ust.2 pkt 12 ustawy z dnia 27.03.2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jeden tytuł egzekucyjny wystawiony w 2010 roku na kwotę 149.664,30 zł, z którego wszczęto egzekucję z nieruchomości.
- Wpływy z różnych opłat wykonanie wynosi 11,60 zł i dotyczy kosztów upomnienia.
- Wpływy z różnych opłat oraz odsetek od nieterminowych wpłat z tytułu podatków i opłat wykonano w łącznej kwocie 536,20 zł.
- W rozdziale Udziały gmin w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa na plan 9.925.358 zł wykonanie 9.702.669,60 zł tj. 97,76 % w tym:
- Podatek dochodowy od osób fizycznych plan 8.525.358 zł, wykonanie 8.670.124 zł tj. 101,70%, należność wymagalne na koniec roku wyniosła 1 zł.
- Podatek dochodowy od osób prawnych na plan 1.400.000 zł, wykonano 1.032.545,60 zł tj. 73,75 %. Dochody przekazywane przez Urzędy Skarbowe, które są niższe od wykonania w 2015 roku o kwotę 56.013,97 zł.
Realizacja dochodów w tym dziale jest prawidłowa.
- W dziale 758 Różne rozliczenia
Dochody planowane na rok 2016 17.614.735,53 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 17.585.063,95 zł
Realizacja wynosi 99,83 % w tym:
-
- Części oświatowej subwencji ogólnej plan 13.383.829 zł, wykonanie 13.383.829 zł tj.100,00 %
- Część wyrównawcza subwencji ogólnej plan 2.853.224 zł, wykonanie 2.853.224 zł tj. 100,00%
- Część równoważąca subwencji ogólnej plan 279.675 zł, wykonanie 279.675 zł tj. 100,00%
- Różne rozliczenia finansowe na plan 1.098.007,53 zł, wykonano 1.068.335,95 zł tj. 97,30%. i dotyczą:
- Wpływów z różnych opłat za wykonanie kopii i odpisu decyzji organu podatkowego na żądanie podatnika w wysokości 26,75 zł,
- Odsetek bankowych od środków na rachunkach bankowych na plan 80.000 zł, wykonano 83.744,97 zł tj. 104,68%.
- Wpływów z różnych dochodów na plan 750.000 zł, wykonano 716.556,70 zł tj.95,54% z tego:
- dochody przekazane przez sołectwo Kaziopole 2.178,00 zł
- odszkodowanie z ubezpieczenia 1.681,41 zł
- opłata produktowa 109,08 zł
- dochody z rozliczeń z lat ubiegłych 2.973,62 zł
- zwrot naliczonego podatku VAT 709.614,59 zł
- Dotacji celowej otrzymanej z budżetu państwa na realizację własnych zadań bieżących i inwestycyjnych łącznie na plan 96.398,18 zł, wykonanie wynosi 100% Otrzymana dotacja związana jest z poniesionymi wydatkami w 2015 roku na przedsięwzięcia z funduszu sołeckiego.
- Wpłaty środków finansowych z niewykorzystanych w terminie wydatków, które nie wygasały z upływem roku budżetowego 2015 w łącznej kwocie 171.609,35 zł (bieżące i majątkowe).
Realizacja dochodów jest prawidłowa.
- W dziale 801 Oświata i wychowanie
Dochody planowane na rok 2016 1.642.520,28 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 1.593.887,95 zł
Realizacja wynosi 97,04 %
-
- W rozdziale Szkoły podstawowe na plan 104.700,83 zł wykonanie wynosi 115.701,69 zł tj. 110,51%, w tym:
- Dochody z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczyły odpłatności za lokale mieszkalne, garaże i inne pomieszczenia na plan 19.872 zł, wykonanie wynosi 32.147,10 tj. 161,77%. Wykonanie powyżej wskaźnika upływu czasu związane jest z zawarciem nowych umów na wynajem sal gimnastycznych podmiotom zewnętrznym, o które nie skorygowano planu.
- Wpływy z różnych dochodów na plan 1.045 zł, wykonanie wynosi 1.044,59 zł, co stanowi 99,96% i dotyczy otrzymanego odszkodowania z ubezpieczenia majątku za szkody w wyniku pęknięcia rury w budynku szkoły w Parkowie.
- Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na:
-
- realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie na plan 83.783,83 zł, dochody wykonano w wysokości 82.510 zł i dotyczyły sfinansowania zakupu wyposażenia szkół w podręczniki oraz materiały edukacyjne i ćwiczeniowe, zgodnie z postanowieniami art. 22ae ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty,
-
W rozdziale Oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych na plan 177.326 zł, dochody wykonano w wysokości 181.370,13 zł, tj. w 102,28% w tym:
-
Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na realizację własnych zadań bieżących w zakresie wychowania przedszkolnego plan i wykonanie wynosi 168.510 zł.
-
Wpływy od Gminy Skoki z tytułu zwrotu kosztów za uczniów uczęszczających do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Budziszewku na plan 8.816 zł. dochody wykonano 12.860,13 zł w tym z rozliczenia roku poprzedniego 60 zł.
Nie wprowadzono do planu uzyskanych dochodów w trakcie roku budżetowego.
- W rozdziale Przedszkola na plan 1.004.195 zł, wykonano 997.938,61 zł tj.99,38 % w tym:
- Wpływy z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego na plan 113.000 zł, wykonano 107.463 zł tj. 95,10%, dotyczą odpłatności rodziców za świadczenia przekraczające zakres podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Odpłatność wynosi 1 zł/h za w/w świadczenia.
- Wpływy z opłat za korzystanie z wyżywienia na plan 295.000 zł, wykonanie wynosi 304.165,44 zł, co stanowi 103,11% planowanych dochodów.
- Dochody z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze na plan 4.275 zł, wykonano 4.275,48 zł tj. 100,01% i dotyczy odpłatności za wynajem mieszkania w budynku Przedszkola w Parkowie.
- Wpływy z różnych dochodów na plan 4.400 zł, wykonano dochody w wysokości 3.142,93 zł tj. 71,43% i dotyczą refundacji kosztów za media należne od CUW.
- Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu wychowania przedszkolnego wyniosły plan i wykonanie 542.520 zł.
- Dotacje celowe otrzymane z gmin na podstawie porozumień na plan 45.000 zł, wykonanie wynosi 36.371,76 zł tj. 80,83%. Dochody z tego tytułu dotyczą zwrotu kosztów udzielonej dotacji przedszkolom niepublicznym za uczniów z terenu innych gmin. W trakcie roku zmniejszyła się liczba dzieci z innych gmin uczęszczających do niepublicznych przedszkoli na naszym terenie w związku z powyższym założony plan nie został wykonany.
- W rozdziale Gimnazja na plan 53.123,47 zł, wykonano 50.783,61 zł tj. 95,60%, w tym:
- Dochody z najmu i dzierżawy składników majątkowych Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub innych jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych oraz innych umów o podobnym charakterze na plan 3.600 zł, wykonano 3.931,99 zł tj. 109,22% i dotyczy wynajmu sal lekcyjnych na działalność edukacyjną innym podmiotom.
- Dotacja celowa otrzymana z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie na plan 49.523,47 zł, dochody wykonano w wysokości 46.851,62 zł i dotyczyły sfinansowania zakupu wyposażenia szkół w podręczniki oraz materiały edukacyjne i ćwiczeniowe, zgodnie z postanowieniami art. 22ae ust.3 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty,
- W rozdziale Stołówki szkolne i przedszkolne na plan 300.000 zł, wykonano 244.926,65 zł tj. 81,64 %, dochody dotyczą:
- odpłatności za wydawane posiłki na plan 282.000 zł, dochody wykonane wynoszą 226.926,55 zł , co stanowi 80,47% wykonania planowanych dochodów. Wykonanie poniżej normy spowodowane jest zmniejszeniem ilości wydawanych posiłków,
- środków na dofinansowanie własnych zadań bieżących pozyskanych z innych źródeł tj.od Firmy DENDRO z przeznaczeniem na sfinansowanie posiłków dla dzieci zgodnie z zawartą umową plan i wykonanie wynosi 18.000 zł.
- W rozdziale Realizacja zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach profilowanych i szkołach zawodowych oraz szkołach artystycznych plan wynosi 174,98 zł, wykonanie 167,36 zł, tj. 95,65% i dotyczy otrzymanej i rozliczonej dotacji celowej z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej przeznaczonej na zakup podręczników oraz materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla dzieci Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rogoźnie.
