Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Rogoźnie
Bip - Strona główna

PREZENTACJA GMINY

ORGANY

PRAWO LOKALNE

URZĄD MIEJSKI

RADA MIEJSKA 2006-2010

RADA MIEJSKA 2010-2014

RADA MIEJSKA 2014-2018

RADA MIEJSKA 2018-2024

BUDŻET GMINY

OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE »

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA »

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego »

ZAŁATWIANIE SPRAW

SPRZEDAŻ/NAJEM/UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

REJESTRY I EWIDENCJE

POŻYTEK PUBLICZNY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

OGŁOSZENIA

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ

WYBORY

Wykaz Stowarzyszeń i Związków Członkowskich, w których członkiem jest Gmina Rogoźno »

Ogłoszenia CUW

Ogłoszenia GOPS

Ogłoszenia RCK

Ogłoszenia ŚDS

Ogłoszenia ZAMK

Interpelacje Radnych Rady Miejskiej »

SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE, INFORMACJA PUBLICZNA

Analiza Stanu Gospodarki Odpadami »

Zgromadzenia publiczne »

Planowanie Przestrzenne

Komunalizacja mienia »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Protokoły z sesji Rady: Protokół Nr 19/2012 z XIX Sesji VI kadencji Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytej w dniu 29 lutego 2012 r. o godz. 16.00 sali Rogozińskiego Centrum Kultury w Rogoźnie, ul. II Armii Wojska Polskiego 4

PROTOKÓŁ NR 19/2012

z XIX Sesji VI kadencji Rady Miejskiej w Rogoźnie

odbytej w dniu 29 lutego 2012 r. o godz. 16.00

 

XIX Sesja zwołana została przez Przewodniczącego Rady Miejskiej p. Zdzisława Hinza na dzień 29 lutego 2012 roku, na godz. 16.00 w sali Rogozińskiego Centrum Kultury w Rogoźnie, ul. II Armii Wojska Polskiego 4.

 

I. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

Zebranych powitał Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie p. Zdzisław Hinz, który trzykrotnym uderzeniem Laską Przewodniczącego, otworzył Sesję i przewodniczył jej obradom.

 

Przewodniczący Rady Z. Hinz poinformował, że ze w zględu na chorobę w sesji udziału nie weźmie Burmsitrz Rogoźna B. Janus.

Po powitaniu Pań i Panów Radnych, Pana Burmistrza, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych, radnych Rady Powiatu Obornickiego oraz zaproszonych gości.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził na podstawie listy obecności, że na 15 radnych w Sesji bierze udział 13 radnych.

 

Rada jest władna do podejmowania prawomocnych uchwał.

 

Radny H. Kuszak uczestniczył w obradach sesji od godz. 16.05, a radny R. Dworzański uczestniczył od godz. 16.10.

 

Lista obecności radnych z sesji stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.

Lista obecności sołtysów z sesji stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

Lista obecności gości z sesji stanowi załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

Na podstawie Regulaminu Rady Miejskiej w Rogoźnie do przeliczania głosów podczas głosowań Przewodniczący Rady wyznaczył Wiceprzewodniczącego Rady Z. Chudzickiego.

 

Wiceprzewodniczący Rady wyraził zgodę.

 

II. Porządek obrad:

 

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołów z XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie.
  4. Pytania do radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu Obornickiego.
  5. Stan służby zdrowia w naszej gminie:

             a) informacja przedstawiciela powiatu i gminy,

             b) wystąpienia gości,

             c) dyskusja.

6.       Informacja Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, o realizacja zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej:

a) wystąpienie przedstawiciela gminy,

b) dyskusja.

7.       Informacja o udziale gminy w związkach i stowarzyszeniach:

a) wystąpienie przedstawiciela gminy,

b) dyskusja.

8.       Podjęcie uchwał w następujących sprawach:

a) uzgodnienie prac pielęgnacyjnych wykonywanych na pomniku przyrody,

b) wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowych w trybie przetargowym,

c) wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo nieruchomości,

d) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze części wsi Laskowo,

e) pozostawienia środków obrotowych za rok 2011 samorządowego zakładu budżetowego Zarząd Administracyjny Mienia Komunalnego w Rogoźnie,

f) przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargi Prokuratora Rejonowego w Obornikach na uchwałę Nr XX/167/2004 Rady Miejskiej w Roigoźnie.

9.       Interpelacje i zapytania radnych.

10.    Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

11.    Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i Przewodniczących Komisji o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

12.    Sprawozdanie Burmistrza Rogoźna o pracach w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Miejskiej.

13.    Wolne głosy i wnioski.

14.    Zakończenie.

 

Przewodniczący Rady Z. Hinz wniósł do porządku obrad autopoprawkę:

- po punkcie 3 porządku obrad wprowadzić punkt 4 o treści: Prezentacja stanowiska pracowników Zespołu Szkół Agrobiznesu w Rogoźnie. Kolejne punkty porządku obrad ulegną zmianie.

Radny R. Szuberski wniósł do porządku obrad o:

- wprowadzenie w punkcie 8 podpkt. g) Apel w sprawie zagwarantowania telewidzom pełnej możliwości odbioru Telewizji TRWAM na multipleksie cyfrowym.

Radny H. Janus powiedział, że podczas sesji styczniowej przegłosowany został wniosek radnego M. Kutki w sprawie przeniesienia o miesiąc projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr XLII/283/2009 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 24 czerwca 2009 r., w sprawie uchwalenia Planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w latach 2010-2012. Dodał, że projekt uchwały nie został wprowadzony do porządku obrad. 

Przewodniczący Rady Z. Hinz wyjaśnił, że pisemną odpowiedź na złożony przez siebie wniosek uzyskał radny M. Kutka i poprosił go o odczytanie treści pisma.

Radny M. Kutka odczytał pismo Burmistrza Rogoźna z dnia 24.02.2012 r. zawierające wyjaśnienia PrezesaAquabellissp. z o.o. w Rogoźnie w sprawie projektu uchwały dotyczącej Planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych w latach 2010-2012.

Radny H. Janus powiedział, że z pisma wynika ma zostać uchwalony nowy plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodnych na lata 2012-2014. kontrowersje budził plan na lata 2009-2011. zapytał czy poprzedni plan pozostanie o niezmienionej treści, pomimo innych wydatków w tym roku?

Przewodniczący Rady Z. Hinz odpowiedział, że w tej chwili nie potrafi wyjaśnić tej kwestii, a wyjaśnienia PrezesaAquabellisotrzymał radny M. Kutka. Dodał, że teraz zgłaszane uwagi do porządku obrad, a sprawa projektu uchwały może być omawiana w punkcie wolne głosy i wnioski.

 

Autopoprawka Przewodniczącego Rady Z. Hinz została przyjęta jednogłośnie 14 głosamizaw obecności 14 radnych.

Poprawka radnego R. Szuberskiego została przyjęta 14 głosamizaprzy jednym głosiewstrzymującymw obecności 15 radnych.

 

Porządek obrad uległ zmianie zgodnie z naniesionymi poprawkami.

 

III. Przyjęcie protokołu z XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie.

Przewodniczący Rady Z. Hinz poinformował, że do treści protokołu zostały zgłoszone uwagi przez radnego H. Janusa i radnego R. Szuberskiego, które zostały uwzględnione zgodnie z treścią nagrania z sesji.

Protokół z XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie został przyjęty jednogłośnie 15 głosamizaw obecności 15 radnych.

 

IV. Prezentacja stanowiska pracowników Zespołu Szkół Agrobiznesu w Rogoźnie.

Dyrektor ZSA J. Łatka przedstawił stanowisko pracowników Zespołu Szkół Agrobiznesu o treści: "
W ziązku z planowanąreorganizacją szkolnictwa ponadgimnzajalnego w Rogoźnie, pracownicy Zespołu Szkół Agrobiznesu im. Dezyderego Chłapowskiego w zwracają się z prośbą do Pana Burmustrza i Rady Miejskiej o udzielenie pomocy naszej szkole i podjęcie negocjacji ze Starosta Obornickim w celu zachowania naszej placówki w Rogoźnie przy ulicy Kościuszki 41. wierzymy, że istnieje możliwość przejęcia szkoły przez Gmine Rogoźno jako organu prowadzącego. Jestesmy szkołą ponadgimnzjalną z 55-letnią tradycją. Od początków naszą siedzibą jest zajmowany do dziś budynek przy ul. Kościuszki 41. w świadomości nas – nauczycieli, wielu pokoleń uczniów i mieszkańców gminy Rogoźno to jedyne i najwłaściwsze miejsce na funkcjonowanie naszej placówki. Obecnie kształcimy 240 uczniów w ośmiu oddziałach, zatrudniamy 26 nauczycieli i 6 pracowników obsługi i administracji. Jako jedyna szkoła z Powiatu Obornickiego zajęliśmy wysoką pozycję w wielkopolskim rankingu najlepszych techników. Do naszych najważniejszych osiągnięć należą wysoka zdawalność egzaminów zarówno zawodowych jak i maturalnych oraz wysokie wyniki w organizowanych na różnych szczeblach konkursach i olimpiadach, w których biorą udział nasi uczniowie. Obecnie w szkole realizowanych jest 5 projektów unijnych, dzięki którym prscownie sa wyposażone w nowoczesny sprzęt, a uczniowie mają możliwość rozszerzania własnych kompetencji z różnych przedmiotów, brania udziału w bezpłatnych wycieczkach i szkoleniach. Udził w tych projektach wzbogacił szkołe w sprzęt wart ponad 100000 zl. Nasza szkołe uczestniczy w życiu kulturalnym regionu. Jeko jedyna placówka oswiatowa od wielu lat organizujemy lub wspólorganizujemy imprezy środowiskowe dla naszej społeczności lokalnej, np. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czy Światowy Dzień Zwierząt. Zawsze jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i propozycje organizacji wielu imprez, chociażby sportowych, które rozsławiają naszą gminę w kraju i zagranicą. Nasza młodzież i pracownicy bezinteresownie angażują się we wszystkie przedsięwzięcia. Demografia i ekonomia sa podstawowymi wyzncznikami do proponowanych zmian w powiatowej oswiacie. Pierwsze kryterium nie sprawdza się w naszej szkole. Mimo niżu demograficznego odczuwalnego w szkolnictwie średnim, od kilku lat mamy taki sam nabór do szkół dziennych. Nasza ofertą edukacyjną przyciągamy uczniów spoza powiatu, np. Murowanej Gosliny, Budzynia, Chodzieży, Skoków, Wągrowca, a wiadomo, że w ślad za uczniem spływają środki finansowe z subwencji. Zasadniczym powodem planowanej reorganizacji szkół w opinii Starostwa jest ekonomia. Nasza placówka nie jest, mimo kształcenia dwuzawodowego, co zasadniczo podnosi koszty, najdrższą szkołą w powiecie, czy gminie. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że w małych środowiskach dwuzawodowość jest korzystniejsza, ponieważ nie "produkuje" bezrobotnych. Nasi absolwenci nie mają problemów w znalezieniu pracy, ponieważ kształcimy młodzież w wielu atrkcyjnych zawodach jak: technik budownictwa, logistyk, ekonomista, agrobiznesu czy architektury krajobrazu. Znając sytuację finansową gminy zdajemy sobie sprawę, że będzie trzeba trochę dołożyć do naszego funkcjonowania, ale w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2011 r. zaoszczędziliśmy ok. 170 tysiecy złotych. Jesteśmy skłonni oszczędzać dalej kosztem dodatków motywacyjnych, dochodu z wynajmu czy łączenia klas. W wyliczeniach oszczędności zaproponowaliśmy zmianę systemu grzewczego co znacznie zmniejszyłoby nasze koszty – wystarczy tylko trochę dobrej woli. Wydaje się też, że przy podejmowaniu decyzji dotyczącej organizacji oświaty zbyt często zapomina się o celach szkolnictwa, a w szczególności o dobru ucznia. Niczym mantrę powtarzają się argumenty ekonomiczne, które "muszą" – nie wiadomo dlaczego – przeważać nad innymi. W przypadku przeniesienia Nas  do ZS im. H. Cegielskiego w jednym budynku skolnym będzie wspólnie funkcjonować ok. 1000 uczniów, z czego ok. 250 to uczniowie gimnzajum – w trudnym wieku dorastania. Co się stało z tak niedawno eksponowanym ministrerialnym programem "Bezpieczna szkoła"? Czy osiadł na nim kurz doraźności i odżyje znowu, kiedy dojdzie w jakiejs szkole do dramatu?  Z badań psychologiczno-pedagogicznych, będących podstawa owego programu wynika, że bezpieczna szkoła to szkoła, w której ilość uczniów nie przekracza 400-tu. Powyżej tej liczby wskazuje się, że wzrasta anonimowość ucznia i nauczyciela, zmniejsza się kontrola a co najważniejsze zanika odpowiedzialność. Po przeniesieniu ZSA do Cegielskiego powstanie szkoła, która nie będzie bezpieczna. Twierdzimy, że jesteśmy potrzbną szkołą. Będziemy wdzięczni Panu Burmistrzowi i Radzie Miejskiej za głęboką analizę, troskę o dobro szkoły, która tak wiele wnosi dla miasta i regionu, szkoły niedocenianej ale dobrze przygotowuyjącej naszą młodzież do wejścia w dorosłe życie. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby cego efektem będzie dalsze funkcjonowanie szkoły na dotychczasowych zasadach.". 

Dyrektor J. Łatka zaapelował do Burmistrza Rogoźna oraz do radnych Rady Miejskiej w Rogoźnie o troskę o szkołę, która jest niedoceniana i dająca wiele miastu, od którego od lat nie usłyszano słowa "dziękuję". Szkoła walczy o pozostanie w dotychcasowym budynku. Zaapelował o prowadzenie dalszych rozmów i wsparcie dalszego funkcjonowania. Poinformował, że nie podpisał się pod pismem, ponieważ przebywał w szpitalu. 

 

V. Pytania do radnych Rady Miejskiej i radnych Rady Powiatu Obornickiego.

Sołtys Sołectwa Parkowo poinformowała, że z środków funduszu sołeckiego przeznaczono 9 tys. zł na zakup placu zabaw w Parkowie. W wnioskach do budżetu Gminy Rogoźno sołectwo zwróciło się o wsparcie tej inwestycji, ale otrzymało odpowiedź odmowną tak jak pozostałe wioski w gminie. Poinformowała, że zdziwiła się iż w pkt.  3 załącznika nr 4 do budżetu Gminy Rogoźno na rok 2012, że na zagospodarowanie i wyposażenie małej architektury turystyczno-rekreacyjnej na terenie Gminy w miejscowościach: Cieśle, Dziewcza Struga, Wełna i Parkowo nakłady do poniesienia 84 tys. zł. Zapytała Skarbnik Gminy czy Parkowo na plac zabaw otrzyma 1/4 wymienionej sumy, czyli 21 tys. zł?

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że w wspomnianym punkcie zał. nr 4 do budżetu Gminy Rogoźno wymienione zostały cztery wioski. Kwota 75 tys. zł przeznaczona została na zagospodarowanie terenów turystycznych w Cieślach, Dziewczej Strudze i Wełnie z PROW, a kwota 9 tys. została przeznaczona z funduszu sołeckiego. Kwestia ta została szczegółowo sprecyzowana w uzasadnieniu do budżetu.

Sołtys Sołectwa Parkowo zapytała czy zapis, iż wykonawca zostanie wyłoniony na drodze przetargu dotyczy również 9 tys. zł przeznaczonych przez Sołectwo Parkowo?

Skarbnik Gminy odpowiedziała, że wykonawca musi zostać wyłoniony w drodze przetargu.

Sołtys Sołectwa Parkowo powiedział, że zależało jej aby wyjaśnienia usłyszeli sołtysi wszystkich sołectw, ponieważ Parkowo nie otrzymało żadnych dodatkowych pieniędzy na plac zabaw.

M. Kowalski, mieszkaniec Budziszewka poprosił radną E. Wysocką o zainteresowanie się stanem dróg lokalnych w Budziszewku, ponieważ są one w tragicznym stanie. Samochody grzęzną na drodze i dojechać nie może pogotowie, a nawet policja. Dodał, że drogi są ważną sprawą. Poprosił o odpowiedź w jak najkrótszym czasie.

Radna E. Wysocka odpowiedziała, że ze stanem dróg jest zaznajomiona. Obecna aura atmosferyczna sprawia, że ziemia jeszcze całkowicie nie rozmarzła. O sytuacji dróg na bieżąco informowany jest również Burmistrz Rogoźna.

Sołtys Sołectwa Jaracz zapytał Starostę Powiatu Obornickiego o drogę powiatową w Jaraczu na odcinku od skrętu do Jaracz – Młyn do Rożnowic. Zapytał czy droga została ujęta w długoletnich planach modernizacji, ponieważ w rozmowie z Dyrektorem ZDP A. Jeranem uzyskał informację, że pierwszy odcinek drogi został wykonany i nie otrzyma przez „150 lat” żadnych funduszy na modernizację drogi powiatowej.

Starosta Powiatu Obornickiego poinformował, że w planie na 2012 rok nie ujęto żadnej inwestycji związanej z modernizacją dróg, ponieważ nie zostały zaplanowane żadne wydatki majątkowe, ze względu na brak środków. W związku z tym w tym roku z pewnością droga nie zostanie wyremontowana, a co będzie w kolejnych latach trudno określić. Przewidywany jest zakup maszyny, która umożliwi naprawę dróg na „gorąco”. Środki na zakup maszyny zostały wygospodarowane z tegorocznej akcji zimowego utrzymania dróg. Na wczorajszej sesji Rady Powiatu podjęta została uchwała o zakupie zestawu do naprawy dróg. W miarę możliwości drogi powiatowe będą łatane, ale będzie to robione fachowo przez ZDP w Obornikach.

