PROTOKÓŁ nr 23/2016 z posiedzenia Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Rogoźnie odbytego w dniu 19 grudnia 2016 roku o godz. 16.30 w Urzędzie Miejskim.
Posiedzenie Komisji otworzył i posiedzeniu przewodniczył Przewodniczący Komisji Łukasz Zaranek. Przewodniczący Ł. Zaranek stwierdził, że na 7 członków Komisji w obradach bierze udział 7 członków Komisji. Komisja jest władna do podejmowania prawomocnych wniosków. Lista obecności członków Komisji stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokołu Ponadto w obradach udział wzięli goście zgodnie z listą obecności, którą stanowi załącznik nr 2 do niniejszego protokołu. Przystapiono do omówienia przedstawionego porządku obrad.
Ad. 1. Rozpoczęcie posiedzenia, przywitanie gości, stwierdzenie quorum. Posiedzenie rozpoczął przewodniczący komisji pan Łukasz Zaranek, po powitaniu gościu stwierdził, że komisja jest władna do podejmowania decyzji i wydawania opinii.
Ad. 2. Przedstawienie porządku obrad. Przewodniczący komisji przedstawił zaplanowany porządek obrad, do którego radni nie wnieśli zmian – został on jednogłośnie przyjęty.
Ad. 3. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia KSSOiK. Protokół z poprzedniego posiedzenia komisji członkowie przyjęli – jednogłośnie.
Ad. 4. Działalność niepublicznych przedszkoli i żłobków w Gminie Rogoźno. Pan przewodniczący Łukasz Zaranek udzielił głosu pani dyrektor Magdalenie Krupczyńskiej, która reprezentuje Pierwsze Polsko – Angielskie Przedszkole z Oddziałem Żłobkowym w Rogoźnie. Pierwsze Polsko-Angielskie Niepubliczne Przedszkole z Oddziałem Żłobkowym w Rogoźnie "Akademia Małych Odkrywców", ul. Konieczyńskich 53, 64-610 Rogoźno mieści się w „bliźniaczym", nowoczesnym, dużym, jednopiętrowym budynku. Teren wokół przedszkola jest spokojny i bezpieczny, odległy od hałasu miejskiego. Nawierzchnia w granicach terenu placówki jest utwardzona i przystosowana do ruchu kołowego. Obiekt znajduje się na terenie ogrodzonym i zabezpieczonym przed dostępem osób nieupoważnionych. Na terenie przedszkola znajduje się dobrze wyposażony plac zabaw. Przedszkole rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2015 r. W przedszkolu są 4 klimatyzowane sale (2 sale przedszkolne i 2 sale żłobkowe), 3 łazienki (1 łazienka z 3 kabinami wc), kuchnia i szatnia. Pomieszczenie, w którym odbywa się rozdzielanie posiłków z cateringu - kuchnia, jest trwale oddzielone od pomieszczeń, które mają inne przeznaczenie, jak np. sale dziecięce. Posiłki przygotowuje Bistro „U Hipolita". Żłobek przystosowany jest do przyjęcia dwanaśdorga dzieci, przedszkole do przyjęcia dwóch grup. Obecnie do przedszkola uczęszcza 40 dzied, w tym 3 dzieci niepełnosprawnych z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Pod opieką naszego przedszkole jest również dziecko z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewaUdacyjno - wychowawczych. Przedszkole otrzymuje dotację w wysokości 75% ustalonych w budżecie gminy wydatków bieżących, ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jedno dziecko. W żłobku jest 12 dzieci w wieku od 1 roku do 2,5 roku, natomiast zapotrzebowanie jest większe, mamy listę dzieci oczekujących na miejsce. Żłobek nie otrzymuje żadnej dotacji, chociaż jest