- W rozdziale Pozostała działalność dochody planowane i wykonane wynoszą 3.000 zł i dotyczą środków otrzymanych na zakup nagrody dla ZS w Parkowie za otrzymane wyróżnienie w konkursie „Wielkopolska Szkoła Roku”
Wykonanie dochodów w tym dziale jest prawidłowe.
- W dziale 852 Pomoc społeczna
Dochody planowane na rok 2016 20.326.070,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 20.211.683,54 zł
Realizacja wynosi 99,44 % w tym:
-
- Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na realizację zadań bieżących z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych gminie ustawami łącznie z realizacją świadczeń wychowawczych, na plan 19.191.312 zł, wykonano 19.076.110,71 zł tj. 99,40 %. Zwrot otrzymanej, ale nie wykorzystanej dotacji w kwocie 16.135,29 zł został dokonany w ustawowym terminie do dysponenta tych środków.
- Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na realizację własnych zadań bieżących gmin, na plan 913.229 zł, wykonano 898.611,62 zł tj. 98,40%. Zwrot otrzymanej ale nie wykorzystanej dotacji w kwocie 8.617,38 zł został dokonany w ustawowym i umownym terminie rozliczenia środków do dysponenta.
- Dotacja celowa otrzymana od samorządu województwa na podstawie porozumienia z przeznaczeniem na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe nowo utworzonego zakładu budżetowego – Centrum Integracji Społecznej na plan 85.554 zł, wykorzystano i rozliczono dotacje na kwotę 81.143,04 zł, co stanowi 94,84% wykonania.
- Dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej na plan 62.125 zł wykonanie wynosi 70.762,81 zł,co stanowi 113,90% planowanych dochodów i dotyczą wyegzekwowanych od dłużników alimentacyjnych przez Komornika Sądowego zaliczek alimentacyjnych, funduszu alimentacyjnego, wpłacanych przez świadczeniobiorców specjalistycznych usług opiekuńczych oraz za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny w wysokości należnych udziałów gminie. Należności wymagalne z tego tytułu wyniosły 2.621.558,28 zł.
- Wpływy z otrzymanej darowizny pieniężnej na plan i wykonanie wynosi 20.000 zł, Otrzymane środki przeznaczono na turnus rehabilitacyjny dla dzieci będących pod opieką gminnego ośrodka pomocy społecznej.
- Wpływy z usług opiekuńczych świadczonych dla podopiecznych na plan 31.000 zł, wykonanie wynosi 49.768 zł tj. 160,54 %. W związku ze stale zwiększającą się liczbą i rodzajem świadczonych usług, trudno oszacować wpływy z tego tytułu.
- Wpływy ze zwrotów dotacji wraz z odsetkami na plan 22.850 zł, dochody wykonano w wysokości 15.287,36 zł tj. 66,90%. Wpływy dotyczą nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, świadczeń wychowawczych, zasiłku stałego oraz składki zdrowotnej od zasiłku stałego wypłaconego w latach poprzednich pobranych przez świadczeniobiorców.
Realizacja dochodów w tym dziale jest prawidłowa.
- W dziale 854 Edukacyjna opieka wychowawcza
Dochody planowane na rok 2016 253.997,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 253.997,00 zł
Realizacja wynosi 100,00 % w tym:
-
- Dotacje celowe otrzymane z budżetu państwa na realizację własnych zadań bieżących gmin z przeznaczeniem na:
- pomoc materialną dla uczniów o charakterze socjalnym plan 253.027,00 zł, wykonano 253.027 zł tj. 100%.
- pomoc uczniom w 2016 roku w formie „Wyprawki szkolnej” sfinansowanej w całości przez budżet państwa zaplanowano 970,00 zł, wykonano w 100%.
Przyznanie tej pomocy uczniom uzależnione było od dochodu przypadającego na jednego członka rodziny.
Realizacja dochodów w tym dziale jest prawidłowa.
- W dziale 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska
Dochody planowane na rok 2016 2.095.980,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 2.099.037,19 zł
Realizacja wynosi 100,15 % W tym:
-
- W rozdziale Gospodarka odpadami zaplanowano dochody w kwocie 1.844.700 zł, wykonanie 1.640.235,10 zł tj. 88,92%. Należności wymagalne wynoszą 433.262,47 zł, nadpłaty 16.944,17 zł. Wykonanie dochodów dotyczy:
- realizacji programu zagospodarowania odpadów komunalnych 1.634.049,54 zł,
- kosztów upomnienia 3.181,20 zł,
- dzierżawy składników majątkowych w kwocie 585,36 zł,
- odsetek od nieterminowych opłat 919,00 zł
- wpływu z tytułu kary pieniężnej od osoby prawnej za niesporządzenie w terminie sprawozdania o odpadach komunalnych 1.500 zł.