Sołtys Sołectwa Budziszewko powiedział, że zapoznał się z odpowiedziami Burmistrza Rogoźna na złożone przez radnych interpelacje dot. dróg gminnych, w których informuje że nie ma środków na ten cel. Dodał, że tłumaczenia takiej treści słyszy od czasu, gdy został Burmistrzem. Zapytał radnych Rady Miejskiej w Rogoźnie czy przewidują zmiany w budżecie, aby zakupić większą ilość gruzobetonu? Zapytał Skarbnik Gminy jaka suma została przeznaczona na utwardzenie dróg gminnych, które są nieprzejezdne. Jeśli trzeba byłoby czekać, aż droga będzie przejezdna to niektórzy poumieraliby w swoich domach. Ponowił apel do radnych o zwiększenie w budżecie sumy na utwardzenie dróg, bo są takie możliwości. Starostę Powiatu Obornickiego zapytał o remont przepustu, który miał zostać wykonany w maju i miał kosztować 500 zł. po kilku miesiącach wpłynęło pismo, w którym informowano iż remont nie zostanie wykonany w 2011 r. i prawdopodobnie w 2012 r. również nie zostanie on wykonany. Obserwując sytuację w szkołach i budżecie powiatowym być może udało się zaoszczędzić kwotę 500 zł, która wystarczyłaby na realizację naprawy przepustu. Dodał, że posiada dwa sprzeczne pisma i nie wie, które z nich jest prawdziwe.

Przewodniczący Rady Z. Hinz poprosił, aby realizować punkt porządku obrad, a nie zamieniać go w dyskusją lub wolne głosy i wnioski. W kwestia zwiększenia w budżecie gminy środków na utwardzenia dróg pozostaje do rozważenia przez radnych.

Starosta Powiatu Obornickiego odpowiedział, że nie przypomina sobie aby podpisywał wspomniane pisma. Zapozna się z przedstawioną przez Sołtysa sprawą i podejmie stosowne działania.

Radny A. Nadolny powiedział, że Sołtys Sołectwa Budziszewko zadał radnym pytanie: co zamierzają zrobić aby gruzobetonu było więcej? Radni od 1,5 roku wnoszą poprawki i proszą o zakup gruzobetonu i remont dróg wiejskich, ale stosunek głosów w Radzie wynosi 7 do 8. 

Radny M. Kutka przypomniał, że Sołtys Sołectwa Budziszewko pytał Skarbnik Gminy o planowaną w budżecie kwotę na zakup gruzobetonu.

Przewodniczący Rady Z. Hinz poinformował, że Skarbnik Gminy odpowie na to pytanie w wolnych głosach i wnioskach. Wyjątkowo pozwolił na udzielenie odpowiedzi na pytanie Sołtys Sołectwa Parkowo.

E. Kiełpiński zapytał na co zostaną przeznaczone pieniądze na rekreację w Cieślach?

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że zadanie realizowane będzie ze środków unijnych i wybudowany zostanie plac zabaw dla dzieci.

 

VI. Stan służby zdrowia w naszej gminie:

a) informacja przedstawiciela powiatu i gminy,

W pierwszej kolejności głos zabrała Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Obornikach Pani U. Bakpisemna informacja o sytuacji w służbie zdrowia na terenie powiatu obornickiego w świetle zawartych umów z NFZ w 2012 r. stanowi załącznik nr 4 do protokołu. Powiedziała, że tegoroczne kontraktowanie usług medycznych odbywało się w szczególnych warunkach, którymi było zamieszanie, niepokój, zastrzeżenia kierowane pod adresem NFZ, obawy pacjentów o utratę możliwości leczenia się u dotychczasowych świadczeniodawców, a także obawy świadczeniodawców do przyszłości ich firm. Jej zdaniem NFZ popełnił wiele błędów podczas kontraktowania, a najważniejsze w nich to: opóźnione ogłoszenie warunków kontraktowania, uniemożliwiono świadczeniodawcą dokonanie oczywistych poprawek omyłek i drobnych błędów, w niektórych powiatach nie zostały zakontraktowane usługi specjalistów z podstawowych dziedzin usług medycznych. W powiecie obornickim w styczniu nie była zakontraktowana opieka z dziedziny psychiatrii i psychologii, a SP ZOZ i szpital rehabilitacyjno-kardiologiczny w Kowanówku nie uzyskały kontraktu na przyszpitalne poradnie ambulatoryjne, które wynikają z profilu leczenia (w Obornikach nie zakontraktowana była poradnia urologiczna, a w Kowanówku poradnia kardiologiczna). Kolejne usługi medyczne kontraktowane były w czasie tegorocznych konkursów. Dodała, że z posiadanych informacji wynika że proces kontraktowania został zakończony, choć być może zostaną ogłoszone jeszcze pojedyńcze konkursy w niewielkim zakresie. Duże zamieszanie było w ambulatoryjnej opiece medycznej, ponieważ wiele podmiotów do połowy lutego nie wykonywało usług, ponieważ nie wiedzieli czy uzyskali kontrakt, co spowodowało pozbawienie pacjentów możliwości leczenia. Generalnie można stwierdzić, że proces kontraktowania został źle przygotowany i źle przeprowadzony. Poinformowała, że zostały zakontraktowane usługi medyczne takie same, jak w latach poprzednich, choć zmienili się świadczeniodawcy. Na terenie powiatuzaprzestały działalności następujące podmioty:

- SP ZOZ w Obornikach, w zakresie medycyny paliatywnej,

- Przychodnia Lekarza Rodzinnego s.c.VITAOborniki, w zakresie neurologii,

- NZOZKonsyliarzw Obornikach, w zakresie dermatologii i reumatologii,

- Okulistyczna Praktyka Lekarska A. Ziajko-Mierzejewska w Obornikach, w zakresie okulistyki.

Nowe poradnie prowadzone przez:

- NZOZ OBST Ambulans UnionRatownictwo w Obornikach, w zakresie ginekologii i położnictwa oraz neurologii,

- SP ZOZ w Obornikach, w zakresie kardiologii i podstawowej opieki zdrowotnej,

- Specjalistyczne Gabinety LekarskieDANMEDw Obornikach, w zakresie kardiologii,

- VI-MED sp. z o.o. w Obornikach, w zakresie okulistyki,

- Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i EdukacjiPrimum viverew Obornikach, w zakresie leczenia uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.

W świadczeniu usług w zakresie podstawowej opieki medycznej nie zaszły istotne zmiany. Pojawił się nowy podmiot, którym jest SP ZOZ w Obornikach. W Gminie Oborniki działają cztery podmioty, w Gminie Rogoźno dwa podmioty, a w Gminie Ryczywół jeden podmiot. Usługi świadczone przez podmioty od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 18.00.

Usługi pielęgniarsko-położnicze świadczy w powiecie sześć podmiotówna terenie Gminy Oborniki cztery podmioty, w Gminie Rogoźno i Gminie Ryczywół po jednym podmiocie.

W zakresie usług stomatologicznych na terenie powiatu nie nastąpiły żadne zmiany i nadal działa 13 podmiotów, z czego 12 to podmioty zajmujące się usługami stomatologicznymi i 1 świadczący usługi w zakresie ortodoncji. Rozkład przestrzenny świadczeniodawców jest następujący: w Gmnie Oborniki jest podmiotów, w tym 6 stomatoligicznych i 1 ortodoncji, w Gminie Rogoźno 2 podmioty w zakresie stomatologii, a w Gminie Ryczywół 4 podmioty z zakresu stomatologii.

Na terenie powiatu ambulatoryjne specjalistyczne usługi medyczne świadczy 12 podmiotów w 20 specjalnościach, w 32 poradniach. Na terenie Gminy Oborniki działa 28 poradni specjalistycznych, w Gminie Rogoźno działają 4 poradnie, a w Gminie Ryczywół nie ma żadnej poradni specjalistycznej. Na terenie powiatu działają poradnie wg następujących specjalności:

- diabetologia,

- chirurgia ogólna,

- dermatologia z wenerologią,

- endokrynologia,

- endoskopia,

- fizjoterapia,

- ginekologia i położnictwo,

- kardiologia,

- neurologia,

- okulistyka,

- ortopedia,

- otolaryngologia,

- psychiatria ogólna,

- psychologia,

- pulmonologia,

- rehabilitacja medyczna,

- reumatologia,

- tomograf komputerowy,

- urologia,

- uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.

W zakresie stacjonarnej opieki zdrowotnej nie zaszły żadne zmiany w stosunku do roku 2011. Usługi w zakresie świadczenia nocnej i świątecznej opieki medycznej POZ realizowane przez SP ZOZ w Obornikach, natomiast transport sanitarny w POZ świadczy NZOZ OBST Ambulans Union Ratownictwo Medyczne w Obornikach.

 

W dalszej kolejności głos zabrał Inspektor Urzędu Miejskiego w Rogoźnie Pan J. Dolatowskiinformacja dotycząca sytuacji w służbie zdrowia na terenie Gminy Rogoźno stanowi załącznik nr 5 do protokołu. Poinformował, że przygotowana przez niego informacja została szczegółowo przedstawiona i omówiona na posiedzeniach Komisji, dlatego przestawi najważniejsze poruszone przez niego zagadnienia. 

 

b) wystąpienia gości,

Nikt z zaproszonych gości nie zabrał głosu.

 

c) dyskusja

Wiceprzewodniczący Rady Z. Chudzicki poinformował, że z końcem 2011 r. SP ZOZ w Obornikach przygotował ofertę dotyczącą zakontraktowania świadczeń medycznych w zakresie poradni chirurgicznej i ortopedycznej. Jednak oferta została odrzucona przez NFZ z uwagi na brak pracowni RTG w miejscu lokalizacji poradni ortopedycznej. Natomiast oferta poradni chirurgicznej została wynegocjowana przez dyrekcję szpitala, jednakże nie zakontraktowano jej z nieznanych powodów. SP ZOZ złożył odwołanie od decyzji NFZ. Zapytał czy odwołanie zostało już rozpatrzone? Z budżetu Gminy Rogoźno wydano 87 tys. na remont pomieszczeń na ul. Fabrycznej oraz 35 tys. na dofinansowanie zakupu ultrasonografu, a mieszkańcy nadal nie mają chirurga, ani ortopedy. Zapytał p. U. Bak czy podtrzymuje stanowisko nawet pomimo negatywnego rozpatrzenia odwołania przez NFZ chirurg będzie dostępny w Rogoźnie trzy razy w tygodniu z odstąpionego kontraktu przez Oborniki?

Naczelnik U. Bak odpowiedziała, że wszystko co powiedział p. Chudzicki jest prawdą. Podczas grudniowego konkursu oferta SP ZOZ w Obornikach na poradnię chirurgiczną i ortopedyczną w Rogoźnie została odrzucona. W drugim konkursie chirurgia została zakwalifikowana do dalszego procedowania, ale SP ZOZ nie uzyskał kontraktu. W przypadku ortopedii oferta została odrzucona, ponieważ w siedzibie świadczenia usługi nie było aparatu RTG. SP ZOZ zwrócił się do Ministra Zdrowia o interpretację przepisów oraz złożeniu do NFZ wyjaśnień przez Burmistrz Rogoźna oczekuje się na odpowiedź NFZ. W kwestii chirurgii jest deklaracja Dyrektor SP ZOZ w Obornikach, że z przyznanej na Oborniki puli zostanie wydzielona odpowiednia ilość punktów, tak aby poradnia w Rogoźnie mogła funkcjonować. Będzie to możliwe prawdopodobnie od połowy marca br., ponieważ wszystkie czynności niezbędne do uruchomienia poradni zostały uruchomione.

Radny M. Kutka zapytał czy można przekazywać mieszkańcom informację, że od połowy marca w Rogoźnie będzie poradnia chirurgiczna i nawet jeśli nie zostanie przyznany kontrakt, to chirurg będzie przyjmował pacjentów trzy razy w tygodniu po 4 godz.?

Naczelnik U. Bak odpowiedziała, że można przekazywać taką informację.

Radny M. Połczyński zapytał czy zostało złożone odwołanie od decyzji o nie przyznaniu kontraktu dla neurologa? Zapytał z jakich powodów nie przyznano tego kontraktu?

Naczelnik U. Bak odpowiedziała, że spółkaVITAw Obornikach nie uzyskała kontraktu na poradnię neurologiczną, a NFZ nie podaje przyczyn nieuwzględnienia oferty. NFZ wybrał nowy podmiot, którym jest NZOZ OBST Ambulans Union w Obornikach.

Radny M. Kutka zapytał czy NFZ nie ma obowiązku podawania przyczyn nie przyznania kontraktu?

Naczelnik U. Bak odpowiedziała, że NFZ nie ma podstaw do udzielania informacji dlaczego oferta nie została przyjęta. Podmiot może spełniać wszystkie kryteria stawiane przez NFZ i po przeprowadzeniu procedury kontraktowania nie uzyskać kontraktu. Można się domyślać, że głównym wyznacznikiem jest podana przez podmiot cena świadczenia określonej usługi. Cena jednoznacznie decyduje jaki podmiot otrzymuje kontrakt.

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski czy w szpitalu powiatowym wykonywane usługi ponad kontrakt? Jeśli sytuacja taka występuje, to jak realizowana jest płatność przez NFZ za dodatkowe usługi medyczne?

Naczelnik U. Bak odpowiedziała, że sytuacja z nadwykonaniami w szpitalu nie uległa zmianie. Szpital co roku wykonywał procedury ponad limitowe o wartości ok.  10% kontraktu, tj. 1,5-1,7 mln nadwykonań. Poinformowała, że bardzo duże problemy z uzyskaniem zapłaty za te procedury. NFZ płaci za nie częściowo i nigdy się nie zdarzyło, aby należność za nadwykonania została w całości uregulowana. W roku ubiegłym szpital uzyskał zapłatę za wykonane procedury ponad kontrakt z 2009 r. W roku bieżącym spodziewa się płatności za nadwykonania z 2010 r., jednak prawdopodobnie wartość uzyskanych środków nie przekroczy 1/3 należności za nadwykonania. W bieżącym roku sytuacja SP ZOZ diametralnie się zmieni w kwestii świadczenia usług ponad limit, ponieważ od lipca 2011 r. obowiązuje nowa ustawa o działalności leczniczej na podstawie której SP ZOZ w Obornikach prowadzi działalność. Ustawa jednoznacznie definiuje zachowania SP ZOZ w kwestii wykonywania planów finansowych. Art. 59 wspomnianej ustawy mówi, że jeśli SP ZOZ zakończy rok obrachunkowy stratą ponad wartość amortyzacji, to organ tworzący zobowiązany jest do pokrycia różnicy między stratą, a wartością amortyzacji. Jeżeli organ tworzący nie będzie mógł pokryć straty w ciągu 3 miesięcy, to wówczas SP ZOZ musi zostać poddany przekształceniu. Zarząd Powiatu Obornickiego podjął uchwałę zobowiązującą SP ZOZ do zachowania dyscypliny finansowejDyrektor SP ZOZ zobowiązany został do świadczenia usług medycznych do wysokości limitu. Dodała, że nie wie czy tak będzie, ponieważ robione jest wszystko aby mieszkańcy nie zostali pozbawieni dostępu do opieki medycznej.

Przewodnicząca GKRPA M. Stachowiak powiedziała, że Rogoźno pozbawione jest opieki psychiatrycznej i nie ma nawet lekarza, który świadczyłby taką usługę odpłatnie. Zwiększa się liczba depresji, prób samobójczych i samobójstw na terenie naszej gminy. Zaznaczyła, że popełnione samobójstwa były wynikiem depresji, która jest chorobom, którą trzeba leczyć. Warto przemyśleć, aby dyżury psychiatry odbywały się chociażby co dwa tygodnie. O odpowiedź poprosiła Naczelnik U. Bak.

Naczelnik U. Bak powiedziała, że nie może udzielić wiążącej odpowiedzi, ponieważ uzyskano tylko jeden kontrakt na poradnię psychiatryczną. Wiadomość o otrzymaniu kontraktu w Powiecie Obornickim otrzymano dopiero 17 lutego br. Dodała, że ma świadomość powagi problemu i potwierdza, że przybywa chorych, którym taka pomoc jest potrzebna.

Radny R. Szuberski zapytał Burmistrza o pomieszczenia po byłym chirurgu, które ma zająć okulista? W czasie gdy Naczelnikiem był. T. Kania poradnia chirurgiczna w Rogoźnie, pod względem lokalowym była jedną z najlepszych w województwie pilskim. Powiedział, że Burmistrz z pewnością odpowie, że do 31.12.2011 r. zawarta była umowa z panem prowadzącym gabinet rehabilitacyjny. Gdyby wystąpiono o kontrakt na poradnie chirurgiczną lub ortopedyczną i gdyby była ona zlokalizowana w tym miejscu, to nie byłoby problemu z kontraktem, bo dla ortopedy byłyby wszystkie wymogi zachowane. Jeżeli będzie chirurg to jest szansa, że poradnia rentgenowska będzie funkcjonowała. W roku ubiegłym dużo nie brakowało, aby rentgena w Rogoźnie nie było. Zapytał czy właściwym posunięciem będzie lokalizowanie poradni okulistycznej w pomieszczeniach, w których powinna być poradnia chirurgiczna? Wiadomym jest, że kontrakty zostały zawarte na 5 lat. Gdy minie ten czas ponownie będą kontraktowane usługi, i ponownie ortopedy można nie uzyskać. Dodał, że może uda się sprowadzić specjalność ponownie do Rogoźna, ale szanse małe. Zapytał czy właściwym posunięciem jest przeznaczenie lokali na poradnię okulistyczną? Zapytał czy nie lepiej byłoby przygotować na poradnię ortopedyczną i nie ubiegać się o dodatkowy kontrakt? Dodał, że wie nie jest łatwo bo kontrakty zostały podpisane na 5 lat, ale w roku ubiegłym interweniował w sprawie stomatologa i NFZ znalazł środki i ogłosił kontrakt. Powiedział, że nie chodzi o komplikowanie sprawy okuliście, tylko o nie utracenie ortopedy.

