Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Rogoźnie
Bip - Strona główna

PREZENTACJA GMINY

ORGANY

PRAWO LOKALNE

URZĄD MIEJSKI

RADA MIEJSKA 2006-2010

RADA MIEJSKA 2010-2014

RADA MIEJSKA 2014-2018

RADA MIEJSKA 2018-2024

BUDŻET GMINY

OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE »

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA »

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego »

ZAŁATWIANIE SPRAW

SPRZEDAŻ/NAJEM/UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

REJESTRY I EWIDENCJE

POŻYTEK PUBLICZNY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

OGŁOSZENIA

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ

WYBORY

Wykaz Stowarzyszeń i Związków Członkowskich, w których członkiem jest Gmina Rogoźno »

Ogłoszenia CUW

Ogłoszenia GOPS

Ogłoszenia RCK

Ogłoszenia ŚDS

Ogłoszenia ZAMK

Interpelacje Radnych Rady Miejskiej »

SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE, INFORMACJA PUBLICZNA

Analiza Stanu Gospodarki Odpadami »

Zgromadzenia publiczne »

Planowanie Przestrzenne

Komunalizacja mienia »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Uchwały Rady Miejskiej 2014-2018: Uchwała Nr LXIX/600/2018 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 26 września 2018 r. w sprawie: nadania nazwy dla części ciągu pieszo-jezdnego, łączącego ulicę Wąską z ulicą Nową w Rogoźnie

Uchwała Nr LXIX/600/2018

Rady Miejskiej w Rogoźnie

z dnia 26 września 2018 r.

 

w sprawie: nadania nazwy dla części ciągu pieszo-jezdnego, łączącego ulicę Wąską z ulicą Nową  w Rogoźnie

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 13 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 994 ze. zm.) uchwala się co następuje:

 

§ 1

  1. Dla części ciągu pieszo-jezdnego łączącego ulicę Wąską z ulicą Nową w Rogoźnie, oznaczonego  w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tj.: Uchwała Nr XI/73/2007 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 27 czerwca 2007 r  „w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze między ulicami: Kotlarską, W. Poznańską, Długą Nową”, oznaczonego symbolem KDPJ-1, stanowiącego część działki 1743, będącej własnością Gminy Rogoźno, oznaczonej w załączniku graficznym nr 1do niniejszej uchwały literami ABCD nadaje się nazwę: „Bronisława  Wysockiego”

 

§ 2  Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Rogoźna.

 

§ 3 Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

 


 

Uzasadnienie

 

Do właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

Z informacji uzyskanych od Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna wynika, że Bronisław Wysocki urodził się 14 kwietnia 1863 r. w Wilczu na Kujawach. Szkołę podstawową ukończył w Koronowie w pow. bydgoskim Prowincji Poznańskiej. Naukę kontynuował w Gimnazjum w Chojnicach. Studiował medycynę na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie i na Uniwersytecie w Greifswaldzie. Dyplom uzyskał w 1889 r. i rozpoczął pracę w Rogoźnie, którą wykonywał do śmierci, przez 42 lata. Rogoźnianie nazywali Go „lekarzem ubogich” za wielkie serce okazywane wszystkim pacjentom.

Oprócz pracy zawodowej poświęcał się pracy społecznej – w latach 1890-1931 był radnym Rady Miejskiej w Rogoźnie, a przez 33 lata od 1898 do 1931 roku pełnił funkcję przewodniczącego. Był jednym z założycieli Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w 1906 r., prezesem Bractwa Kurkowego i Koła Śpiewaczego oraz członkiem zarządu Banku Ludowego i Spółdzielni Rolnik.

Dr Wysocki z rodziną mieszkał w Studzieńcu.

W ramach przygotowań do Powstania Wielkopolskiego w październiku 1918 roku wraz z księdzem Pomorskim zostali powołani do Powiatowego Komitetu Obywatelskiego. W połowie listopada powstała Tajna Organizacja Zbrojna. Bronisław Wysocki był członkiem Powiatowej Rady Ludowej oraz przewodniczącym Rady Ludowej w Rogoźnie. W dniu 1 stycznia zorganizował szpital wojskowy oraz zwołał posiedzenie Rady Ludowej.

W 1919 roku doktor Bronisław Wysocki otrzymał Krzyż Oficerski Orderu „Polonia Restituta” a w 1925 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rogoźna. Zmarł 18 czerwca 1931 roku w Poznaniu. W pogrzebie na Rogozińskim cmentarzu uczestniczyła około pięciu tysięcy osób.

W celu uczczenia tak wybitnej postaci, nadanie nazwy  Bronisława Wysockiego dla części ciągu pieszo-jezdnego, łączącego ulicę Wąską z ulicą Nową  w Rogoźnie jest w pełni uzasadnione.

 

drukuj pobierz pdf