System odpłatności mieszkańców za odbiór odpadów komunalnych obejmuje okres całego 2016 roku. Wykonane dochody są niższe z uwagi na fakt, że należności wymagalne na koniec roku wzrosły w porównaniu do 2015 roku o 41,18% co stanowi kwotę 126.371 zł wzrostu. Przy planowaniu uwzględniono częściową spłatę zaległości z lat poprzednich. Szczegółowe rozliczenie dochodów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadów komunalnych przedstawiono w tabeli nr 2 do sprawozdania opisowego.
- W rozdziale Wpływy i wydatki związane z gromadzeniem środków z opłat i kar za korzystanie ze środowiska zaplanowano na kwotę 225.000 zł, dochody zrealizowano w wysokości 436.194,22 zł tj. w 193,86%.
- W rozdziale Pozostała działalność plan wynosi 26.280 zł, wykonanie 22.607,87 zł i dotyczy:
- usług związanych z rezerwacją stanowisk handlowych na targowisku miejskim – 11.163,90 zł,
- wpływów z pozostałych odsetek 163,97 zł,
- dotacji celowej otrzymanej z tytułu pomocy finansowej udzielonej miedzy jednostkami samorządu terytorialnego na dofinansowanie „Opracowania planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Rogoźno 11.280 zł.
Realizacja dochodów w tym dziale jest prawidłowa.
- W dziale 921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego
Dochody planowane na rok 2016 34.184,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 40.858,88 zł
Realizacja wynosi 119,53 % W tym:
- W rozdziale Pozostałe zadania w zakresie kultury na plan 16.184 zł, dochody wykonano w wysokości 16.755,00 zł, co stanowi 103,53% i dotyczą środków pozyskanych z innych źródeł na bieżące zadania własne na realizację programu polsko – niemieckiej wymiany młodzieży oraz odsetek od rozliczenia po umownym terminie dokonanego zwrotu niewykorzystanej dotacji.
- W rozdziale Domy i ośrodki kultury, świetlice i kluby na plan 18.000 zł wykonanie wynosi 24.103,88 zł tj. 133,91% planowanych dochodów z wpływów z usług w wartości netto oraz odsetek za zwłokę za wynajem świetlic wiejskich.
- W dziale 926 Kultura fizyczna i sport
Dochody planowane na rok 2016 13.562,00 zł
Dochody zrealizowane na dzień 31.12.2016r. 14.147,44 zł
Realizacja wynosi 104,32 % W tym:
- W rozdziale Pozostała działalność wykonanie dotyczy wpływów ze zwrotu dotacji pobranych w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami w kwocie 14.147,44 zł,
Szczegółowe zestawienie wykonania dochodów na dzień 31.12.2016 roku z uwzględnieniem planu, wykonania, procentowego wykonania oraz stanu należności w działach, rozdziałach i paragrafach przedstawiono w załączniku Nr 1 do sprawozdania opisowego.
Szczegółowe wykonanie dotacji otrzymanych do budżetu zostało przedstawione w załącznikach Nr 5, 6 i 7 do sprawozdania opisowego.
