Uchwała Nr LXVIII/654/2022 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 14 czerwca 2022 r. w sprawie rozpatrzenia skargi
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 i art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 559, zm. z 2022 r. poz. 583) oraz art. 229 pkt 3 i art. 237 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.) Rada Miejska w Rogoźnie uchwala, co następuje:
§ 1. Po rozpatrzeniu skargi Pani U.N. na niewypłacenie I raty dodatku osłonowego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rogoźnie, uznaje się skargę za bezzasadną z przyczyn określonych w uzasadnieniu do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Rogoźnie, którego upoważnia się do zawiadomienia Skarżącej o wyniku rozpatrzenia skargi oraz do udzielenia informacji Wojewodzie Wielkopolskiemu o sposobie rozpatrzenia sprawy.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie
Dnia 19 kwietnia 2022 r. do Rady Miejskiej w Rogoźnie wpłynęło pismo Wojewody Wielkopolskiego z dnia 11 kwietnia 2022 r. znak PS-II.940.20.2022.9 przekazujące wg właściwości skargę dot. niewypłacenia I raty dodatku osłonowego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rogoźnie (dalej „GOPS w Rogoźnie”). Do ww. pisma załączona została skarga Pani U.N. na niewypłacenie Skarżącej I raty dodatku osłonowego przez MOPS w Rogoźnie (tzw. „literówka” w treści skargi), przesłana do Wojewody Wielkopolskiego drogą email dnia 6 kwietnia 2022 r. Skarżąca podniosła, że dnia 28 stycznia 2022 r. złożyła w MOPS w Rogoźnie wypełniony wniosek o wypłatę dodatku osłonowego i do 31 marca nie otrzymała pieniędzy. Skarżąca wskazała, że dnia 1 kwietnia 2022 r. zatelefonowała do MOPS w tej sprawie i otrzymała odpowiedź, że wystąpiono do ZUS o wysokość składki zdrowotnej Skarżącej i nie otrzymano odpowiedzi. Komisja Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Rogoźnie (zwana dalej „Komisją”) szczegółowo przeanalizowała przedmiotową skargę na posiedzeniu w dniu 4 maja 2022 r. Podczas ww. posiedzenia członkowie Komisji zapoznali się z treścią skargi oraz z wyjaśnieniami udzielonymi przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie. W tym pracownicy GOPS w Rogoźnie udzielali szczegółowych odpowiedzi na pytania zadane przez członków Komisji. Komisja otrzymała wyjaśnienie od pracownika GOPS w Rogoźnie, że Ośrodek oczekuje na dokumenty potwierdzającego dochód z ZUS, które są obowiązkowym dokumentem, na podstawie którego skarżąca otrzyma dodatek, który został jej przyznany. Z powyższych względów, po szczegółowej analizie sprawy, Komisja jednogłośnie rekomendowała uznanie skargi za bezzasadną. Rozpatrując przedmiotową skargę, Rada Miejska w Rogoźnie uznała stanowisko Komisji Skarg, Wniosków i Petycji za słuszne i przyjęła je za własne, a w konsekwencji postanowiła o uznaniu skargi za bezzasadną. Pouczenie: zgodnie z art. 239 § 1 kpa, w przypadku gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności - organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy - bez zawiadamiania skarżącego. | |