Protokół nr 35/2013
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej odbytego w dniu 7 listopada 2013 r. w sali nr 20 UM w Rogoźnie, ul. Nowa 2.
Temat posiedzenia:
1. Ustalenie toku prac nad rozpatrzeniem skargi na działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji Rewizyjnej zgodnie z listą obecności, która stanowi załącznik nr 1 do protokołu.
Ponadto w posiedzeniu Komisji udział wzięli: Burmistrz Rogoźna B. Janus, Sekretarz Gminy – I. Sip-Michalska, Żaneta Brudziana – pracownik socjalny GOPS oraz Kierownik GOPS Ewelina Kowalska.
Lista obecności gości stanowi załącznik nr 2 do protokołu.
Przystąpiono do omawiania tematu posiedzenia.
Przewodniczący Komisji R. Dworzański poinformował, że pismem z dnia 17 października br. Wojewoda Wielkopolski skierował na adres Rady Miejskiej w Rogoźnie skargę mieszkańca Rogoźna na Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rogoźnie, celem rozpatrzenia przez kompetentny organ.
Decyzją Rady Miejskiej rozpatrzeniem skargi zajmuje się Komisja Rewizyjna.
Przewodniczący poinformował, że uwagi na dane szczególnie chronione zawarte w ww. skardze należy rozpatrzyć ją z szczególna ostrożnością i tajemnicą.
Przewodniczący Komisji odczytał art. 50 Ustawy o ochronie tajemnicy, który brzmi:
1. Osoby wykonujące czynności wynikające z niniejszej ustawy są obowiązane do zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym powezmą wiadomość w związku z wykonywaniem tych czynności, stosownie do odrębnych przepisów, a nadto z zachowaniem przepisów niniejszego rozdziału.
Następnie Przewodniczący Komisji R. Dworzański odczytał treść skierowanej skargi. Poinformował, że celem posiedzenia jest ustalenie, czy pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mieli prawo wystąpić do Sądu o skierowanie skarżących na leczenie psychiatryczne.
Nadmienił, że w złożonej skardze zarzuca się pracownikom GOPS w Rogoźnie złamanie przepisów zawartych w KPA atr. 10§1 oraz 73§1 a także przepisów zawartych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego art. 29.3 oraz art.53.
Przewodniczący Komisji odczytał treść wymienionych artykułów i poprosił przedstawicieli GOPS o wyjaśnienie na podstawie jakiej wiedzy zwrócili się do Sądu o skierowanie skarżących na leczenie psychiatryczne.
Poprosił o przedstawienie toku wydarzeń.
Informację przedstawiła Ż. Brudziana pracownik socjalny GOPS, która poinformowała że początek sprawy miał miejsce w październiku 2012 roku.
Następnie zapoznała członków Komisji z dokumentacją, odczytując kolejno treści składanych i otrzymywanych pism w sprawie.
Burmistrz B. Janus odnośnie przedstawionego w dokumentacji orzeczenia lekarskiego zapytał, czy Lekarz Psychiatra orzekł, że skarżący musza podać się leczeniu psychiatrycznemu, czy leczeniu psychiatrycznemu szpitalnemu?
Pracownik socjalny poinformował, że w orzeczeniu napisano „leczenie jest konieczne”.
Po zapoznaniu członków Komisji z zebranymi materiałami Kierownik GOPS poinformowała, że na dzień dzisiejszy sprawa toczy się w sądzie, ponieważ nie wydał on jeszcze postanowienia w sprawie.
Przewodniczący Komisji R. Dworzański przytoczył art. 8 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, który brzmi:
Jednostki organizacyjne i inne podmioty działające na podstawie ustawy o pomocy społecznej, zwane dalej „organami do spraw pomocy społecznej”, w porozumieniu z podmiotami leczniczymi udzielającymi świadczenia zdrowotne w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej organizują na obszarze swojego działania oparcie społeczne dla osób, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego mają poważne trudności w życiu codziennym, zwłaszcza w kształtowaniu swoich stosunków z otoczeniem, w zakresie edukacji, zatrudnienia oraz w sprawach bytowych.”
Oparcie społeczne polega w szczególności na: 1) podtrzymywaniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego, aktywnego życia, 2) organizowaniu w środowisku społecznym pomocy ze strony rodziny, innych osób, grup, organizacji społecznych i instytucji, 3) udzielaniu pomocy finansowej, rzeczowej oraz innych świadczeń na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej.
W kontekście przytoczonych art. poprosił o poinformowanie na jakiej podstawie lub z jakiego upoważnienia umocowanego art. GOPS wystąpił z takim wnioskiem. Nadmienił, że GOPS nie jest wymieniony w ustawie o pomocy społecznej jako organ kompetentny, który może z takim wnioskiem wystąpić.
Kierownik GOPS wyjaśnił, że jeśli zachodziło prawdopodobieństwo zagrożenia życia zarówno ze strony skarżących jaki i sąsiadów ujętych w skardze i nie było współpracy pomiędzy pracownikiem socjalnym a skarżącymi więc było to podstawą do tego, że GOPS wystąpił z takim wnioskiem do Sądu.
Przewodniczący Komisji poprosił o wskazanie art. który mówi o tym, że GOPS jest upoważniony do tego, żeby występować z wnioskiem o skierowanie na leczenie psychiatryczne.
Pracownik socjalny poinformował, że w pierwszym piśmie skierowanym do sądu GOPS poprosił o wgląd w sytuację rodzinną skarżących.
Ż. Brudziana wyjaśniła, że w sytuacjach kryzysowych, sytuacjach trudnych podopiecznych GOPS , pracownik socjalny zwraca się do Sądu z prośba o wgląd w sytuację rodzinną danych osób.
Przewodniczący Komisji dodał, że jedynym uprawnionym organem do umieszczenia osoby chorej w zakładzie psychiatrycznym bez jej zgody jest Sąd, który dokonuje tego po zasięgnięciu opinii lekarza Psychiatry.
Przewodniczący Komisji ponowił swoje pytanie, co było podstawą do tego, że GOPS wystąpił z takim wnioskiem do sądu?
Kierownik GOPS poinformowała, że kierując takie pismo do Sądu, miała na myśli dobro zarówno skarżących jak i również dobro sąsiadów wymienionych ww. skardze.
Radny A. Jóźwiak dodał, że GOPS w skierowanym piśmie do Sądu poprosił o wgląd w sytuację rodzinną skarżących a nie o umieszczenie tych państwa w Zakładzie Psychiatrycznym.
Radny A. Jóźwiak poprosił o wyjaśnienie czym jest wgląd w sytuację rodzinną.
Kierownik GOPS wyjaśniła, że pisma takie kieruje się w przypadku gdy np.: rodzice dzieci nadużywają alkohol, a rodzina taka nie ma ustanowionego kuratora.
Radny A. Jóźwiak dodał, że zgodnie z wypowiedzią wniosek ten został złożony na skutek uwag i zgłoszeń sąsiadów. Dodał, że jest to potwierdzone interwencjami policji co dało podstawę do złożenia wniosku do Sądu.
Nadmienił, że w przypadku gdyby wydarzyło się coś złego, pretensje byłyby do służb, które są do rozwiązywania takich problemów powołane. Dodał, że to Sąd wskazywał kolejne działania, których GOPS musiał się podjąć.
W dalszej części posiedzenia analizowano treści kierowanych pism w sprawie.
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej podtrzymywała swoje stanowisko w sprawie twierdząc, że podejmując takie czynności i działania GOPS kierował się dobrem osób, o których mowa w skierowanej skardze.
Dodawała, że zadaniem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest reagowanie w każdej zgłaszanej sprawie.
|