Zastępca Burmistrza wyjaśnił, że temat był omawiany podczas posiedzeń Komisji. P. Kapsiak do 31.12.2011 r. posiadał umowę najmu lokali i nie chciał wcześniej ich opuścić, dlatego urząd zmuszony został przygotować lokal na ul. Fabrycznej. Okulistka otrzymała kontrakt z NFZ i chciałaby przenieść swój gabinet na ul. II Armii Wojska Polskiego. Poinformował, że żadna wiążąca odpowiedź nie została udzielona okulistce. Należałoby się zastanowić skąd wziąć pieniądze na remont kolejnych pomieszczeń oraz ich wyposażenie. Radni znają sytuację finansową gminy. Zaznaczył, że pomieszczenia na ul. Fabrycznej przygotowane. W sprawie ortopedy wystosowano pismo do NFZ, w którym przedstawiono lokalizację poradni ortopedycznej na ul. Fabrycznej. Radny R. Szuberski powiedział, że dobrze się stało że lokal został przygotowany, bo był czas kiedy nie byłoklimatużeby pomieszczenie przygotować. W poprzedniej kadencji konieczne, niezbędne i potrzebne było przekazanie środków na budowę windy. Podziękował radnym poprzedniej kadencji, którzy głosowali za remontami, bo dzisiaj prawdopodobnie nie byłoby chirurga, czy ortopedy, ale prawdopodobnie byłby problem żeby lekarz POZ funkcjonował w obecnym lokalu. W przeszłości w poradni chirurgicznej w ciągu tygodnia przyjmowanych było ok. 200 pacjentów. Okres nieobecności chirurga, to nie potrzebna dezorganizacja i wyjazdy mieszkańców poza granice Rogoźna. W kwestii ortopedy powiedział, że należy zastanowić się nad jego sugestią, żeby przy sprzyjającej sytuacji ponownie wystąpić do NFZ o kontrakt.

Radna R. Tomaszewska powiedziała, że zainwestowano znaczne środki w remont pomieszczeń na ul. Fabrycznej, aby przygotować je dla potrzeb poradni chirurgicznej. Zapytała czy Gmina Rogoźno jest jedynym właścicielem tego budynku?

Zastępca Burmistrza wyjaśnił, że hol wejściowy jest na terenie p. Filimona, a pozostała część nieruchomości jest własnością gminy.

Naczelnik U. Bak powiedziała, że rozmawiała z Dyrektor SP ZOZ o przeniesieniu poradni chirurgicznej i ortopedycznej do ośrodka zdrowia. Dyrektor SP ZOZ jest całkowicie przeciwna temu pomysłowi, ponieważ uważa w budynek na ul. Fabrycznej zostały zainwestowane duże pieniądze i lokale spełniają w pełni wymogi formalne. Uważa, że nie należy przeznaczać dalszych środków na kolejne pomieszczenia, ponieważ to kolejne wydatki, na które SP ZOZ nie stać.

Radny R. Szuberski zapytał Dyrektor SP ZOZ czy może zapewnić, że poradnia ortopedyczna na pewno będzie przy obecnym położeniu lokalowym? Zadał to pytanie, ponieważ to obiekty gminne i nikt nie mówił, że Dyrektor SP ZOZ ma finansować je ze swoich środków. Dodał, że uważa z ortopedą może być problem. Poprosił o stosowne wyjaśnienie.

Naczelnik U. Bak odpowiedziała, że chodzi przede wszystkim o koszt funkcjonowania przychodni, ponieważ czynsz za pomieszczenia na ul. Fabrycznej jest niższy od czynszu na ul. II Armii Wojska Polskiego. Dodała, że jest to ważny argument przemawiający na korzyść obiektów zlokalizowanych na ul. Fabrycznej.

Radny R. Szuberski powiedział, że w przeszłości wysokość czynszu i brak porozumienia spowodowały, ortopeda i chirurg przestali być w Rogoźnie. Z dobrego gabinetu przeniesiono poradnię do mniejszego gabinetu, ale w pewnym momencie NFZ wymagał spełnienia niezbędnych warunków w pomieszczeniu i przez to go straciliśmy. Jeżeli włożyło się sporo pieniędzy, to w ostateczności można dołożyć jeszcze, aby ludzie nie jeździli.

Przewodniczący Rady Z. Hinz poprosił Burmistrza o zorganizowanie spotkania z zainteresowanymi stronami i rozstrzygnąć kwestię, a o ostatecznych ustaleniach poinformować radnych.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że jest to dobre rozwiązanie. Zaznaczył, że dopóki nie rozwiąże się sprawa ortopedy to żadna umowa z okulistką nie zostanie podpisana.

Radny R. Szuberski powiedział, że jeśli zostanie zawarta umowa, to nie taka którazwiązałaby ręcetak jak w przypadku p. Kapsiaka. Gdyby udało się wynegocjować z p. Kapsiakiem przeniesienie go do innego lokalu i gdyby ten lokal został przystosowany to nie byłoby problemu.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że argumenty te będą brane pod uwagę. Poprosił o wyjaśnienie przez J. E. Teskę sprawy wypisywania recept na lekarstwa zalecone przez specjalistów.

J. E. Teska wyjaśnił, że sprawa dotyczy recept na leki refundowane, których lekarz rodzinny z racji swojej specjalności nie ma prawa wypisywać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą. Zapisy ustawy mówią, że lekarz rodzinny powinien skonsultować pacjenta z lekarzem specjalistą i uzyskać od niego informację do lekarza kierującego. Na podstawie tego dokumentu lekarz rodzinny ma prawo wypisać receptę na lek refundowany w czasie określonym przez specjalistę. Ustawodawca zastrzegł, że prawomocną opinię może wyrazić wyłącznie lekarz ubezpieczenia, czyli ten który zawarł umowę z NFZ. Przez ten zapis wydłużają się kolejki do lekarzy specjalistów, ponieważ pacjenci muszą uzyskiwać wspomniany dokument. Gdyby lekarz rodzinny zapisał lek refundowany bez uzyskania pisemnej informacji od lekarza specjalisty ubezpieczenia, w razie kontroli może spotkać się ze strony NFZ z konsekwencjami finansowymi, bądź karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 3 lat.

Radny R. Szuberski powiedział, że przepis ten jest nie życiowy, ponieważ do lekarzy niektórych specjalności trzeba czekać 5-6 miesięcy i pacjent musi oczekiwać tak długo, aby uzyskać pisemną opinię. Zaproponował aby przygotować projekt uchwały w formie apelu, aby przychylić się do protestu lekarzy. Poinformował, że jego matka czekała na wizytę do kardiologa 8 lub 9 miesięcy, a tak nie powinno być.

Radny A. Jóźwiak zapytał czy istnieje możliwość zorganizowania badań specjalistów dla mieszkańców Rogoźna? Poinformował, że na terenie gminy trudności z dostępem do lekarzy specjalistów. Dodał, że tego typu badania organizowane cyklicznie w przychodni w Parkowie. Dotychczas dyżury pełnili m. in.: laryngolog, pulmonolog, kardiolog, okulista. Każdorazowo z badań korzysta 25-30 pacjentów.

J. E. Teska odpowiedział, że Przychodnia Zespołu Lekarzy Rodzinnych w Rogoźnie nie ma podpisanej umowy na żadnego specjalistą i o taką umowę do NFZ nie występowała. Specjalistyczne usługi medyczne kontraktuje NFZ, a nie spółka lekarzy.

Radny R. Szuberski wyjaśnił, że spółkaHipokratesw zakresie swoich usług posiada również specjalistów, natomiast spółka Lekarzy Rodzinnych w Rogoźnie posiada wyłącznie lekarzy rodzinnych i stąd różnice w działalności spółek.

J. E. Teska dodał, że kierowana przez niego spółka świadczy usługi wyłącznie w zakresie POZ.

 

Następnie ogłoszono 30 minut przerwy.

 

Obrady wznowiono o godz. 18.20, a do grona obecnych dołączyli: radny R. Szuberski od godz. 18.25, radny H. Kuszak od godz. 18.28, radna R. Tomaszewska i radny R. Kinach od godz. 18.30, radny A. Nadolny od godz. 18.40.

 

VII. Informacja Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej o realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej:

a) wystąpienie Kierownika GOPS,

Głos zabrała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie Pani E. Kowalskapisemna informacja Kierownika GOPS o realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

b) dyskusja

Nikt nie zabrał głosu.

 

VIII. Informacja o udziale gminy w związkach i stowarzyszeniach:

a) wystąpienie przedstawiciela gminy,

W imieniu Burmistrza Rogoźna głos zabrała Sekretarz Gminy Pani I. Sip-Michalska – pisemna informacja Burmistrza Rogoźna o działalności Gminy Rogoźno w stowarzyszeniach za rok 2011 stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

 

Ponadto pisemne sprawozdania z udziału Gminy Rogoźno w związkach i stowarzyszeniach złożyli:

- E. Kowalskasprawozdanie z działalności Pilskiego Banku ŻywnościZwiązek Stowarzyszeństanowi załącznik nr 8 do protokołu;

- A. Jóźwiaksprawozdanie z działalności Lokalnej Organizacji Turystycznej "Biały Kruk" w Obornikachstanowi załacznik nr 9 do protokołu;

- Z. Hinzsprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskistanowi załącznik nr 10 do protokołu;

- P. Wojciechowskisprawozdanie z działalności Stowarzyszenie "Dolina Wełny"stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

 

b) dyskusja

Radny R. Szuberski zapytał o łączny koszt udziału Gminy Rogoźno w związkach i stowarzyszeniach?

Sekretarz Gminy odpowiedziała, że jest to kwota 56.487,04 zł.

Radny H. Janus zapytał radnego P. Wojciechowskiego czy jest możliwość, że zarezerwowane dla Gminy Rogoźno środki na dofinansowanie remontów świetlic zostaną przejęte przez inne gminy?

Radny P. Wojciechowski odpowiedział, że w informacji napisał, że jeśli Gmina Rogoźno określi kwoty jakie mają zostać zarezerwowane, w zależności czy będą środki w budżecie.

Radny H. Janus powiedział, że wynika z tego, że jeśli środki będą zarezerwowane, a w budżecie gminy nie będzie środków to wówczas nie wykorzysta ich żadna z gmin.

Radny P. Wojciechowski powiedział, że należy określić teraz czy wymagane środki będą w budżecie gminy, czy ich nie będzie. Prezesa stowarzyszenia należałoby poinformować o podjętej decyzji.

Radny H. Janus zapytał skąd pojawił się w informacji 2014 r., ponieważ wcześniej nie mówiono o nim? Jeżeli mówi się, że chce się remontować wszystkie świetlice,a w tegorocznym budżecie nie ma środków na remont jednej świetlicy, to skąd będą środki w 2013 i 2014 r. Radni z Klubu wnioskują o środki na ten cel od roku, ale wszystkie wnioski zostały odrzucone i w bieżącym roku nie ma środków na ten cel. Dodał, że radny w swojej informacji podaje, że rok 2014 będzie ostatnim w którym będzie można składać wnioski o dofinansowanie remontu świetlic, a Burmistrz Rogoźna informuje że ostateczny termin upływa w 2013 r.

Radny P. Wojciechowski powiedział, że wypowiedź radnego H. Janusa nie jest do końca prawdą, a sporna kwestia została wyjaśniona podczas czerwcowej sesji. Byc może radnego H. Janusa nie było na tej sesji. Wyjaśnienia zostały złożone także w odpowiedzi na interpelację złożoną przez grupę radnych, w której podane były te same daty.

Sołtys Sołectwa Budziszewko powiedział, że radny H. Janus monitoruje środki jakie przekazywane są na świetlice i place zabaw - gmina jest beneficjentem. W początkowej fazie tworzenia stowarzyszenia LGD dużo środków pochłonęły wycieczki – ok. 850 tys. zł. Zapytał ile osób prywatnych i stowarzyszeń z terenu naszej gminy skorzystało z pieniędzy LGD?  O odpowiedź poprosił Sekretarz Gminy lub Burmistrza Rogoźno, ponieważ podejrzewa że takiej wiedzy nie posiada radny P. Wojciechowski.

Radny P. Wojciechowski powiedział, że nie zrozumiał kto ma udzielić odpowiedzi na pytanie zadane przez Sołtysa Sołectwa Budziszewko. Dodał, że myślał iż przedstawiciele gminy w stowarzyszeniach będą prezentowali swoje sprawozdania.

Przewodniczący Rady Z. Hinz odpowiedział, że w porządku obrad nie przewidział ich prezentacji. Radni otrzymali materiały, dlatego przewidziana jest wyłącznie dyskusja w tym temacie.

Radny P. Wojciechowski powiedział, że uważa iż wartobyłoby odczytać jego sprawozdanie ponieważ część gości i sołtysów może nie być zorientowana w temacie.

Przewodniczący Rady Z. Hinz odpowiedział, że może to uczynić i nieogranicza mu takiej możliwości.

Sołtys Sołectwa Budziszewko powiedział, że zadał jednoznaczne pytanie: ilu przedsiębiorców skorzystało z pieniędzy?

Radny P. Wojciechowski poinformował, że w ramach operacji w zakresie "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" dofinansowanie otrzymała jedna osoba ze wsi Gościejewo w  wysokości 100 tys. zł.

Radny H. Janus odpowiedział, że na sesji czerwcowej był obecny i pamięta dyskusję, jaka była prowadzona. Powiedział, że nie atakuje radnego P. Wojciechowskiego, tylko informuje że z obiecanych remontów wszystkich sal wiejskich, wyremontowane zostaną tylko trzy świetlice. Na remonty wszystkich sal potrzeba 601 tys. zł.

Radny H. Kuszak zapytał Sekretarz Gminy na jakich zasadach dofinansowano z LGR "7 Ryb" imprezy typu: zakończenie lata, zawody wędkarskie, wieczornica w Parkowie?

Sekretarz Gminy odpowiedziała, że zostały złożone wnioski zainteresowanych osób. Wnioski zostały rozpatrzone i nastąpiła ich realizacja.

Radny H. Kuszak zapytał czy zostały złożone wyłącznie wymienione przez niego wnioski, czy też złożono inne wnioski?

Sekretarz Gminy odpowiedziała, że innych wniosków nie posiadała.

 

IX. Podjęcie uchwał w następujących sprawach:

a) uzgodnienia prac pielęgnacyjnych wykonywanych na pomniku przyrody – projekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska R. Piątkowski.

Uwag nie było.

Radny H. Janus zapytał czy jest spis pomników przyrody i ile ich jest w Gminie

Rogoźno?

Przewodniczący Rady Z. Hinz poprosił, aby odpowiedź na to pytanie Kierownik WGNRiOŚ udzielił w wolnych głosach i wnioskach, ponieważ pytanie nie dotyczy procedowanego projektu uchwały.

 

        Uchwała Nr XIX/146/2012 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie  uzgodnienia prac pielęgnacyjnych wykonywanych na pomniku przyrody, podjęta została jednogłośnie 15 głosamizaw obecności 15 radnych.

 

b) wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej w trybie przetargowym  - projekt uchwały omówił Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska R. Piątkowski.

Uwag nie było. 

 

        Uchwała Nr XIX/147/2012 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej w trybie przetargowym, podjęta została jednogłośnie 15 głosamiza  w  obecności 15 radnych.

 

c) wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości  projekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska R. Piątkowski.

Uwag nie było.

 

        Uchwała Nr XIX/148/2012 Rady Miejskiej z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, podjęta została 12 głosamiza" przy 3 głosach "wstrzymujących" w obecności 15 radnych.

 

d) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze części wsi Laskowoprojekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska R. Piątkowski.

Radny M. Połczyński zapytał kto przygotował szatę graficzną uchwały i innych uchwał przygotowywanych na sesję?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że projekt planu został sporządzony przez Pracownię UrbanistycznąPlan 21, która została wyłoniona w drodze zapytania o cenę. Dodał, że przedstawiciel pracowni obecna jest na sali i udzieli szczwgółowych wyjaśnień jeśli będzie taka potrzeba. 

Radny M. Połczyński zapytał czy mapka została przygotowana przez pracownię, czy przygotowali pracownicy urzędu?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że załączona do projektu planu mapka jest planem przygotowanym przez pracownię urbanistyczną.

Radny M. Połczyński zapytał czy nie byłoby żadnych przeciwskazań odnośnie innych uchwał do załączenia szaty graficznej do innych uchwał?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że byłoby przeciwskazanie zasadnicze polegające na tym, że jest to mapa przedstawiająca konkretny obszar i przygotowana została jako załącznik graficzny do konkretnego planu. W związku z powyższym przedstawienie mapy w innych opracowaniach mijałoby się z celem.