Dane
|
Wymagalne na dzień 31.12.2015r |
Wymagalne na dzień 31.12.2016r |
Pozostałe na dzień 31.12.2016r. |
% wzrostu/spadku należności wymagalnych w porównaniu do 2015 roku |
I. Podatki i opłaty |
2.762.619,65 |
2.374.717,86 |
159.572,36 |
-14,04 |
- Podatek od nieruchomości
|
1.993.160,47 |
1.450.811,16 |
154.709,30 |
-27,21 |
- Podatek rolny
|
82.137,08 |
79.433,08 |
- |
-3,29 |
- Podatek leśny
|
5.285,90 |
1.607,00 |
- |
-69,59 |
- Podatek od środków transportowych
|
199.957,82 |
238.122,06 |
- |
+19,09 |
- Wpływy z opłat za trwały zarząd, użytkowanie i służebność
|
0,00 |
80,62 |
3.547,46 |
0,00 |
- Wpływy z opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości
|
20.738,71 |
21.737,17 |
- |
+4,81 |
7. Wpływy z innych lokalnych opłat |
306.891,47 |
433.262,47 |
1.207,20 |
+41,18 |
8. Należności z tytułu opłaty planistycznej |
154.448,20 |
149.664,30 |
108,40 |
-3,10 |
II. Urzędy Skarbowe oraz udziały w PIT |
44.956,11 |
61.476,81 |
190,76 |
+36,75 |
III. Wpływy z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności |
521,33 |
211,13 |
- |
-59,50 |
IV. Wpłaty z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości |
14.864,64 |
15.464,62 |
- |
+4,04 |
V. Grzywny, mandaty i inne kary pieniężne od osób fizycznych |
3.841,90 |
2.490,30 |
- |
-35,18 |
VI. Dzierżawa składników majątkowych |
10.709,76 |
11.083,63 |
191,88 |
+3,49 |
VII. Wpływy z usług |
1.153,54 |
3.108,60 |
6.214,84 |
+169,48 |
VIII. Udziały gminy w dochodach związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej |
- |
- |
123,65 |
0,00 |
IX. Zaliczki alimentacyjne GOPS-u |
2.282.543,47 |
2.621.558,28 |
- |
+14,85 |
X. Wpływy ze zwrotów dotacji oraz płatności |
- |
1.685,00 |
4.958,35 |
0,00 |
Wpływy z różnych dochodów i kar |
- |
- |
2.440,00 |
0,00 |
Razem należności wykazane w Rb – 27S (bez odsetek) |
5.121.210,40 |
5.091.796,23 |
173.691,84 |
-0,57 |
XII. Należności ZAMK |
2.615.385,59 |
2.689.664,97 |
5.741,09 |
+2,84 |
XIII. Należności Centrum Integracji Społecznej |
- |
- |
922,50 |
- |
XIV. Należności z tytułu udziałów w podatkach z budżetu państwa |
- |
- |
5.549,01 |
- |
OGÓŁEM NALEŻNOŚCI WYMAGALNE I POZOSTAŁE WYKAZANE W SPRAWOZDANIU Rb- N (Razem I+II+III+IV+V+VI+VII+VIII+IX+X+XI+XII+XIII+XIV): |
7.736.595,99 |
7.781.461,20 |
185.904,44 |
+0,58 |
w zakresie dochodów planowanych i wykonanych są zgodne z ewidencją księgową budżetu
Pytań nie zgłoszono
Ad. 9. Zaopiniowanie materiałów na najbliższą sesje Rady Miejskiej:
- wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego – ul. Wielka Poznańska 64/5 w Rogoźnie, w trybie bezprzetargowym,
- wyrażenia zgody na sprzedaż lokalu mieszkalnego – ul. II Armii Wojska Polskiego 7/6 w Rogoźnie, w trybie bezprzetargowym,
- wyrażenia zgody na nabycie działek gruntu nr: 195/16 i 196/11, położonych w Międzylesiu, gm. Rogoźno,
- wyrażenia zgody na nabycie odrębnej nieruchomości lokalowej – lokal mieszkalny Fabryczna 10/1 w Rogoźnie,
- zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowanie zadań z zakresu poprawy jakości powietrza obejmujących wymianę źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie gminy Rogoźno,
- zasad udzielania dotacji celowej na dofinansowania części kosztów budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Rogoźno,
- zmiany nazwy parku zlokalizowanego na terenie miasta Rogoźna,
- zmiany uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego,
- zmian w budżecie Gminy Rogoźno na 2017 rok,
- zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2017-2026.
Uchwały zostały przedstawione przez odpowiednie osoby, zreferowane i wzięte pod uwagę wszelkie uwagi wniesione przez radnych.
Ad. 11. Wolne glosy i wnioski.
W tym punkcie dwa wnioski złożył pan radny Bartosz Perlicjan, pierwszy dotyczył zamontowania lustra na krzyżówce drogi powiatowej z drogą gminną w miejscowości Wełna do tzw. Czworaków, natomiast dugi wniosek dotyczy utwardzenia kostki brukowej zjazdów na placu przy świetlicy wiejskiej w Grudnie do drogi powiatowej – koszt ok 4.000 zł.
Ad. 12. Zakończenie.
Posiedzenie komisji zostało zakończone o godz. 21.30 – protokołowała – Anna Mazur. |