to jedyna tego typu placówka na terenie gminy Rogoźno. We wrześniu 2014 r., 2015 r. i 2016 r. organ prowadzący placówkę składał do Burmistrza i Rady Miejskiej wnioski o dotację na żłobek, ale wnioski pozostały bez odpowiedzi. W przedszkolu są zatrudnione 4 nauczycielki i 1 pomoc nauczyciela, a w żłobku 2 opiekunki. Dzieci niepełnosprawne są pod opieką nauczyciela wspomagającego, uczestniczą we wszystkich zajęciach obowiązkowych i dodatkowych, oprócz tego w ramach wczesnego wspomagania mają organizowane indywidualne zajęcia: -zajęcia rehabilitacyjne, -zajęcia rewalidacyjno - terapeutyczne z pedagogiem specjalnym,
Podstawa programowa Ministerstwa Edukacji Narodowej w Akademii Małych Odkrywców jest realizowana każdego dnia w języku polskim i angielskim. Przeprowadzane są eksperymenty, zajęcia plastyczne, scenariusze zajęć. W przedszkolu jest zatrudniona lektorka języka angielskiego, która zwraca się do dzieci wyłącznie w obcym języku. Wczesne rozpoczęcie nauki języka obcego niesie ogromne korzyści dla rozwoju emocjonalnego, społecznego i intelektualnego dziecka. Okres miedzy trzecim a szóstym rokiem życia uznawany jest za optymalny dla rozpoczęcia nauki języka obcego. Dziecko w okresie tym ma już dobrze wykształcone strategie poznawcze i umiejętności praktyczne nabyte w procesie przyswajania języka ojczystego i może je teraz wykorzystać i rozwijać w trakcie uczenia się języka obcego. Dobra pamięć mechaniczna, łatwość powtarzania ze słuchu oraz ogólna ciekawość świata zewnętrznego to cechy charakterystyczne dla dziecka, jak również cechy ułatwiające naukę języka angielskiego. Podstawowymi technikaomi w nauczaniu języka angielskiego w przedszkolu są techniki opierające się na słuchaniu (listening) oraz mówieniu (speaking). Przygotowujemy do nauki czytania metodą Glenna Domana. Polega na globalnym czytaniu wyrazów. Dzięki tej metodzie dzieci rozwijają się intelektualnie, poszerzają swoją wiedzę, a także zaczynają czytać pojedyncze wyrazy. Oprócz tego na co dzień realizowane są zajęcia dodatkowe Nauka pływania Nasze dzieci biorą udział w lekcjach nauki pływania pod okiem instruktorki Moniki Chudzickiej. Oferta przewiduje ćwiczenia z profesjonalnymi pomocami do nauki pływania, dzięki którym dziecko oswaja się z wodą i czerpie z tych zajęć wiele radości:
Zajęcia ogólnorozwojowe i karate Dzieci uczestniczą w zajęciach sportowych prowadzonych przez Pawła Nochowicza - czynnego zawodnika klasy mistrzowskiej, licencjonowanego instruktora karate, nauczyciela z Obornickiego Klubu Karate. Na zajęcia składają się: krótka rozgrzewka, zabawy ożywiające, elementy stretchingu i gimnastyki, nauka technik karate, rzutów i chwytów judo, ćwiczenia z przyrządami - poduszki do karate, packi, piłki, szarfy, pasy. Program zajęć dostosowany jest do wieku dzieci. Obejmuje gry i zabawy mchowe rozwijające sprawność ogólną, kształtujące zwinność, koordynację ruchową i gibkość. Dzieci poznają elementarne techniki różnych sportów, uczą się także dyscypliny i pozytywnej postawy do aktywność ruchowej. Zajęcia są zawsze ciekawe i zróżnicowane, dzieci bawią się będąc cały czas w mchu, wszyscy uczestnicy naszych zajęć czują się bezpieczni i docenieni. Najbardziej obiektywną oceną lekcji są uśmiechnięte twarze po skończonych zajęciach oraz wielka chęć uczestnictwa w kolejnych. Zajęcia taneczne Nasze Przedszkolaki biorą udział w zajęciach tanecznych z elementami aerobiku. Ruch rozwijający Weroniki Shereborne Podstawowe założenia metody to rozwijanie przez ruch:
