Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Rogoźnie
Bip - Strona główna

PREZENTACJA GMINY

ORGANY

PRAWO LOKALNE

URZĄD MIEJSKI

RADA MIEJSKA 2006-2010

RADA MIEJSKA 2010-2014

RADA MIEJSKA 2014-2018

RADA MIEJSKA 2018-2024

BUDŻET GMINY

OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE »

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA »

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego »

ZAŁATWIANIE SPRAW

SPRZEDAŻ/NAJEM/UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

REJESTRY I EWIDENCJE

POŻYTEK PUBLICZNY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

OGŁOSZENIA

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ

WYBORY

Wykaz Stowarzyszeń i Związków Członkowskich, w których członkiem jest Gmina Rogoźno »

Ogłoszenia CUW

Ogłoszenia GOPS

Ogłoszenia RCK

Ogłoszenia ŚDS

Ogłoszenia ZAMK

Interpelacje Radnych Rady Miejskiej »

SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE, INFORMACJA PUBLICZNA

Analiza Stanu Gospodarki Odpadami »

Zgromadzenia publiczne »

Planowanie Przestrzenne

Komunalizacja mienia »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Zarządzenia Burmistrza 2018: Zarządzenie Nr 134/2018 Burmistrza Rogoźna z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie rozliczania płatności podatku VAT w Gminie Rogoźno za pośrednictwem metody podzielonej płatności (split payment)

Zarządzenie nr OR.0050.1.134.2018

Burmistrza Rogoźna

z dnia 30 maja 2018 r.

 

w sprawie rozliczania płatności podatku VAT w Gminie Rogoźno za pośrednictwem metody podzielonej płatności (split payment)

 

Na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2018 poz. 62) wprowadzającej do polskiego systemu prawa podatkowego m.in. tzw. mechanizm podzielonej płatności (split payment), zarządzam co następuje:

 

§ 1.

Każda jednostka organizacyjna Gminy Rogoźno posiadać będzie jeden utworzony przez bank wydzielony rachunek VAT dla wszystkich posiadanych rachunków rozliczeniowych.

 

  § 2.

W przypadku konieczności utworzenia więcej niż jednego wydzielonego rachunku VAT, jednostka organizacyjna Gminy Rogoźno występuje po 1 lipca 2018 roku samodzielnie do banku z dyspozycją o utworzenie dodatkowego wydzielonego rachunku VAT, informując o tym Wydział Finansów (zgodnie ze wzorem obsługującego banku).

 

  § 3.

Centrala VAT posiadać będzie dodatkowy – główny – wydzielony rachunek VAT dla rozliczeń Gminy Rogoźno z Urzędem Skarbowym w zakresie podatku VAT o numerze którym zawiadomi jednostki organizacyjne gminy.

 

  § 4.

  1. Jednostka organizacyjna Gminy Rogoźno przekazywać będzie kwotę podatku VAT do zapłaty wynikającą z cząstkowej deklaracji VAT-7 na wydzielony  rachunek VAT Centrali w następujący sposób:
    1. W przypadku posiadania całej kwoty podatku VAT na własnym wydzielonym rachunku VAT, jednostka organizacyjna kwotę tę przekazuje przelewem split payment na rachunek Centrali VAT, z użyciem komunikatu „przekazanie własne”.
    2. W przypadku posiadania części kwoty podatku VAT na własnym wydzielonym rachunku VAT, jednostka organizacyjna dokonuje dwóch przelewów:
      1. do wysokości zgromadzonych środków na własnym wydzielonym rachunku VAT przelewem split payment na rachunek VAT Centrali z użyciem komunikatu „przekazanie własne”,
      2. pozostałą kwotę podatku VAT przelewem tradycyjnym z rachunku bieżącego lub pomocniczego, innego niż wydzielony rachunek VAT jednostki na rachunek bieżący Centrali.
    3. w przypadku braku środków na własnym wydzielonym rachunku VAT, jednostka dokonuje wpłaty podatku VAT przelewem tradycyjnym w całości ze swojego rachunku na rachunek bieżący Centrali.

 

  § 5.

  1. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest fakultatywne – zarówno w odniesieniu do otrzymywanych faktur od dostawców towarów i usług jak i własnych faktur wystawianych odbiorcom dokumentującym dostawę towarów i usług lub usług objętych jedną ze stawek VAT (z wyłączeniem stawki 0%).
  2. Stosowanie mechanizmu podzielonej płatności jest obligatoryjne jeżeli:
    1. kontrahent wskaże na fakturze lub w umowie split payment jako formę zapłaty;
    2. wynika to z przepisów prawa – ustawa o podatku od towarów i usług.

 

§ 6.

Mechanizm podzielonej płatności polega na tym, że:

  1. zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku VAT wynikająca z otrzymanej faktury dokonywana jest na rachunek VAT dostawcy,
  2. zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy dostawcy, dla którego jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

 

§ 7.

Mechanizm podzielonej płatności można zastosować wyłącznie w sytuacji gdy:

  1. dostawca towarów i usług jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług – status dostawcy należy przed dokonaniem podzielonej płatności zweryfikować na portalu podatkowym prowadzonym przez Ministra Finansów;
  2. dostawa towarów lub usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (z wyłączeniem stawki podatki VAT 0%) – faktura dokumentująca dostawę towarów i usług musi zawierać kwotę netto oraz kwotę podatku VAT;
  3. transakcja rozliczana jest w złotych polskich (transakcje krajowe);
  4. zapłata za fakturę dokonywana jest wyłącznie w sposób bezgotówkowy – mechanizm podzielonej płatności nie ma zastosowania przy transakcjach gotówkowych lub realizowanych za pomocą kart płatniczych.

 

§ 8.

  1. W celu stosowania mechanizmu podzielonej płatności bank prowadzący bankowa obsługę Gminy i jej jednostek organizacyjnych otworzy dla rachunków rozliczeniowych rachunki VAT.
  2. Szczegółowe zasady funkcjonowania rachunków VAT określają art. 62a – 62e Prawa bankowego.

 

§ 9.

Zobowiązuję Skarbnika Gminy do bieżącej aktualizacji dokumentacji określonej w § 1.


§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie podpisania z mocą obowiązującą od dnia 1 lipca 2018 r. i podlega przekazaniu kierownikom jednostek obsługiwanych.

 

 

drukuj pobierz pdf