Radny M. Połczyński powiedział, że chodzi mu o skalę.

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że otrzymano kilka wariantów opracowania, natomiast do projektu uchwały załączony jest rysunek w skali kompaktowej aby mieścił się na kartce papieru. Docelowy rysunek planu otrzymany od pracowni urbanistycznej opracowany został w skali 1:2000.

Radny H. Janus powiedział, że mapa powinna być przekazywana conajmniej w formacie A3 lub powinna zostać dołączona lupa, bo nie idzie jej odczytać.

Radny R. Kinach zapytał kto wystąpił o ten plan i kto będzie za niego płacił?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że wnioskodawcą w zakresie omawianego obszaru jest prywatny inwestorp. Henefeld, a plan finansowany jest z budżetu gminy, tak jak w przypadku wszystkich innych planów.

Radny R. Kinach zapytał czy jest to osoba pochodzenia polskiego, czy niemieckiego?

Kierownik WGNRiOŚ wyjaśnił, że jest to osoba posiadająca obywatelstwo polskie, natomiast posiada niemiecko brzmiące nazwisko.

Radny R. Szuberski poprosił o podanie całkowitego kosztu tego projektu oraz o podanie orientacyjnego kosztu uzbrojenia tego terenu w kanalizację sanitarną i wodociągową. Przypomniał, w przypadku Nienawiszcza zapewniano radnych, że ktoś inny pokryje te koszty, a w tej uchwale zostało zapisane to tak jak powinno być. O podanie orientacyjnego kosztu poprosił PrezesaAquabellissp. z o.o. Pytanie zadaje, ponieważ jest dużo terenów na których trzeba wykonać kanalizację deszczową, np. ul. Długa.

PrezesAquabelliswyjaśnił, że w obrębie planu trzeba wybudować główną sieć wodociągową o długości ponad 3 km, której szacunkowy koszt wynosi ok. 240-260 tys. zł, pod warunkiem nie wystąpią trudności geologiczne. Jeśli wystąpiłyby trudności geologiczne koszt budowy wzrośnie do 300-350 tys. zł.

Radny R. Szuberski zapytał ile kosztować będzie sieć kanalizacyjna?

PrezesAquabellisodpowiedział, że sieć kanalizacyjną można wybudować ale nie ma gdzie odprowadzić ścieków. Trzeba byłoby wybudować sieć do Rogoźna. Biorąc pod uwagę, że do wybudowania 3 km sieci wodociągowej, to tyle samo powinno być sieci kanalizacyjnej, to szacunkowy koszt budowy jest 2-3 razy większy niż koszt budowy sieci wodociągowej.

Radny R. Szuberski zapytał czy sieć kanalizacyjna może zostać poprowadzona na taką odległość? Zapytał czy wskazane byłoby wybudowanie ta omawianym terenie oczyszczalni?

PrezesAquabellisodpowiedział, że przesył ścieków jest możliwy, bo nawet ukształtowanie terenu jest takie, że wieś Laskowo położona jest wyżej aniżeli Rogoźno. Dodał, że trzeba byłoby to jeszcze dokładnie sprawdzić, ponieważ z pewnością jest tak w przypadku Tarnowa i Rogoźna, gdzie różnica wynosi kilka metrów. Jeżeli Laskowo nie byłoby położone wyżej to potrzebna byłaby budowa przepompowni ścieków. Technicznie jest to możliwe, ale praktycznie mogłoby być kłopotliwe, bo na północ od rzeki Wełny przepływającej po północnej stronie oczyszczalni jest teren chroniony, na którym nie można niczego budować.

Radny R. Szuberski powiedział, że Prezes sugeruje, że oczyszczalnia ścieków musiałaby zostać wybudowana na tym terenie.

PrezesAquabellisodpowiedział, że trzeba byłoby rozpoznać sprawę dokładnie, ale być może wskazane byłoby wybudowanie małej oczyszczalni ścieków. Trzeba skalkulować obie możliwości.

Radny R. Szuberski powiedział, że sprawdzi położenie terenu na mapie wysokościowej, ponieważ nie do końca jest przekonany. Przypomniał, że swego czasu media opisywałyże woda pod górkę powinna płynąć. Spadek terenu jest w kierunku Jaracza. Powiedział, że chodzi mu o to czy kanalizacja grawitacyjna, czy podciśnieniowa miałaby zostać wybudowana, ponieważ ze względu na znaczną odległość koszt jej budowy byłby duży. Zapytał czy może podać koszt budowy oczyszczalni oraz koszt poprowadzenia kanalizacji do Rogoźna?

PrezesAquabellisodpowiedział, że trudno oszacować koszt budowy oczyszczalni ponieważ trudno jest oszacować liczbę osób dostarczających ścieki do niej. Dodał, że teren przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe i nie wiadomo, czy obecne działki nie zostaną podzielone na mniejsze działki.

Radny R. Szuberski zapytał ile jest planowanych budynków na tym terenie?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że plan nie przedstawia tak szczegółowych rozwiązań w zakresie ilości projektowanych budynków. Plan zawiera wytyczne o charakterze znacznie szerszym, tzn. potencjalną powierzchnię do zabudowy oraz minimalne paramentry działek. Przy wykorzystaniu tych danych można policzyć liczbę budynków, jednak nie posiada przy sobie tych informacji.

Radna R. Tomaszewska zapytała Burmistrza czy gmina w związku z tym planem oszacowała koszt wykupu dróg jakie będzie musiała wykupić?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że nie zna odpowiedzi na to pytanie.

Kierwonik WGNRiOŚ odpowiedział, że przewidziana w projekcie planu sieć drogowa przewiduje drogi wewnętrzna, więc nie będzie konieczności nabywania ich od właścicieli. Jedyny element, który może zostać nabyty przez gminę to poszerzenie istniejącej drogi gminnej. Jest to pas o szerokości 1,5 m. Dodał, że nie jest to istotna wielkość.

Radny H. Janus powiedział, że w rozstrzygnięciu Rady Miejskiej zapisano, że zadania w zakresie realizacji dróg publicznych przewidzianych w planie oraz związanych z nimi wykupami terenów należą do zadań własnych gminy. Z tego wynika, że drogi będzie trzeba wykupić.

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że będzie trzeba wykupić te drogi, które przewidziane jako drogi publiczne, względnie poszerzenie dróg publicznych. Zaznaczył, że drogi wewnętrzne tym obostrzeniom nie podlegają.

Radny H. Janus powiedział, że drogi wewnętrzne to chyba te drogi, gdzie będą działki wydzielane. Zaznaczone kolorem białym drogi chyba nie wewnętrznymi drogami.

Kierownik WGNRiOŚ wyjaśnił, że zgodnie z ustaleniami zawartymi podczas prac nad planem stwierdzono, że będą to drogi wewnętrzne. W planie drogi oznaczone KDW, czyli komunikacja drogowa wewnętrzna.

Radny H. Janus zapytał, które z dróg drogami wewnętrznymi, bo takich nie widzi na mapie? Boczna droga o droga Tarnowo-Laskowo, a druga droga to droga Laskowo-Gościejewo. to drogi gminne i nie trzeba ich wykupywać.

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że przedstawiony przez radnego stan dróg faktycznie się tak kształtuje. Jedyną różnicą przewidzianą planem jest nieznaczne poszerzenie drogi z Laskowa do Gościejewa.

Radny A. Jóźwiak zapytał czy jeśli okaże się poprowadzenie kanalizacji do Rogoźna będzie niemożliwe i będzie trzeba wybudować małą oczyszczalnię, to czy gmina będzie musiała za nią zapłacić lub zwrócić środki?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że nie potrafi ustosunkować się do tej kwestii i PrezesAquabellisbędzie bardziej kompetentny. Zgodnie z zapisami planu do czasu wybudowania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dopuszcza się lokalizowanie zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Dodał, że uważa raczej w stronę będą następowały rozwiązania związane z tym planem.

Radny A. Jóźwiak powiedział, że gdyby powstała oczyszczalnia, to czy gmina musiałaby za nią zapłacić.

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że nie potrafi udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Radny R. Szuberski powiedział, że w §2 zapisano, że finansowanie inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i drogowej określonej w planie odbywać się będzie poprzez i wyszczególnia się kilka wariantów. Dodał, że szczegółowo nie analizował uchwały, ale z pana strony powinniśmy uzyskać informację konkretną.

PrezesAquabelliswyjaśnił, że zaopatrzenie w wodę oraz odbiór i oczyszczanie ścieków jest zadaniem własnym gminy. Żeby zajęła się tym gmina, to posiada spółkęAquabellis, która musi to uwzględnić w swoich wieloletnich planach uchwalanych przez Radę. Poinformował, że jest to rozłożone w czasie i może się okazać, że będzie dużo budynków i okaże się, że będzie trzeba wybudować oczyszczalnie wcześniej niż spółka będzie w stanie wybudować. Inwestor prywatny może wybudować oczyszczalnie, sieć wodociągową i kanalizacyjną z własnych środków. Jeśli tak się stanie to inwestor może wystąpić do spółki o odpłatne przejęcie tych urządzeń.

Radny A. Nadolny zapytał czy drogi wewnętrzne będą własnością inwestora, czy będą przypisane do dziełek jako współwłasność lub służebność, czy inwestor przekaże je bezpłatnie na mienie gminy?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że nie były prowadzone rozmowy z inwestorem w tym temacie. Powszechnie stosowaną praktyką jest zbywanie działek drogowych w udziele do nieruchomości zakupywanych przez poszczególnych kontrahentów.

Radny A. Nadolny powiedział, że wydaje się mu, ustalenia te powinny być przed podjęciem uchwały.

Radna R. Tomaszewska powiedziała, że nie dokońca satysfakcjonuje odpowiedź Pana Kierownika, ponieważ powiedział, że drogi wewnętrzne nie należą do zadań gminy. Poprosiła o wyjaśnienie kwestii §1, który mówi że zadania w zakresie dróg publicznych przewidzianych w planie oraz związanymi z nimi wykupami terenów należą do zadań własnych gminy. Poprosiła o wyjaśnienie definicji drogi publicznej.

Kierownik WGNRiOŚ powiedział, że zgodnie z planem określa się w treści planu i załączniku graficznym, które z gróg będą drogami publicznymi. W tym przypadku tylko przewidziana jest jedna droga publiczna, która oznaczona została symbolem 1KDD oraz jej przedłużenie 2KDD. W związku z powyższym drogi publiczne odnoszą się do symbolu KDD, natomiast drogi wewnątrz opracowania oznaczone symbolami KDW, czyli drogami wewnętrzymi. Do kategorii dróg publicznych zalicza się wyłącznie drogi KDD.

Radna R. Tomaszewska powiedziała, że patrząc na mapę wydzielone zostały odpowiednie działki na których będą powstawały domy. Jeżeli będą to drogi wewnętrzne, czyli będą drogami prywatnymi. Właściciel danej działki będzie mógł zamknąć drogę i nie przepuścić osób mieszkających dalej.

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że tak.

Radna R. Tomaszewska zapytała kto ma uwierzyć, że drogi te nie staną się drogami publicznymi, które gmina będzie musiała przejąć, ponieważ nie ma takiej możliwości aby każdy właściciel miał kawałek swojej drogi. Sąsiedzi bardzo często nie mogą się z sobą porozumieć i będzie mógł postawić bramkę i nieprzepuścić sąsiada. Dodała, że nie ma innej możliwości i drogi te będą musiałbyć drogami publicznymi.

Kierownik WGNRiOŚ powiedział, że kwestia zależy od kontekstu. Drogi przewidziane planem drogami wewnętrznymi, natomiast ich utrzymanie w takim kształcie obliguje plan. Plan obliguje osobę, która będzie dokonywała podziału nieruchomości, czyli potencjalnego inwestora. Inwestor zbywając działki, może ustalone planem drogi pozostawić jako swoją własność i je utrzymywać lub może zbywać je w udziałach stosownych do wielkości działek zbywanych na rzecz poszczególnych nabywców nowo wydzielonych działek. Poinformował, że nie funkcjonuje to na zasadzie każdy otrzymuje5mdrogi, tylko jest to udział w nieruchomości wspólnej, podobnie jak ma to miejsce w przyopadku udziału w kamienicach lub blokach.

Przewodniczący Rady Z. Hinz powiedział, że przysłuchując się tej dyskusji ma przekonanie, że kwestie te można było wyjaśniać na posiedzeniach Komisji, jednak nie zostało to wykonane. Zapytał Kierownika WGNRiOŚ czy Rada jest zobowiązana czasowo z tym projektem uchwały i czy stoi coś na przeszkodzie, aby plan jeszcze raz przeanalizować, a na sesji podejmować konkretne decyzje?

Kierownik WGNRiOŚ odpowiedział, że nie ma żadnych przeszkód aby odłożyć procedowanie tej uchwały na termin późniejszy.

Przewodniczący Rady Z. Hinz poddał pod głosowanie wniosek o ponowne procedowanie uchwały przez Komisje.

Wniosek Przewodniczącego Rady Z. Hinza został przyjęty jednogłośnie 15 głosamizaw obecności 15 radnych.               

 

e) pozostawienia środków obrotowych za rok 2011 samorządowego zakładu budżetowego Zarząd Administracyjny Mienia Komunalnego w Rogoźnieprojekt uchwały przedstawił Dyrektor Zarządu Administracji Mienia Komunalnego M. Mysłek.

Uwag nie było.

 

        Uchwała Nr XIX/149/2012 Rady Miejskiej z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie pozostawienia środków obrotowych za rok 2011 samorządowego zakładu budżetowego Zarząd Administracyjny Mienia Komunalnego w Rogoźnie podjęta została 14 głosamiza", przy 1 głosie "wstrzymującym" w obecności 15 radnych.

 

f) przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargi Prokuratora Rejonowego w Obornikach na uchwałę Nr XX/167/2004 Rady Miejskiej w Rogoźnieprojekt uchwały przedstawił Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska R. Piątkowski.

Uwag nie było.

 

        Uchwała Nr XIX/150/2012 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie przekazania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargi Prokuratora Rejonowego w Obornikach na uchwałę Nr XX/167/2004 Rady Miejskiej w Rogoźnie, podjęta została jednogłośnie 15 głosamizaw obecności 15 radnych.

 

g) apel w sprawie zagwarantowania telewidzom pełnej możliwości odbioru Telewizji TRWAM na multipleksie cyfrowym - projekt uchwały przedstawił radny R. Szuberski.

Uwag nie było.

 

        Uchwała Nr XIX/151/2012 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 29 lutego 2012 r. apel w sprawie zagwarantowania telewidzom pełnej możliwości odbioru Telewizji TRWAM na multipleksie cyfrowym, podjęta została 12 głosami "za", przy 3 głosachwstrzymującychw obecności 15 radnych.

 

X. Interpelacje i zapytania radnych.

Interpelacja radnego M. Połczyńskiego, radnego H. Janusa, radnego A. Nadolnego, radnego R. Kinacha, radnego M. Kutki, radnego R. Szuberskiego i radnej R. Tomaszewskiej o treści: „My niżej podpisani popieramy wniosek Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruścach dotyczący zakupu nowej radiostacji samochodowej dla tamtejszej jednostki. Uważamy podobnie jak druhowie z OSP Pruśce, że naprawa starej radiostacji jest niuzasadniona porównując koszt naprawy z kosztem zakupu. Wnioskujemy o pilny zakup w/w sprzętu, ponieważ bez niego ratowanie życia oraz mienia jest bardzo utrudnione i niebezpieczne.” – stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

 

Interpelacja nr 8/02/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnego M. Połczyńskiego, radnego R. Kinacha, radnego H. Janusa, radnego M. Kutki i radnej R. Tomaszewskiej o treści: „W związku z brakiem odpowiedzi burmistrza na zapytanie radnego R. Kinacha, zadane podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 21 grudnia 2011 roku, które dotyczyło: 1. ile do chwili obecnej nie jest podłączonych studzienek kanalizacyjnych z I eatapu budowy kanalizacji sanitarnej, której budowa została zakończona w 2006 roku, 2. sprawności działania monitoringu zaworów podciśnieniowych umieszczonych w studzienkach kanalizacyjnych, wnosimy o udzielenie pisemnej odpowiedzi w powyższej sprawie. Dodatkowo wnosimy o podanie szcegółowego wykazu studzienek podłączonych w latach 2009, 2010, 2011, 2012 do końca lutego br. “ – stanowi załącznik nr 13 do protokołu. 

 

Interpelacja nr 9/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa, radnego M. Połczyńskiego, radnego R. Kinacha, radnego M. Kutki o treści: “ W 2006 r. firma POZPROJEKT Poznań pełniąca funkcję nadzoru autorskiego nad budową kanalizacji etap I otrzymała zlecenie doprojektowania odcinka kanalizacji sanitarnej od ul. Leśnej do nowopowstającego osiedla domków jednorodzinnych oraz przeprojektowania obejścia działki Pana Stanisława S. przy ul. Południowej. W związku z tym wnosimy o udzielenie  odpowiedzi, czy UM w Rogoźnie jest w posiadaniu powyższej dokumentacji oraz kiedy zostanie wykonana inwestycja w rejonie ul. Leśnej.” – stanowi załacznik nr 14 do protokołu.