Rytmika Cotygodniowe zajęcia z rytmiki są dla naszych Przedszkolaków doskonałą okazją do rozwijania ich dziecięcej wrażliwości muzycznej. Przy akompaniamencie muzycznym ćwiczą poczucie rytmu, rozbudzają swoją wyobraźnię muzyczną i aktywność twórczą. W trakcie zajęć Przedszkolaki rozwijają też umiejętności spostrzegania, przetwarzania i odtwarzania czynności. Logopedia To właśnie na tych zajęciach nasze dzieci na wesoło wykonują przysłowiową gimnastykę buzi i języka. Zajęcia w ogródku
Pani Krupczyńska zapytała, dlaczego subwencja dla przedszkoli niepublicznych jest o 1/6 mniejsza? Pani burmistrz Tomaszewska odpowiedziała, że nie potrafi odpowiedzieć, a w związku z nieobecnością pani skarbnik wyjaśnienie nastąpi w terminie późniejszym. Pani dyrektor powiedziała, że do budżetu został złożony wniosek o dotację dla żłobka w wysokości 400 zł, na dziecko, bo w takim wypadku koszt może być obniżony o 200 zł dla rodzica, który posyła dziecko do żłobka. Pani burmistrz Tomaszewska odpowiedziała, że w budżecie taka dotacja nie jest uwzględniona, ale jeżeli Rada chciałaby taka dotacje udzielić to dopiero przy wolnych środkach. Pani radna Kolanowska zapytała o sposób praktyczny przeprowadzania podstawy programowej w języku polski i angielskim? Pani dyrektor odpowiedziała, że lekcja są z lektorem prowadzone i treści które są w języku polskim są kompatybilne też z treścią w języku angielskim. Pan radny Chudzicki zwrócił się z do pani Krupczyńskiej, że z wypowiedzi wynika iż pani dyrektor oczekuje wsparcia od komisji w temacie dofinansowania. Pani Krupczyńska odpowiedziała, że jest to dla niej biznes i prowadząc żłobek musi mieć z tego korzyść. Pani Kolanowska zapytała ile jest dzieci rocznych w żłobku a ile dwulatków? Pani Krupczyńska odpowiedziała, że rocznych jest 7 lub 8, natomiast tych drugich 4. Na tą chwile jest lista dzieci rezerwowych. Drugą osobą, która zreferowała powyższy temat była pani Jolanat Pilecka – dyrektor przedszkola Przemysław w Rogoźnie. Niepubliczne Przedszkole „Przemysław” rozpoczęło swoją działalność 1 września 2011 roku. Założycielem i Osobą Prowadzącą Przedszkole jest Przemysław Czarnecki. Jesteśmy zapisani w rejestrze niepublicznych placówek oświatowych Gminy Rogoźno pod numerem 3. Dysponujemy setką miejsc dla dzieci. Pięć jasnych, ciepłych i przestronnych sal gwarantuje doskonałe warunki do zabawy i nauki. Sale wyposażone są w rzutniki multimedialne i sprzęt audiowizualny. Dzieci korzystają z dwóch basenów z kulkami, drabinek i ławeczek. Duży, monitorowany plac zabaw z dwoma piaskownicami, zjeżdżalniami i innymi urządzeniami, gwarantuje bezpieczeństwo dzieci podczas spacerów. W Przedszkolu „Przemysław” realizujemy zatwierdzoną przez Ministerstwo Edukacji podstawę programową „Nasze przedszkole”. Program Edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci - M. Kwaśniewskiej i W. Żaby – Żabińskiej (Wydawnictwa MAC). Przedszkole „Przemysław” zatrudnia 16 osób ( w tym 6 nauczycieli, 5 osób