 

Interpelacja nr 1/OSP/2012 radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego M. Kutki, radnego M. Połczyńskiego, radnego R. Kinacha, radnego A. Nadolnego, radnego H. Janusa o treści: "My niżej podpisani wnosimy o zakup dla OSP w Budziszewku następującego sprzętu pożarniczego: 1. Obuwie bojowe lub specjalne – 8 par. 2. Pasy bojowe – 8 szt. 3. Ubranie bojowe UPS – 2 kpl. 4. Ubrania koszarowe – 8 kpl. Dodatkowo wnosimy o wydzielenie środków finansowych na naprawę samochodu pożarniczego w tej jednostce, koszt naprawy wg informacji druhów strażaków z OSP Budziszewko wynosić będzie ok. 2000 złotych." - stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

 

Interpelacja nr 2/OSP/2012 radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego M. Kutki, radnego M. Połczyńskiego, radnego R. Kinacha, radnego A. Nadolnego, radnego H. Janusa o treści: "W związku z nieuwzgledniem w projekcie budżetu na 2012 rok przez Burmistrza Rogoźna oraz nieuwzględnienie poprawek zgłoszonych przez naszą grupę radnych środków finansowych na obóz szkoleniowy członków MDP, ponownie wnosimy o wydzielenie kwoty 10.000,00 złotych na zorganizowanie obozu szkoleniowego dla członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Rogoźno i Gminy Ryczywół. Nadmieniamy, że powyższe środki na to zadanie wyodrębniła w swoim budżecie Gmina Ryczywół." - stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

 

Interpelacja nr 3/OSP/2012 radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego M. Kutki, radnego M. Połczyńskiego, radnego R. Kinacha, radnego A. Nadolnego, radnego H. Janusa o treści: " My niżej podpisani wnosimy o przekazanie w wersji papierowej wuchwalonego budżetu Gminy Rogoźno na 2012 rok, tak jak to było w IV i V kadencji Rady Miejskiej w Rogoźnie oraz w roku ubiegłym. Budżet, jest jednym z najważniejszych dokumentów jaki podejmuja radni na dany rok kalendarzowy i winien być na bieżąco analizowany oraz dostępny podczas zebrań, spotkań oraz w czasie pracy na sesjach i komisjach a nie tylko do wglądu w godzinach pracy Urzędu. Jako zasadność naszej interpelacji niech posłuży fakt, że na zebraniu OSP w Pruścachw dniu 17 lutego 2012 roku wystąpiły znaczne rozbieżności, co do wielkości środków uchwalonych na OSP na 2012 rok. Zgodnie z wypowiedzią Pana Burmistrza, na tym zebraniu wysokość środków na OSP w 2012 roku wynosi 263.700,00 złotych. Zgodnie z wypowiedzią Komendanta Straży Miejskiej w Rogoźnie ilość tych środków wynosi 290.650,00. natomiast zgodnie z wypowiedzią radnych Henryka Janusa i Romana Szuberskiego, wysokość tych środków to kwota 319.627,00 złotych. Aby w przyszłości nie dochodziło do takich rozbieżności, które bardzo ździwiły obecnych na zebraniu druhów strażaków z OSP Pruśce, interpelację naszą uważamy za w pełni zasadną. Jednocześnie prosimy o udzielenie przzez Pana Burmistrza odpowiedzi, ile w rzeczywiście środków w 2012 roku zostało przeznaczonych na OSP w Gminie Rogoźno." - stanowi załącznik nr 17 do protokołu.   

 

Interpelacja nr 1/02/2012 radnej R.Tomaszewskiej, radnego A. Nadolnego, radnego R. szuberskiego, radnego M. Połczyńskiego, radnego R. Kinacha, radnego H. Janusa, radnego M. Kutki o treści: “ Podczas spotkania w dniu 22 lutego 2012 r. w budynku ZS Agrobiznesu, burmistrz oświadczył w obecności przewodniczącego RM, radnych RM, z-cy burmistrza, dyrektora ZEAPO, pełnomocnika ds. Oświaty i dyrektora ZSA, że za przeprowadzony w 2011 r. audyt dotyczący gminych placówek oświatowych, burmistrz zapłacił z własnych (prywatnych) środków. W dniu 23 luteg, skarbnik Rogoźna przedstawiła dokument, z którego wynika, że audyt przeprowadzony został przez zatrudnionego przez UM audytora, na podstawie zawartej umowy. Za w/w zadanie audytor otrzymał wynagrodzenie z budżetu Gminy Rogoźno zgodnie z zawartą z burmistrzem umową. W związku z podaniem przez burmistrza nieprawdziwej informacji – kłamstwa dotyczącego zapłaty za przeprowadzony audyt, wnosimy o złożenie przez burmistrza stosownych wyjaśnień. – stanowi załącznik nr 18 do protokołu.

 

Interpelacja nr 4/02/2012 radnego M. Kutki, radnej R. Tomaszewskiej, radnego R. Szuberskiego, radnego radnego H. Janusa, radnego M. Połczyńskiego, radnego A. Nadolnego, radnego R. Kinacha o treści: "My, niżej podpisani prosimy o wyjaśnienie i odpowiedź na pytanie: Na jakiej podstawie prawnej radny chcąc uzyskać dostęp do dokumentów urzedowych nie mających klauzuli tajności, musi pisać wniosek o jego otrzymanie?" - stanowi załącznik nr 19 do protokołu.

 

Interpelacja nr 1/02/2012 radnego M. Kutki, radnej R. Tomaszewskiej, radnego R. Szuberskiego, radnego H. Janusa,  radnego M. Polczyńskiego, radnego A. Nadolnego i radnego R. Kinacha o treści: „W związku z licznymi telefonami i informacjami od mieszkańców ulic: Kochanowskiego, Norwida i Różanej (części bez płyt) wnosimy w trybie pilnym o udrożnienie studzienek i wypompowanie wody z wyżej wymienionych ulic, a po ich wysuszeniu o wyrównanie i utwardzenie. Problem jest znany od wielu lat, ale poza równaniem dróg gminnych, które na dłuższą metę nie daje pożądanego rezultatu, od dawna nie robi się tam nic. Obecnie po roztopach zimowych, opadach deszczu i wcześniejszych pracach kanalizacyjnych ulice te są wręcz nieprzejezdne, nie mówiąc już o przejściu nimi pieszo. Całkowicie niemożliwy jest również spacer z dzieckiem w wózku. Niejednokrotnie wydobywano na tych ulicach auta, które ugrzęzły w błocie. Fakt, iż ulice te nie posiadają ani nawierzchni asfaltowej, ani chodnika sprawia, że mieszkańcy zmuszeni są do chodzenia po kostki w błocie. My, niżej podpisani wnosimy o podjęcie wskazanych działań,żeby taka sytuacja nie powtarzała się w przyszłości. Uważamy ten wniosek za w pełni uzasadniony.” - stanowi załącznik nr 20 do protokołu.

 

Interpelacja nr 2/02/2012 radnego M. Kutki, radnej R. Tomaszewskiej, radnego R. Szuberskiego, radnego H. Janusa, radnego M. Połczyńskiego, radnego A. Nadolnego, radnego A. Nadolnego o treści: "My, niżej podpisani wnosimy o obniżenie krawężnika i dostosowanie chodnika dla pieszych na ulicy Mickiewicza. Wysoki krawężnik uniemożliwia przejście przez ulicę w szczególności osobom starszym jak również osobom spacerującym z dzieckiem w wózku. Przejście to jest często uczęszczane przez mieszkańców mieszkańców między innymi dlatego, że znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 241. wobec powyższego uważamy ten wniosek za w pełni uzasadniony. Dostosowanie chodnika i obniżenie krawężnika w znacznym stopniu ulatwi poruszanie się w tym miejscu." - stanowi załącznik nr 21 do protokołu.

 

Interpelacja nr 3/02/2012 radnego M. Kutki, radnej R. Tomaszewskiej, radnego R. Szuberskiego, radnego H. Janusa, radnego M. Połczyńskiego, radnego A. Nadolnego, radnego A. Nadolnego o treści: "My, niżej podpisani wnosimy o pstawienie znaku "zakaz postoju" na ulicy Paderewskiego po zjeździe z ronda Józefa Melzera. Po lewej stronie ulicy (przy banku PKO BP) znajduje się duży parking, a mimo to znajdują się osoby, które parkują samochód po stronie prawej. Podkreślić należy fakt, że parkują tam mimo, że na parkingu przy banku są wolne miejsca parkingowe. Takie stawianie auta znacznie utrudnia wjazd w wyjazd z parkingu znajdującym się przy banku. W związku z tym, że po prawej stronie ulicy jadąc od strony ronda znajduje się kilka sklepów, uzasadnione byłoby także pod znakiem "zakazu postoju" zamieścić informację, że nie dotyczy on samochodów prrzywożących towar do tychże sklepów." - stanowi załącznik nr 22 do protokołu.

 

Interpelacja radnego R. Kinacha, radnego M. Połczyńskiego, radnego M. Kutki, radnej R. Tomaszewskiej, radnego R. Szuberskiego, radnego H. Janusa, radnego A. Nadolnego o treści: "Dotyczy remontu drogi oraz chodnika w Gościejewie. W związku z interwencją mieszkańców wsi Gościejewo dotyczącą stanu drogi gminnej nr 272553 P od budynku nr 26 do budynku nr 36 oraz uszkodzonego chodnika przy Strudze Sokołowskiej (obok sklepu spożywczego) my niżej podpisani  wnioskujemy o:

-        zebranie ziemi z pobocza oraz remont w/w drogi;

-        naprawę w/w chodnika uszkodzonego w okresie zimowym

W załączeniu przedstawiamy wykonane przez panów Daniela Mańkowskiego i Andrzeja Mizerę zdjęcia potwierdzające słuszność  naszej interpelacji." - stanowi załącznik nr 23 do protokołu.

 

Interpelacja radnego R. Kinacha, radnego M. Połczyńskiego, radnego M. Kutki, radnej R. Tomaszewskiej, radnego R. Szuberskiego, radnego H. Janusa, radnego A. Nadolnego o treści: "Dotyczy budowy drogi nr 272520P  w Gościejewie. Zebrania Wiejskie oraz mieszkańcy Sołectwa Gościejewo, corocznie od 2001 roku wnioskują o budowę drogi nr 272520P w Gościejewie, od budynku nr 114 do budynku nr 108 o długości ok. 1050 mb. W dniu 29 grudnia 2008 roku Rada Miejska przyjęła poprawkę do projektu budżetu 2009 roku zgłoszoną w imieniu Klubu RadnychRogoźno-Nasza Gminaprzez radnego Henryka Janusa o nast. treści:

- zmniejsza się wydatki o kwotę 600.000 w dz. 600, rozdz. 60016, §6050 z zadania budowa drogi nr 272513 P w Owieczkach z udziałem środków FOGR,

- zwiększa się wydatki o kwotę 20.000 w dz. 600, rozdz.60016, §6050 na opracowanie dokumentacji na budowę drogi nr 272520P w m. Gościejewo od nr domów 108-114,

- zwiększa się wydatki o kwotę 40.000 w dz. 900, rozdz.90095, §6050 - z przeznaczeniem na budowę betonowej podłogi wraz ze sceną zadaszoną w m. Gościejewo.

Dopiero po upływie ponad połowy roku 2009, urząd zlecił wykonanie podkładów geodezyjnych tego odcinka drogi. Pod koniec 2009 zamiast wykonaćzgodnie z uchwałą  rady - dokumentację techniczną tego odcinka,  zlecono wykonanie podkładów geodezyjnych kolejnego odcinka tej drogi o dł. ok. 500 mb.  do skrzyżowania z drogą nr 273523P gdzie nie ma usytuowanych żadnych budynków i nie było żadnego wniosku.  Argumenty  burmistrza że będzie już bliżej z asfaltem do Owieczek nie znajdują żadnego rozsądnego usprawiedliwienia. Można by jeszcze zrozumieć intencje tego pomysłu, gdyby zaprojektowano budowę drogi o kolejne 250 mb dalej do budynku nr 22a w Owieczkach.  Mieszkańcy słusznie uważali, że zakończenie budowy drogi w polu nie ma żadnego uzasadnienia, poza tym wykonanie dokumentacji zgodnie z uchwałą rady w 2009 roku pozwoliłoby wybudować drogę wiosną  2010 roku, tym bardziej że rada uchwaliła na wniosek burmistrza na sesji w dniu 30.12.2009 roku zadanie po nazwąBudowa drogi nr 272520P (FOGR)o wartości 500 tys. zł. Porównując podobne inwestycje drogowe można stwierdzić że powyższa kwota całkowicie wystarczyłaby na wykonanie wnioskowanego odcinka tej drogi. Podczas sesji w dniu 30 lipca 2010 roku burmistrz proponuje zwiększenie środków na budowę tej drogi do 880 tys. zł, wiedząc że gmina otrzyma dofinansowanie na kanalizacje i że większość inwestycji zostanie wycofana, co stało się na sesji w dniu 2 września 2010 roku. Ponadto w związku z rezygnacją budowy drogi budżet gminy stracił 30 tys. pewnego  dofinansowania z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

Prosimy o odpowiedzi na poniższe pytania:

1.       czym kierował Pan burmistrz rozszerzając zakres projektowania budowy drogi pomimo że w budżecie  2009 roku rada uchwaliła wykonanie dokumentacji technicznej od bud. nr 114 do bud. nr 108  zgodnie z zał. nr 4 uchwały z dnia 29 grudnia 2008 roku?

2.       prosimy  podać datę zlecenia na wykonanie podkładów geodezyjnych osobno  dla obu w/w odcinków.

3.       prosimy  podać datę przetargu oraz datę podpisania umowy na wykonanie projektu budowy drogi nr 272520P.

Przekazujemy załącznik graficzny dotyczący omawianego tematu. Do wiadomości: Sołectwo Gościejewo, Radni Rady Miejskiej, Mieszkańcy drogi nr 272520P." - stanowi załącznik nr 24 do protokołu.

 

Radny H. Janus powiedział, że posiada trzecią interpelację, która jest odpowiedzią na odpowiedź Burmistrza Rogoźna na interpelację dotyczącą sal wiejskich. Zapytał czy Przewodniczący Rady pozwoli na jej odczytanie w następnym punkcie, gdy zostanie odczytana odpowiedź Burmistrza.

Przewodniczący Rady Z. Hinz wyraził zgodę.

 

Następnie ogłoszono 5 minut przerwy.

 

XI. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na interpelację nr 1/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa,  radnego M. Polczyńskiego, radnego R. Kinacha i radnego M. Kutki o treści: „W odpowiedzi na pismo BR.0003.1.2012GP z dnia 27.01.2012 roku dotyczące interpelacji nr 1/01/2012 grupy radnych złożoną na XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie w dniu 25.01.2012r.  w sprawie utwardzenia gruzobetonem drogi dojazdowej do posesji na odcinku około 70 mb w m. Parkowo, przy posesji Państwa Czubek informuję, że utwardzenia drogi będzie możliwe po wykonaniu odwodnienia tego terenu.” - stanowi załącznik nr 25 do protokołu.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na interpelację nr 2/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa,  radnego M. Polczyńskiego, radnego R. Kinacha i radnego M. Kutki o treści: „W odpowiedzi na pismo BR.0003.2.2012GP z dnia 27.01.2012 roku dotyczące interpelacji nr 2/01/2012 grupy radnych złożoną na XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie w dniu 25.01.2012 r. w sprawie utwardzenia gruzobetonem drogi w m. Parkowo na odcinku około 800 mb od posesji Państwa Karulskich do przejazdu kolejowego (Parkowo – Mokrz) informuję,że na realizację tego zadania nie ma środków finansowych w budżecie na 2012 rok.  Natomiast w ramach bieżącego utrzymania dróg możliwe są naprawy w najbardziej newralgicznych miejscach.” -  stanowi załącznik nr 26 do protokołu.

 

Radny H. Janus powiedział, że jest tyle odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych, że radni później się pogubią. Jeżeli są jakieś uwagi to zaproponował aby zgłosić je bezpośrednio po odczytaniu odpowiedzi na interpelację lub zapytanie.

Przewodniczący Rady Z. Hinz wyraził na to zgodę.

Radny A. Nadolny zapytał kiedy urząd zamierza wykonać odwodnienie tego terenu? Teren jest w bardzo złym stanie, woda wlewa się na podwórko, na którym mają zlokalizowane szambo, gdyż nie mają możliwości podłączenia się do oczyszczalni ścieków. W tej sytuacji woda z drogi wlewa się do szamba, które muszą często opróżniać, co znacznie obciąża ich finansowo. Poprosił o zajęcie się tą sprawą w jak najkrótszym czasie.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że zna tą sprawę bardzo dobrze. Obecnie ziemia na głębokości ok. 80 cm jest zamarznięta, dlatego zaproponował aby poczekać do całkowitego jej rozmarznięcia. Po tym czasie podjęte zostaną stosowne działania.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na interpelację nr 3/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa,  radnego M. Polczyńskiego, radnego R. Kinacha i radnego M. Kutki o treści:W odpowiedzi na pismo BR.0003.3.2012GP z dnia 27.01.2012 roku dotyczące interpelacji nr 3/01/2012 grupy radnych złożoną na XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie w dniu 25.01.2012 r. w sprawie utwardzenia gruozbetonem drogi w m. Parkowo, droga Boguniewska na odcinku ok. 700 mb od skrzyżowania z drogą powiatową do posesji Państwa Tecław informuję, że na realizację tego zadania nie ma środków finansowych w budżecie na 2012 rok. Natomiast w ramach bieżącego utrzymania dróg możliwe naprawy w najbardziej newralgicznych miejscach.- stanowi załącznik nr 27 do protokołu.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na interpelację nr 4/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa  radnego M. Polczyńskiego, radnego R. Kinacha i radnego M. Kutki o treści:W odpowiedzi na pismo BR.0003.4.2012GP z dnia 27.01.2012 roku dotyczące interpelacji nr 4/01/2012 grupy radnych złożoną na XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie w dniu 25.01.2012 r. w sprawie budowy drogi w m. Parkowo na odcinku od świetlicy do skrzyżowania z drogą powiatową informuję, że na realizację tego zadania nie ma środków finansowych w budżecie na 2012 rok.- stanowi załącznik nr 28 do protokołu.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na interpelację nr 5/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa  radnego M. Polczyńskiego, radnego R. Kinacha i radnego M. Kutki o treści:W odpowiedzi na pismo BR.0003.5.2012GP z dnia 27.01.2012 roku dotyczące interpelacji nr 5/01/2012 grupy radnych złożoną na XVII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie w dniu 25 stycznia 2012 r. w sprawie podłączenia 3 lamp oświetleniowych przy kościele w m. Parkowo do obwodu oświetlenia drogowego informuję, że aktualnie w budżecie nie ma środków na ten cel. Natomiast podłączenie lamp będzie możliwe po ustaleniu warunków technicznych  i ustalenia kosztów oraz zabezpieczenia środków w budżecie na 2012 rok. Ponadto wymagane jest uzyskanie zgody ENEA Operator Sp. z o. o. właściciela urządzeń oświetlenia drogowego.- stanowi załącznik nr 29 do protokołu.

Radny A. Nadolny w jakim czasie zostanie to zrobione?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że uważa zostanie to wykonane na przełomie czerwca i lipca. Dodał, że będzie się kontaktował w tej sprawie z proboszczem parafii.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na interpelację nr 6/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa,  radnego M. Polczyńskiego, radnego R. Kinacha i radnego M. Kutki o treści:W odpowiedzi na pismo BR.0003.6.2012GP z dnia 27.01.2012 roku dotyczące interpelacji nr 6/01/2012 grupy radnych złożoną na XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie w dniu 25.01.2012r. w sprawie wybudowania chodnika o długości około 100 mb od drogi powiatowej do sklepu spożywczego w m. Jaracz informuję, że na realizację tego zadania nie ma środków finansowych w budżecie na 2012 rok.- stanowi załącznik nr 30 do protokołu.

Radny A. Nadolny poprosił radnych, aby zadanie to umieścić w przyszłym budżecie.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na interpelację nr 7/01/2012 radnego A. Nadolnego, radnego R. Szuberskiego, radnej R. Tomaszewskiej, radnego H. Janusa,  radnego M. Polczyńskiego, radnego R. Kinacha i radnego M. Kutki o treści:W odpowiedzi na pismo BR.0003.7.2012GP z dnia 27 stycznia 2012 roku dotyczące interpelacji grupy radnych złożonej na XVIII sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie w dniu 25 stycznia 2012r. w sprawie remontu świetlic wiejskich informuję, że Gmina Rogoźno w związku z wydatkami budżetowymi wyższego rzędu nie mogła wziąć udziału w dotychczasowym naborze o przyznanie pomocy w ramach działania 4.1/413Wdrażanie lokalnych strategii rozwojuw ramach operacjiOdnowa i rozwój wsi. Na przysługujące nam środki , które zostały niewykorzystane, Gmina ma możliwość ubiegania się o przyznanie pomocy w przeprowadzanych naborach, również po roku 2012 z rozliczeniem realizacji operacji do czerwca 2015 roku. W miarę  możliwości budżetowych Gminy Rogoźno będę wnioskował do Wysokiej Rady o uchwalenie środków na remonty kolejnych świetlic wiejskich na terenie naszej gminy. Pragnę nadmienić,że temat poruszony w w/w interpelacji wyjaśniony już został w piśmie Nr KFR.4120-7/2011 z dnia 20.05.2011r- stanowi załącznik nr 31 do protokołu.

Radny M. Kutka powiedział, że nic nie rozumie z czytanych przez niego odpowiedzi. Poprosił o wolniejsze czytanie treści odpowiedzi.

Radny H. Janus powiedział, że odpowiedź Burmistrza Rogoźna nie jest satysfakcjonująca, dlatego składa w dniu dzisiejszym kolejną interpelację w tej sprawie.

Interpelacja radnego H. Janusa, radnego R. Kinacha, radnego M. Połczyńskiego, radnego M. Kutki, radnej R. Tomaszewskiej, radnego R. Szuberskiego, radnego A. Nadolnego o treści: "Dotyczy odpowiedzi na interpelację z dnia 25.01.2012 w sprawie remontu świetlic wiejskich.

W związku z niepełną odpowiedzią na naszą interpelację prosimy o odpowiedź  na poniższe pytania:

- dlaczego Pan Burmistrz chce dobrowolnie rezygnować z dofinansowania   remontu świetlic ze środków zewnętrznych?

- dlaczego aby nie stracić dofinansowania nie można zaplanować budowę drogi w Wełnie np. na 2014 rok?

- czy zaplanowanie środków budżetowych na drogę nie będąca własnością gminy jest zgodne z prawem?

Podczas sesji w dniu 21 grudnia 2011 roku burmistrz powiedział:wniosek o remont świetlic został złożony przez  burmistrza i chciałby wyremontować wszystkie świetlice…” oraz dalejObecna sytuacja budżetu jest taka, że nie wszystkie świetlice mogą zostać wyremontowane.

Ponieważ proponowaliśmy w interpelacji źródła finansowania remontów świetlic budżetu gminy dlatego niezrozumiałe jest zdanie, żeGmina Rogoźno w związku z wydatkami budżetowymi wyższego rzędu nie mogła wziąć udziału w dotychczasowym naborze o przyznanie pomocy. Ponieważ dotychczas z tego programu wyremontowane zostały sale w Parkowie, Wełnie i Gościejewie prosimy odpowiedź w jakich dotychczasowych naborach gmina nie brała udziału?

Czytając przedostatnie zdanie Pana odpowiedzi informujemy, że to my radni bezskutecznie wnioskujemy do Pana, aby znalazł środki na remonty wszystkich świetlic, aby nie stracić ok. 600 tys. dofinansowania. W przeciwnym wypadku nie widzimy możliwości remontów tych sal tylko ze środków gminnych w najbliższych latach. 29.02.2012 r.

Do wiadomości: Sołectwa: Jaracz, Owieczki, Owczegłowy, Garbatka, Karolewo, Laskowo, Studzieniec." - stanowi załącznik nr 32 do protokołu.

 

Przewodniczący Rady A. Olenderski odpowiedział, że sądził radny zapoznał się z odpowiedziami gdyż zostały one przekazane wszystkim wraz z materiałami.

Radny M. Kutka odpowiedział, że zapoznał się z materiałami, ale na sali obecne osoby, które chciałyby zrozumieć treści odczytywanych przez pana pism.

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odpowiedział, że nikt nie zgłaszał uwag oprócz radnego M. Kutki.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź zapytanie radnego H. Janusa o treści:W odpowiedzi na pismo nr BR.0003.8.2012GP z dnia 30 stycznia 2012 r. odnośnie zapytań Radnego Pana Henryka Janusa na sesji w dniach 21 grudnia 2011r.  i 25 stycznia 2012r., uprzejmie wyjaśniam:

1.zapytanie nr 2, sesja w dniu 21 grudnia 2012 r. - dotyczy Uchwały Nr XX/167/2004 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 30 czerwca 2004r.  w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2004 r. Nr 129, poz.2648),

2.zapytanie nr 3, sesja w dniu 21 grudnia 2011 r. - dotyczy pisma z dnia 8.12.2011 r. firmy Play,które wpłynęło do Rady Miejskiej 15 grudnia 2011r. : Przewodniczący Rady Miejskiej skierował w dniu 15 grudnia 2011 r. do mnie pismo, celem zajęcia stanowiska dołączając jego kserokopię. Szczegółowe wyjaśnienie przedstawiłem w odpowiedzi z dnia 20.01.2012r.,

3.zapytanie nr 2, sesja w dniu 25 stycznia 2012 r. - Wiatę przystankową, którą zamierza się usytuować na peronie dworca PKP  w Parkowie, planuje się przenieść z miejscowości Wełna, gm. Rogoźno. Jednocześnie zawiadamiam, PKP S.A. do dnia dzisiejszego nie wyraziło zgody na powyższe.- stanowi załącznik nr 33 do protokołu.

Zastępca Burmistrza poinformował, że w tygodniu podczas wichury uszkodzona została przez drzewo, które się przewróciło. Dodał, że uważa będzie można wyprostować wiatę i będzie można przenieść. Nadal oczekiwana jest odpowiedź  z PKP PLK S.A.

Radny A. Nadolny poprosił o skierowanie jeszcze jednego pisma do PKP.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że z pewnością tak uczyni.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na zapytanie radnego H. Janusa o treści:W nawiązaniu do pisma BR.0003.8.2012GP z dnia 30.01.2012 r. w sprawie udzielenia odpowiedzi na zapytania złożone przez Radnego Henryka Janusa.

Odpowiedź na zapytanie nr 1 z sesji z dnia 21.12.2011r.:

Gmina Rogoźno utrzymuje zieleń i prowadzi oczyszczanie dróg (ul. W. Poznańska, II Armii Wojska Polskiego, Garbacka oraz drogi wojewódzkiej nr 241), natomiast nie prowadzi zimowego utrzymania. Takie utrzymanie wchodzi w zakres bieżącego utrzymania dróg przez ich zarządców.

Na podstawie porozumienia z Zarządem Dróg Powiatowych, Gmina Rogoźno odśnieża ul. Za Jeziorem i drogę powiatową RogoźnoOwczegłowy, natomiast ZDP odśnieża ul. Rolną i drogę gminną NienawiszczBoguniewo. Jest to związane z eliminacją pustych przejazdów pługo-piaskarek.

Odpowiedź na zapytanie nr 4 z sesji z dnia 21.12.2011 r.:

Zgodnie z zapisami w odpowiedzi na interpelację nr 6/IV/2011 remont przystanku autobusowego miał zostać wykonany nakładem pracy pracowników robót interwencyjnych. Ze względu na ograniczone środki zatrudniono trzech pracowników interwencyjnych, co przyczyniło się do przełożenia ww. prac na rok bieżący.

Odpowiedź na zapytanie nr 5 z sesji z dnia 21.12.2011r.:

Gmina Rogoźno wystąpiła w dniu 16.12.2011 r. z pismem do wykonawcy prac związanych z budową chodnika w sołectwie Owieczki w sprawie naprawy gwarancyjnej ww.prac. W dniu 28.12.2011 r. Wykonawca zakończył prace przy usuwaniu usterek, co zostało potwierdzone protokołem odbioru robót i jednocześnie przedłużono termin obowiązywania gwarancji do dnia 31.05.2012 r.

Odpowiedx na zapytanie nr 2 (25.01.2012 r.):

Wiata przystankowa postawiona przy budynku PKP zostanie przeniesiona z miejscowosci Wełna.

Odpowiedź na zapytanie nr 6 (25.01.2012 r.):

Betonowe płyty drogowe nie zostały sprzedane, lecz zostały wykorzystane na utwardzeniee nawierzchni dróg gminnych (WOPS, Pan Dąbrowski).

Odpowiedź na wniosek (25.02.2012 r.):

Wyregulowanie zegarów astronomicznych na obwodach oświetlenia drogowego na terenie Gminy Rogoźno może zostać wykonane po podpisaniu umowy na prowadzenie konserwacji oświetlenia drogowego z ENEA S.A. Chodzież.

Odpowiedź na zapytanie nr 1 (28.01.2012):

Gmina nie prowadzi rozmów w sprawie umowy na konserwację oświetlenia i w związku z tym nie ponosi kosztów z tym związanych." - stanowi załącznik nr 34 do protokołu.

Radny H. Janus zapytał czy w zakresie bieżącego utrzymania dróg przez zarządców nie ma oczyszczania dróg i utrzymywania zieleni? Dodał, że widział firma p. Siwińskiego odśnieża drogę wojwódzką oraz chodniki. Zapytał czy zgodnie z ustawą o drogach publicznych nie ma obowiązku wykonywania prac na drogach, nie będących ich własnością? Odpowiedź może zostać udzielona na następnej sesji.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że Komendant Straży Miejskiej mógłby przybliżyć sprawę, ale jeśli nie ma takiej potrzeby to odpowiedź zostanie udzielona na piśmie.

Radny H. Janus odpowiedział, że może byc tak jak mówie Zastępca Burmistrza.

Radny H. Janus powiedział, że w odpowiedzi podano przystanek miał zostać wykonany w 2011 r. po interpelacji radnych. Pytanie brzmiało dlaczego remont nie został wykonany od 5 lat, mimo że wnioskowano na wszystkich zebraniach wiejskich oraz na Komisji Gospodarki, gdy Przewodniczącym był p. Nowak. Dodał, że przez cztery lata nie było żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

Zastępca Burmistrza obiecał, że jak będą pracownicy interwencyjni to temat ten zostanie podjęty.

Radny H. Janus w sprawie płyt betonowych powiedział, że udzielona odpowiedź nie jest wyczerpująca, ponieważ pytano ile sztuk płyt było składowanych i jak zostały rozdysponowane. Płyty miały wystarczyć na ul. Kochanowskiego, Reja, Różaną, Norwida.

Przewodniczący Rady Z. Hinz zapytał czy radny H. Janus oczekuje odpowiedzi w tej chwili czy na piśmie?

Zastępca Burmistrza wyjaśnił, że planuje się wykorzystanie płyt na położenie ich na ul. Kochanowskiego.

Radny H. Janus powiedział, że nadal nie wie ile płyt betonowych było, bo jeśli nie ma ich na ul. Kościuszki to gdzie są.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że 74 płyty położone zostały przy moście Cieślach. Część uszkodzonych płyt będzie wykorzystana przez p. Dąbrowskiego. Reszta płyt zostanie położona na ul. Kochanowskiego.

Radny M. Połczyński potwierdził, że 74 płyty zostały położone przy moście w Cieślach.

Radny M. Kutka powiedział, że cieszy się ze złożonej deklaracji bo wielokrotnie mieszkańcy ul. Kochanowskiego informowali go, że płyty zostały obiecane przez Burmistrza. Gdyby wystarczyło płyt na ułożeniu ich na ul. Kochanowskiego, to zaproponował wykorzystanie ich na ul. Norwida i części ul. Różanej, na której płyty nie położone.

Radny H. Janus powiedział, że nie wie czy nie jest bardziej zasadnym kładzenie płyt na ulicach, którym obiecano ich położenie po wybudowaniu kanalizacji, niż kładzenie ich na polnej drodze w stronę Potulic, po której prócz p. Dąbrowskiego mało kto jeździ. Jak wygląda osiedle wokół dworca każdy wie, i jest duża różnica dla ilu mieszkańców jest to robione. Poprosił o odpowiedź ile było płyt.

Przewodniczacy Rady Z. Hinz zaproponował udzielenie wyczerpującej odpowiedzi radnemu H. Janusowi podczas najbliższej sesji lub posiedzenia Komisji.

Radny H. Kuszak powiedział, że interesują go również płyty, którymi mogłaby zostać wyłożona ul. Długa. Płyty na tej ulicy bardziej potzrbne, aniżeli w lesie.

Radny R. Szuberski powiedział, że popiera wniosek radnego H. Kuszaka, bo zasadnym jest aby płyty na ul. Długiej zostały położone.

Radny M. Połczyński powiedział, że należałoby zająć się również drogą za mostem w stronę Potuł.

Radny H. Janus powiedział, że zna drogi i wystarczy poczekać droga wyschnie i wyrównać równiarką. Płyty potrzebne, ale wszędzie płyt nie straczy, dlatego powinny zostać położone wzdłuż, a nie w poprzek.

Zastępca Burmistrza powiedział, że p. Dąbrowski zadeklarował się że z swojej strony dołoży część płyt. Powiedział, że co roku sypany jest gruz i nic z tego nie wynika. Zamysłem Burmistrza jest ukierunkować się na płyty o szerokości 50-80 cm i o długości 3 m. Miałyby one zostać zamontowane wzdłuż, po podsypaniu ich piaskiem. Wszelkie prace będą zmierzały, aby płyty drogowe były układane. 

Zastępca Burmistrza poinformował, że została podpisana umowa na konserwację oświetlenia drogowego. Dodał, że rozmowy z Eneą trwały dość długo, ale uważa że zostały wynegocjowane dobre ceny. Od 1.03 br. rozpoczną się wszelkie prace związane z oświetleniem.

Radny H. Janus powiedział, że ma nadzieje radni będą mogli otrzymać nową umowę, aby mogli porównać jej warunki z porzednią umową. 

Zastępca Burmistrza powiedział, że nie ma żadnych przeszkód.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na zapytanie radnego H. Janusa o treści:Odpowiadając na zapytanie nr 1 radnego Henryka Janusa z dnia 25 stycznia 2012r. W sprawie przeznaczenia pomieszczeń przy ul. Fabrycznej 7 i ul. II Armii Wojska Polskiego 4b wyjaśniam co następuje: W pierwotnym zamierzeniu pomieszczenie przy ul. II Armii Wojska Polskiego 5b przeznaczone miało być na poradnię chirurgiczną, jednakże z uwagi na brak zgody dotychczasowego najemcy pana Artura Kapsiaka na wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu oraz fakt, pomieszczenie na poradnię chirurgiczną musiało być wskazane już w momencie ubiegania się o kontrakt  z Narodowego Funduszu Zdrowia podjęto decyzję o remoncie pomieszczeń przy ul. Fabrycznej 7. Jednocześnie informuję, że zabiegam wspólnie z dyrektorem ZOZ o uruchomienie nie tylko poradni chirurgicznej ale również ortopedycznej. Temat ten był szeroko omawiany przy dokonywaniu zmian w budżecie dotyczących remontu pomieszczeń przy ul. Fabrycznej.- stanowi załącznik nr 35 do protokołu.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na zapytanie radnego H. Janusa o treści:W odpowiedzi na pismo nr BR.0003.8.2012GP z dnia 30 stycznia 2012 r. odnośnie zapytań Radnego Henryka Janusa z sesji w dniach 21 grudnia 2011 r. i 25 stycznia 2012 r., uprzejmie wyjaśniam:

1.zapytanie nr 3, sesja w dniu 25 stycznia 2012 r. - informuję,iż wspomniana uchwała budżetowa ogłoszona została na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Rogoźno oraz dostępna jest do wglądu w biurze Rady Miejskiej w godzinach pracy Urzędu.

2.zapytanie nr 4, sesja w dniu 25 stycznia 2012r. - informuję, że co do zasady uchwały wraz z załącznikami umieszczane na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Rogoźno. Zwróciłem uwagę informatykowi,aby w przyszłości staranniej wykonywał swoje zadania.

3.zapytanie nr 4, sesja w dniu 25 stycznia 2012 r. - informuję,że po odsłuchaniu nagrania z sesji z dnia 21 grudnia 2011 r. wypowiedziałem nastepujące słowa:. Mówi Pan o funduszach wiejskich, że Burmistrz jest przeciwko chodnikom, bo z funduszu sołeckiego,chyba oprócz Owieczek bo tam był budowany chodnik. To tak wyglądało jakbym był przeciwny chodnikom na wsiach.... Poprzez skrócenie mojej wypowiedzi zmieniono jej sens,nad czym ubolewam.- stanowi załącznik nr 36 do protokołu.

Radny H. Janus powiedział, że odpowiedź ta nie jest na temat, ponieważ na sesji budżetowej krytykował Urząd za niedopilnowanie wykonania remontu gwarancyjnego przez firmę budującą chodnik w Owieczkach. Dodał, że nic nie mówił o tym, że budowane z funduszu sołeckiego oraz że Burmistrz jest przeciwko itd. Pytał o odpowiedź w którym momencie sesji powiedział, że chodniki budowane z funduszów sołeckich, ponieważ tego nie powiedział. W Owieczkach chodnik nie był budowany z funduszu sołeckiego, tylko budowany był na wniosek radnych z klubu "Rogoźno-Nasza Gmina". W pierwszym roku 5 tys. zł, w drugim 50 tys. i w tym samym roku chyba kolejne 100 tys. zł. Ogólny koszt po przetargu wyniósł ok. 130tys. zł. Zatem żaden chodnik nie był z funduszów sołeckich nie był budowany.

 

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski odczytał odpowiedź na zapytanie radnego R. Kinacha o treści:W odpowiedzi na skierowane do Aquabellis sp. z o.o. pismo nr BR.0003.9.2012GP zawierające pytania radnego Romana Kinacha, informuję: 1)Ilość studzienek z I etapu budowy kanalizacji sanitarnej podciśnieniowej, jakie zostały podłączone wynosi: 671 szt. 2)Monitoring przy studzienkach kanalizacji sanitarnej podciśnieniowej działa sprawnie, chociaż występują awarie, które   na bieżąco usuwane.- stanowi załącznik nr 37 do protokołu.

Radny R. Kinach powiedział, że jego pytanie brzmiało ile jest niepodłączonych studzienek kanalizacyjnych, dlatego dzisiaj złożył interpelację w tej sprawie.

 

XII. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej i Przewodniczących Komisji o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.

Informacja Przewodniczącego Rady Z. Hinza z działań podejmowanych w okresie międzysesyjnymstanowi załącznik nr 38 do protokołu.

 

Przewodniczący Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa A. Olenderski poinformował, że w dniu 27 lutego 2012 r. odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa, którego I część miała charakter wyjazdowy i odbyła się w Schronisku dla ZwierzątAzorekw Obornikach. W czasie spotkania radni spotkali się z Panią Kierownik Schroniska, którą pytali o funkcjonowanie podległej jej placówki oraz zapoznali się z warunkami w jakich przebywają zwierzęta. II część obrad odbyła się w Urzędzie Miejskim i głównym tematem było funkcjonowanie służby zdrowia w Gminie Rogoźno i Powiecie Oborniki. Stan służby zdrowia przedstawiali: J. E. TeskaDyrektor Przychodni Zespołu Lekarzy RodzinnychZdrowie Rodzinys.c. w Rogoźnie oraz J. DolatowskiInspektor UM w Rogoźnie. Sekretarz Gminy przedstawiła sprawozdanie z działalności Lokalnej Grupy Rybackiej7 Ryb. Ponadto na posiedzeniu zostały omówione projekty uchwał i materiały na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Rogoźnie. Komisja Gospodarki, Finansów i Rolnictwa na posiedzeniu przyjęła 5 wniosków.

 

Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury Z. Chudzicki poinformował, że w dniu 23 lutego br. odbyło się posiedzenie Komisji, którego głównym tematem był funkcjonowanie służby zdrowia w Gminie Rogoźno. Informację w tym temacie przedstawiła U. Bak – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Obornikach oraz J. DolatowskiInspektor UM w Rogoźnie. Odbyła się również szeroka dyskusja na temat funkcjonowania w naszej gminie służby zdrowia. W dalszej części posiedzenia E. Kowalska przedstawiła informację z realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Ponadto Komisja zaopiniowała projekty uchwał i materiały na najbliższą sesje Rady Miejskiej w Rogoźnie oraz rozpatrzyła wniosek Państwa Dąbrowskich o przyłączenie części wsi Cieśle do Rogoźna. Komisja rozpatrzyła prośbę pracowników Zespołu Szkół Agrobiznesu w Rogoźnie w sprawie udzielenia pomocy szkole. Komisja zwróciła się do Burmistrza Rogoźna w sprawie podjęcia negocjacji ze Starostą Obornickim w sprawie przejęcia szkoły przez Gminę Rogoźno jako organu prowadzącego i zachowaniu placówki przy ul. Kościuszki 41. Członkowie Komisji w związku z licznymi zapytaniami mieszkańców o godzinę rozpoczynania sesji wybrali godzinę, którą uważają za odpowiednią – 4 członków Komisji było za godz. 16.00, a 3 za godz. 14.00. Komisja Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury przyjęła także jeden wniosek. Jako Przewodniczący spotkał się z rodzicami uczennic, które będą trenować w Klubie Piłki Siatkowej  przy Szkole Podstawowej nr 3 w Rogoźnie oraz uczestniczył w Halowym Turnieju Piłki Nożnej “Orlików”, który odbył się w ZSA w Rogoźnie. Gościem honorowym Turnieju był M. Okoński – były piłkarz Lecha. Dodał, że był także członkiem Komisji Konkursowej rozpatrującej kandydatów na stanowisko Dyrektora RCK.

 

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej R. Dworzański poinformował, że Komisja Rewizyjna w miesiącu lutym zajęła się następującymi tematami: funkcjonowanie RCK w świetle obowiązujących przepisów oraz kontrola umów na wynajem pomieszczeń w Ośrodku Kultury oraz wydatków zakupowych w Bibliotece. Zgodnie z tokiem pracy Komisja podzieliła się na dwa zespoły robocze. Jeden zespół dokonał kontroli umów na wynajem pomieszczeń w Ośrodku Kultury, natomiast drugi zespół skontrolował wydatki zakupowe w Bibliotece. W kontrolowanym okresie RCK zawarło 70 umów krótkookresowych i 5 umów długoterminowych. W Bibliotece wydatki zakupowe w analizowanym okresie zostały zrealizowane na kwotę 13.972,97 i w Administracji kwota 1.279,38 zł. Komisja w pełnym składzie spotkała się w dniu 27 lutego 2012 r. i omówiła sprawozdania zespołów kontrolnych i zapoznała się z funkcjonowaniem RCK w świetle obowiązjących przepisów. Analiza dostarczonych dokumentów oraz złożone dodatkowe wyjaśnienia Zastępcy Dyrektora RCK nie budziły wątpliwości Komisji Rewizyjnej co do funkcjonowania RCK zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

 

Radny A. Nadolny zapytał Przewodniczącego Rady Z. Hinza o tematykę spotkania z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego oraz czy był poruszany temat obwodnicy Rogoźna?

Przewodniczący Rady Z. Hinz wyjaśnił, że spotkanie dotyczyło form współpracy Urzędu Marszałkowskiego ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Wielkopolski. W dalszej części dnia odbyło się posiedzenie Zarządu SGiPW, podczas którego analizowane były materiały na najbliższy Walny Zjazd Stowarzyszenia, który odbędzie się w marcu. Poinformował, że został powołany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego do Kapituły, która przyznawała wyróżnienia w zakresie wykorzystywania środków europejskich w kilku kategoriach.

Radny R. Kinach zapytał o spotkanie z P. Malinowskim w sprawie usytuowania tablicy pamiątkowej przy ul. Kościuszki? Zapytał czy zostały podjęte konkretne ustalenia gdzie tablica zostanie usytuowana?

Przewodniczący Rady Z. Hinz odpowiedział, że nie zostały podjęte żadne ustalenia, natomiast jest pewna wizja. Poinformował, że tablicę pamiątkową jaką chce przeznaczyć aby była usytuowanałezcezieleni przy Banku PKO. P. Malinowski zaprojektował swoją wizję obelisku, z którą radni mogą się zapoznać w urzędzie. Zrodziła się koncepcja, aby obelisk symbolizował spaloną część szkoły, która nie została odbudowana. Dodał, że nie wie czy w tej formie zostanie zrealizowane.

Radna R. Tomaszewska zapytała jaki napis ma zostać umieszczony na tablicy pamiątkowej?

Przewodniczący Rady Z. Hinz odpowiedział, że rondu zostało nadana nazwa Józefa Melzera, który był Dyrektorem Liceum Pedagogicznego. Na tablicy ma zostać umieszczony napis: Rondo Józefa Melzera.

Radny H. Janus zapytał czy dobrze zrozumiał, że monument ma być obok ronda, a nie na rondzie?

Przewodniczący Rady Z. Hinz odpowiedział, że ma zostać usytuowany obok ronda, ponieważ z opnii fachowców wynika, że na rondzie nie może zostać umieszczony, ponieważ rozpraszałoby uwagę kierowców pojazdów.

Radny H. Janus powiedział, że w Czarnkowie jest rondo im. Jana Pawła II i napis znajduje się na rondzie.

Przewodniczący Rady Z. Hinz powiedział, że otrzymuje również uwagi, aby umieścić wyłącznie napis.

Radny H. Janus powiedział, że chodziło mu o umiejscowienie obelisku.

Przewodniczący Rady Z. Hinz powiedział, że zrodziła się pewna koncepcja i zaprasza radnych do zapoznania się z nią. Dodał, że o jej realizację prosił Burmistrza Rogoźna.

Radny R. Kinach zapytał radnego P. Wojciechowskiego, który brał udział w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym OSP w Rogoźnie co było tematem, jakie zostały podjęte ustalenia i czy Zarząd otrzymał absolutorium?

Radny P. Wojciechowski odpowiedział, że Zarząd otrzymał absolutorium. Strażacy wnioskowali o zabezpieczenie środków finansowych w kwocie 200-300 tys. dofinansowania na zakup samochodu z napędem 4x4, o które wnioskowali do budżetu na 2012 r., a które nie zostały uwzględnione.

 

XIII. Sprawozdanie Burmistrza Rogoźna o pracach w okresie międzysesyjnym i z wykonania uchwał Rady Miejskiej.

Burmistrz Rogoźna złożył informację z działalności w okresie między sesjami w formie pisemnejzałącznik nr 39  do protokołu, informację z wykonania uchwał Radyzałącznik nr 40  do protokołu oraz informację z zakresu gospodarowania mieniem gminnym za okres od 26.01.2012 r. do 28.02.2012 r.załącznik nr 41  do protokołu.

Radny A. Nadolny zapytał czy byli inni oferenci kredytu, i jeśli tak to ilu?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że było 4 oferentów.

Radny A. Nadolny poprosił o rozszerzenie tamatu spotkania z ZNP i NSZZSolidarność?

Zastępca Burmistrza wyjaśnił, że na spotkaniu omawiana była sprawa oświaty.

Radny A. Nadolny zapytał jak liczebna była delegacja w Czorsztynie i kto representował gminę?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że w delegacji brali udział: Burmistrz Rogoźna, radna E. Wysocka, Sołtys K. Nikodem, Inspektor UM w Rogoźnie B. Cisowski oraz M. Baczyński.

Radny M. Kutka zapytał czy był to wyjazd czysto towarzyski, czy jakieś korzyści z tego wyjazdu będzie miała nasza gmina?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że był to wyjazd na zaproszenie zaprzyjaźnionej gminy. W trakcie pobytu Burmistrz Rogoźna przeprowadził rozmowę w jednym z ośrodków, gdzie oddział Związku Niewidomych w Rogoźnie wyjedzie na wypoczynek.

Radny A. Nadolny zapytał o spotkanie z Wicestarostą, Burmistrzem Obornik i Dyrekotorem Zarządu Dróg Powiatowych, którego tematem było przyszłe zarządzanie drogami w Powiecie Obornickim? Zapytał czy coś ma się zmienić?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że było to pierwsze spotkanie i miało charakter niezobowiązujący. Pojawił się zamysł Zarządu Dróg Powiatowych, aby utworzyć spółkę, która zajmowałaby się utrzymaniem i naprawą dróg.

Radny H. Janus zapytał czy chodzi o drogi wyłącznie powiatowe, czy też gminne?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że również o drogi gminne.

Radny H. Janus powiedział, że zamysł Starosty był taki, aby drogi powiatowe oddać gminą. Zapytał czy nadal tak myślą i chcą to zrobić?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że uważa zamysł ten się zmienia.

Radny H. Kuszak zapytał czego dotyczyło spotkanie w sprawie organizacji Memoriału im. K. Walkowiaka?

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że spotkanie odbyło się z rodziną K. Walkowiaka. W dniu 5 .03 br. zaplanowane jest spotkanie z kierownikami drużym z Gminnej Ligi Piłki Nożnej, na którym temat ten ma być również poruszany. Planuje się otwacie ligi na dzień 25.03 br. i wówczas Memoriał zostałby rozegrany, a w następnym tygodniu rozgrywki rozpocznie liga.

 

XIV. Wolne głosy i wnioski.

M. GalczewskiDyrektor RCK w okresie wypowiedzenia. Powiedział, że chciałby wyjaśnić nieporozumienia, które powstały po artykule w jednej z lokalnych gazet – “Gazety Obornickiej, w której zamieszczono nieprawdę. Powiedział, że od czasu artykułu narosło wiele plotek i nieporozumień, które chciałby aby przedstawiciele lokalnej społeczności mieli pełen obraz zdarzenia. Poinformował, że mówi o zdarzeniu z sierpnia 2009 r. kiedy odbył się wyjazd przedstawicieli Orkiestry Dętej z orkiestrami grającymi hejnały z Murowanej Gośliny i Oborniki. Przedstawiciele zostali zakwaterowani w Domu Nauczyciela, a nie w hotelu jak pisano w gazecie. W czasie pobytu doszło do incydentu w pomieszczeniu gospodarczym lub w łazience, a nie w pokoju hotelowym jak napisano w gazecie. Podczas incydentu dokonano zniszczeń na kwotę 300 zł. Poinformował, że był zakwaterowany z przedstawicielami rogozińskich hejnalistów, którzy mogą zaświadczyć czy jakieś zniszczenia zostały dokonane w pokoju. Powiedział, że jego osoba pojawiła się jako osoba podejrzana, ponieważ na korytarzu ktoś widział go w pobliżu miejsca zdarzenia i podane zostały jego personalia. Na miejsce zdarzenia przybyła straż miejska i przyszła do pokoju i wykonała swoje czynnościspisała go i przy świadkach złożył wyjaśnienia. Dodał, że był to jego jedyny udział w tym incydencie, o którym napisał p. Misiorny. Od tego incydentu minęło pół roku i otrzymał pismo z lubelskiej prokuratury, w którym został oczyszczony z wszelkich zarzutów i postępowanie zostało umorzone. Z otrzymanych informacji sprawcom zdarzenia był jeden z hejnalistów poznańskich. Burmistrz Rogoźna zaniepokojony plotkami pytał go czy coś się wydarzyło podczas wyjazdu, odpowiadał że jakieś zdarzenie miało miejsce, ale wobez M. Galczewskiego nie ma żadnych zarzutów i pokazał mu pismo. Na jednej z sesji w 2010 r. p. Misiorny został zapoznany z pismem i poinformowany, że jeśli będzie starał się przedstawić go w złej formie, to spotkają się tam, gdzie spotkali się już raz i gdzie przegrał p. Misiorny. Powiedział, że być może nie tylko redaktorowi, ale jeszcze komuś innemu w tym mieście zależy na tym by oblać gobłotem, które będzie się jeszcze ciągnęło przez kilka lat. Gdyby nie to, że jego dziecko wytykane jest w szkole i każdy mieszkaniec Rogoźna, który nie zna tej historii czytając gazetę uważa, że Burmistrz musiał go zwolnić skoro demolował i jak reprezentował Gminę Rogoźno. Korzystając z okazji powiedział, że minęły trzy lata od kiedy mógł pracować na rzecz tego środowiska i okres ten i to co udało się zrobić wspomina wspaniale. Dodał, że nie udało się zmienić sali RCK, ale scena została całkowicie zmieniona, przebudowany został hol, pomieszczenia muzeum i biblioteki. Wprowadzone zostało szereg innowacyjnych imprez do Rogoźna. Pogratulował P. Szturmińskiemu wyboru na Dyrektora RCK. Dodał, że uważa będzie on realizował wiele zamierzeń, na których skorzysta lokalna społeczność, a nie poszczególne osoby. Na koniec stwierdził, że takie osoby jak S. Biała czy M. Galczewski nie potrzebne temu miastu.

Skarbnik Gminy odpowiedając na pytanie Sołtysa Sołectwa Budziszewko poinformowała, że w budżecie 2012 r. na zakup materiałów do utwardzenia drogi łącznie jest 27.690 zł. Będzie to zakup ok. 800 t kruszywa.

Kierownik WGNRiOŚ odpowiadając na pytanie radnego H. Janusa poinformował, że szczegółowy wykaz pomników przyrody znajduje się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W poprzednich kadencjach radni posiadali studium w wersji papierowej oraz dostępne jest ono na stronie internetowej BIP, w zakładce uchwały Rady Miejskiej.

Radny H. Janus zapytał o koncert Norbiego, na który były rozdawane bilety w listopadzie, a koncert się nie odbył? Zwrócił uwagę Wiceprzewodniczącemu Rady Z. Chudzickiemu, że w swojej wypowiedzi mówił o budżecie miasta, a Rada jest Miasta i Gminy, więc budżet nie jest miasta, tylko budżet jest gminy.

Zastępca Dyrektora RCK powiedział, że kontaktował się z Norbim na początku stycznia, ale udzielono odpowiedzi żeby skontaktować się ponownie pod koniec lutego. Miesiąc luty się kończy, więc w najbliższych dniach zadzwoni do niego ponowni i ustalony zostanie termin koncertu.

Radny H. Janus zaproponował, aby jeszcze zaczekać i zaprosić go na kolejne dożynki.

Zastępca Dyrektora RCK powiedział, że do dożynek ma inne plany. Jeżeli do tego czasu nie dojdzie do koncertu, choć ma nadzieje iż to co było zamierzone zostanie zrealizowane. Zainteresowane osoby dowiedzą się o koncercie w odpowiednim terminie. Ustalone zostanie czy dotychczasowe bilety będą nadal obowiązywać czy zostaną przygotowane nowe bilety.

Radny A. Nadolny w imieniu mieszkańca wsi Grudna – p. Myślińskiego poprosił o wyremontowanie drogi gminnej w tej wsi i załatanie dotychczasowych dziur. Zwrócił się do Burmistrza o uwzględnienie tej sprawy przy podziale gruzobetonu, aby mieszkający tam ludzie mieli w miare dobrym stanie drogę polną, bo nie mają drogi asfaltowej ani chodnika.

Wiceprzewodniczący Rady Z. Chudzicki poinformował o zapadniętych płytkach chodnikowych na parkingu przy Przedszkolu Samorządowym nr 2. poprosił o niezwłoczne podjęcie działań, które będa miały na celu naprawę parkingu. Dotychczas ubytki zostały zasypane piaskiem. Poinformował, że nie wie na kim ciąży obowiązek naprawy tej szkody, bo jest to pogranicze os. Przemysława i ul. Seminarialnej. Jeśli naprawa jest obowiązkiem spółdzielni mieszkaniowej to poprosił o podjęcie rozmów ze Spółdzielnią, natomiast jeżeli obowiązej naprawy spoczywa na gminie to poprosił o podjęcie stosownych działań.

Radny M. Połczyński poprosił Burmistrza o kamień do utwardzania dróg na drogę ze wsi Stare do Państwa Nowickich. Wspomniana droga jest w bardzo złym stanie i wymaga utwardzenia tłuczniem, aby była przejezdna.

Radny R. Szuberski zapytał o postęp prac, aby we wsiach Tarnowo, Laskowo i Karolewo został podłączony gaz? 

Radny M. Kutka wspomniał o ul. Kochanowskiego i Różanej, na których był kilka razy i mieszkańcy tych ulic nie mają łatwego życia bo każdego dnia wychodząc z domu mają błoto po kostki. Wracając z tych ulic każdorazowo musiał czyścić buty, a nierzadko również spodnie. Dodał, że cieszy się z podanej informacji iż na ul. Kochanowskiego mają zostać zamiontowane płyty betonowe. Poprosił aby na ulicach, które wyminił, a na które nie starczy płyt potraktować problem poważnie, bo miszkający tam ludzie nie mają łatwego życia. Zapytał kiedy mieszkańcy ul. Kochanowskiego mogą oczekiwać płyt na tej ulicy? Poinformował, że w ostatnich dniach na ul. Miodowej i Norwida pojawiali się pracownicy firmy ATA-TECHNIK. Zapytał Burmistrza czy wie co pracownicy tej firmy robili na tych ulicach? Poinformował także, że mówił Zastępcy Burmistrza o nieświecących lampach na ul. Mickiewicza, a przed chwilą otrzymał informację że lampy te już świecą. Podziękował Burmistrzowi za szybkie załatwienie tej sprawy. Podczas ostatniej sesji pytał Burmistrza czy zainteresuje się połączeniami z miastem Wągrowiec. Zapytał czy Burmistrz zajął się tą sprawą?

Radny H. Kuszak zapytał Zastępcę Burmistrza czy prawda jest, że na ul. Długiej będzie wykopywany rów w związku z planowanym odwodnieniem terenu działek? Powiedział, że wszyscy dbają o czystość miasta, szczególnie ulic, kupuje sie kosze. Krótko po ostatniej sesji spotkał się z ulotkami, które nagminnie są roznoszone. Ulotki leżą na progach domów w ilości 20-30 szt. i zaśmiecają nasze miasto. Zapytał czy gmina ma jakiś wpływ na to, ponieważ ulotki roznoszone są przez firmę zewnętrzną. W przeszłości gdy były roznoszone ulotki, to były wieszane na klamkach, a teraz na jednym progu rzucane jest 30-40 szt., choc nie wiadomo dlaczego. Powiedział, że nurtuje go również sprawa pomieszczenia po Panu Głów, który miał zakład fryzjerski. Lokal jest mały i z podanej przez Burmistrza informacji ogłoszony został przetarg na lokal handlowy. Powiedział, że nie wie co miałoby się mieścić na jego powierzchi. W budynku tym wszyscy właściciele mają wykupione mieszkania, a tylko lokal handlowy jest mieniem gminnym. Zapytał czy niemożna byłoby wydzierżawić lokalu handlowego z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe Państwu zamieszkującym na parterze tego budynku. Zapytał czy lokal mógłby zostać przeznaczony na cel mieszkaniowy. Państwo chcieliby wykupic tej lokal, ale nie mają pieniędzy. Lokal ten należał kiedyś do mieszkania wspomnianych ludzi. Dodał, że nie wie czy nie zasadnym byłoby przeznaczenie lokalu na cel mieszkaniowy, zwłaszcza że w mieszkaniu zamieszkuje 7 osób.

Sołtys Sołectwa Budziszewko poprosił Przewodniczącego Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa o przybliżenie wniosku związanego z rowem w Parkowie. Do kogo skierowny był wniosek, ponieważ jest delegatem na Walne Zebranie Spółki Wodnej. Na zakup kamienia przeznaczono ponad 27 tys. zł, a kłopoty z drogami polnymi mają tylko trzy sołectwa. Zapytał czy zakupiony kamień zostanie przeznaczony wyłącznie dla trzech sołectwa, które zgłaszają problemy? W poprzeniej kadencji w jednym roku na trzy sołectwa: Boguniewo, Budziszewko i Studzieniec zakupiono kruszywa za 30 tys. zł. Odnośnie płyt zapytał na ile szacowany jest koszt utwardzenia 1 km drogi? Poinformował, że w trybie pilnym powinna zostać utwardzona droga na ośrodki. Parę lat temu tylko jeden rolnik posiadał samochód, a dziś zameldowanych jest lub zamieszkujących z przyzwoleniem Burmistrza jest kilkanaście osób. Powiedział, że uważa iż 27 tys. zł powinno w pierwszej kolejności zostać przeznaczone na drogę na ośrodki w Budziszewku. Panuje opinia, że kamień wyrzucany jest w błoto, ale na przykładzie drogi w Międzylesiu, gdzie ma powstać wielkie osiedle, widać że jest ona przejezdna. Jeśli pomysł z płytami jest tańszy, lepszy i trwalszy to róbmy to i jako pierwszą drogę należałoby wykonać drogę na ośrodki w Budziszewku, które przynoszą gminie kilkadzisiąt tysięcy zł podatku, nie mówiąc o podatkach od mieszkańców.

Radny R. Szuberski podziękował p. Z. Nowakowi za bezinteresowny udział w kilku przypadkach. Znaczącym był przypadek jednego z kierowców, który ugrzązł poza terenem Budziszewka, a który wiózł matkę i trzy dniowe dziecko. Problemy z wyjazdem zostały zgłoszone na numer alarmowy i wtedy p. Nowak pośpieszył z pomocą. Matke i dziecko zawiózł ciągnikiem na miejsce. Drugim razem pomógł osobą dorosłym, które znalazły się w podobnej sytuacji. Za bezinteresowny gest pomocy podziękował mu, bo nie było trzeba ściągać innych służb, a pomocy udzielił miejscowy sołtys.

Wiceprzewodniczący Rady A. Olenderski wyjaśnił, że wniosek o wyczyszczenie cieku wodnego został skierowany do Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu. Więcej szcsegółów może przekazać radny A. Nadolny, ponieważ jest to wniosek jego autorstwa.

Zastępca Burmistrza w sprawie roznoszenia ulotek powiedział, że zwróci się do firmy, którą poinformuje w jaki sposób przedstawiciele roznoszą ulotki w naszym mieście, a w jaki powinni je roznosić. Dodał, że uczuli Straż Miejską na ten problem. Na spotkaniu z Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi "Czerwony Maok" poinformował, że zamierza się wykopać rów o głębokosci ok. 50 - 60 cm wzdłóż ul. Seminarialnej i w naturalny sposób odwodnić naturalnie ten teren. Dodał, że uważa się iż rów spełni swoje zadanie. Obieca również, że na zjazd z tej drogi zostanie wysypany tłuczeń. Poinformował, że umówiony jest na spotkaniem z p. Czerneckim, który mieszka na ul. Kwarcowej ponieważ droga ta również jest w bardzo złym stanie. Poinformował, że na lokal na ul. Kotlarska 4 został ogłoszony przetarg. Państwo mieszkający na parterze tego budynku bylu już na spotkaniu i informowali że są zainteresowani przystąpieniem do przetargu. Powiedział, że zdaje sobie sprawę, że ludzie ci nie mają pieniędzy i trudno jest cokolwiek teraz odpowiedzieć bo przetarg został już ogłoszony.

Radny H. Kuszak powiedział, że niejednokrotnie zdarzało się,  iż Burmistrz mógł rozłożyć na raty  płatność za sprzedaż lokalu. Dodał, że osobiście wolałby aby był tam lokal handlowy, ale ze względu na dobro mieszkających ludzi uważa, że lokal powinien zostać im przeznaczony. Powiedział, że nie wie kto wytrzyma na wysokiej dzierżawie bez wymienionego okna, drzwi i braku kanalizacji.

Zastępca Burmistrza powiedział, że w przyszłym tygodniu skontaktuje się z radnym i poinformuje go o prowadzonych rozmowach. Odpowiadając na pytania radnego M. Kutki wyjaśnił, że rozmawiał z nim na temat ul. Kochanowskiego i był na tej ulicy i wie o fatalnym stanie tej drogi. Firma wykonuje podłączenia do studzienek kanalizacyjnych twierdzi, że wywozi błoto, choć osobiście nie jest przekonany czy wszystko idealnie jest wywiezione. Dodał, że w sprawie tej może się również wypowiedzieć p. T. Zygmunt. Każdy zgłasza, że potrzebny jest mu tłuczeń lub płyty, ale nie można sobie ich  wyrywać. Powiedział, że prace rozpoczną się od ul. Kochanowskiego. Bezpiecznym terminem rozpoczęcia prac jest koniec czerwca, ponieważ teren musi dobrze wyschnąć, a nie jest wiadomym jak będzie przebiegała tegoroczna wiosna i prace podłączeniowe musi zakończyć firma ATA-TECHNIK.

Radny M. Kutka poprosił o wyjaśnienie sprawy komunikacji autobusowej do Wągrowca.

Zastępca Burmistrza powiedział, że kursujący szynobus z Wągrowca do Rogoźna zostanie wycofany. Na terenie Wielkopolski wycofanych zostanie 6 relacji. W dziseijszym dniu rozmawiał z Rzecznik PKS, która poinformowała że są 4 połączenia do Wągrowca oraz 3 połączenia z Wągrowca. Burmistrz Rogoźna rozmawiał z Burmistrzem Wągrowca, który posiada komunikację miejską. Rzeczenik PKS poinformowała, że gmina musiałaby partycypować w kosztach połączeń. Dodał, że szynobus został wycofany, ponieważ nie było chętnych do jeżdżenia nim. Autobus przydałby się w obie strony w ok. Godz. 17-18.00.

Radny M. Kutka poinformował, że z przeprowadzonej rozmowy z Panią na dworcu PKP uzyskał informację iż mało osób jeździło autobusem, dlatego zasadnym byc może byłoby ustanowienie połączenia busem, które świadczyc mógłby pan Baczyński. Osoby udające się na wizytę do lekarza muszą jechać wcześnie rano do Wągrowca i tam czekać na umówioną wizytę.

Zastępca Burmistrza odpowiedział, że ciężko jest się dopasować do godzin, ponieważ autobusy mają ustalone godziny i trasy swoich przejazdów. Poinformował, że aby móc świadczyc usługi przewozowe trzeba mieć odpowiednią koncesję i nie można się posiłkować p. Baczyńskim.

Wiceprzewodniczący Rady Z. Chudzicki poprosił o odpowiedź na temat zapadniętych płytek chodnikowych na ul. Seminarialnej.

Zastępca Burmisrza odpowiedział, że naprawa uszkodzonych płytek należy do gminy. Odpowiedając na pytania Sołtysa Sołectwa Budziszewko poinformował, że rozmawiał z p. Wojtusikiem, który może sprowadzić płyty betonowe. Dodał, że temat płyt rozpoczął dopiero w dniu dzisiejszym i konkretne informacje przekaże w późniejszym terminie w rozmowie telefonicznej. 

Radny m. Kutka powiedział, że uważa iz zbyt późno zabiera się za ten temat, ponieważ w roku ubiegłym nakreślał ten problem, który jest znany od wielu lat. Dodał, że cieszy się iż temat został podjęty.

Radna R. Tomaszewska powiedziała, że pozytywnie zaintrygowała ją odpowiedź na pytanie radnego Z. Chudzickiego, że kwestia naprawy zapadniętych płytek chodnikowych nie jest problemem. Poprosiła Zastępcę Burmistrza, że gdy będą naprawiane płytki na ul. Seminarialnej, aby zostały uzupełnone również płytki na ul. Gościnnej.

Radny H. Kuszak powiedział, że bardziej uczeszczaną ulicą jest ul. Kotlarska, na której chodniki są chyba w gorszym stanie niż na ul. Gościnnej.

Zastępca Burmistrza poinformował, że w dniu dzisiejszym rozmawiał z Kierownikiwm dróg wojewódzkich, który powiedział, że budowa chodników na ul. Kotlarskiej i Kościuszki nie została ujęte zostały w planach finansowych. Powiedział,  że zobowiązał się do podjęcia działań w sprawie wymiany chodnika przy przystanku autobusowym obok ronda. Umówił się na spotkanie z nim i być może gmina będzie partycypować w kosztach budowy chodnika na odcinku ok. 30 m.

Radny M. Kutka poinformował, że mieszkaniec zwracał się aby pomyśleć przed kolejna zimą aby na dworcu PKP była poczekalnia, która byłaby ogrzewana. W zimie pociągi spóźniają się po 60-80 minut i w tym czasie ludzie czekają w tempetaturze -15°C. Pani na dworcu PKP poinformowała, że jest wolne pomieszczenie, które jednak wymagałoby obniżenia aby móc lepiej je ogrzać.

Radna E. Wysocka powiedziała Sołtysowo Sołectwa Budziszewko, który zaskoczył wypowiedzia, że inne sołectwa nie zgłaszają naprawy dróg. Powiedziała, że w swoim sołectwie nie zacznie od własnej drogi, którą nie może przejechać. Sołtys nie zgłosił jej jako radnej naprawy żadnej z dróg w  swoim sołectwie. 

 

XV. Zakończenie.

Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz trzykrotnym uderzeniemLaską Przewodniczącegozakończył obrady XIX Sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie.

 

Posiedzenie zakończono o godz. 21.45

Protokół sporządziła mgr P. Grabowska

Rogoźno, dnia  20 marca 2012 r.

 

 

drukuj pobierz pdf