wspomagających, wyżej wymienione osoby oprócz wykształcenia pedagogicznego oraz przedszkolnego posiadają szeroki wachlarz specjalizacji. Na pełnym etacie zatrudniamy nauczyciela języka angielskiego, nauczyciela psychologii oraz nauczyciela wychowania fizycznego o specjalizacji gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna. W niepełnym wymiarze godzić zatrudniamy specjalistę do logopedii oraz nauczyciela rytmiki. Osoby zajmujące się obsługą kuchenną - kucharka oraz pomoc kuchenna. A także główna księgowa. Do osiągnieć naszego przedszkola należy przede wszystkim dobra współpraca ze środowiskiem lokalnym poprzez udział we wszelkich aktywnościach organizowanych na terenie miasta Rogoźno (m.in.: Przeglądy Piosenki, Przeglądy Tańca, Jarmarki Świąteczne, Konkursy Plastyczne, Akcje Charytatywne), współpracą z Poradnią Psychologiczną – Pedagogiczną, Szkołą Podstawową w Budziszewku, a także udział w wielu akcjach, między innymi: Udział w projekcie Polsko – Szwajcarskim Projekcie „Edukacja, promocja, profilaktyka w kierunku jamy ustnej skierowana do dzieci”, udział w XIV Akademii Misia Haribo oraz w Konkursie na „Najdłuższy Paragon Przedszkolaków” organizowanym przez Urząd Skarbowy. Bierzemy udział we wszelkich przedsięwzięciach dających radość naszym podopiecznym. Nadrzędnym celem jest dla nas dobro dziecka. Niepubliczne Przedszkole „Przemysław” jest miejscem, w którym KAŻDE DZIECKO JEST WAŻNYM DLA NAS CZŁOWIEKIEM mającym podobnie jak dorośli swoje dobre i złe dni, swoje radości i smutki. Dlatego stwarzamy warunki do indywidualnego, wszechstronnego rozwoju dzieci:
Równie ważnymi jak dzieci są dla nas ich rodzice. Chcemy, by otwarta i życzliwa współpraca pomagała nauczycielom i wspierała rodziców w jak najlepszym funkcjonowaniu i najpełniejszym, wszechstronnym rozwoju dzieci. Uważamy, że relacje z Samorządem układają się bardzo dobrze i liczymy na kontynuowanie pomyślnej współpracy. Pan radny Chudzicki zapytał jaka jest odpłatność w przedszkolach? Pani Krupczyńska powiedziała, że pobyt dziecka 8 – godzinny to kwota 270 zł, oraz stawka żywieniowa 7 zł za dzień, a wszelkie zajęcia dodatkowe są bezpłatne. W przedszkolu Przemysław jest to kwota 330 zł już z wyżywieniem, powyżej 8 godzin jest to kwota 440 zł, natomiast za każdy dzień nieobecności dziecka kwota wyżywienia jest odejmowana, część zajęć jest wliczona w koszt, a część niestety nie. Pani Krupczyńska dodała, że funkcjonuje takie coś jak pogotowie przedszkolne, gdzie dzieci są i do godz 17 lub 18 i wtedy jest dodatkowa opłata. W ramach podsumowania pani Tomaszewska powiedziała, że oba przedszkola sa na bardzo wysokim poziomie, pięknie wyposażone, a co najważniejsze te przedszkola są bardzo bezpieczne. Pani burmistrz podziękowała, że te placówki włączają się w życie kulturalne gminy i biorą czynny udział w różnych imprezach. Pani dyrektor Krupczyńska zaprosiła do zwiedzenia przedszkola oraz do zorganizowania komisji w tej siedzibie.
Ad. 5 Zaopiniowanie materiałów i projektów uchwał na najbliższą sesję Rady Miejskiej.
Wydatki, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2016 dotyczą n/w zadań majątkowych: „Przebudowa chodników i miejsc postojowych na terenie miasta Rogoźna" proponowana kwota wydatków niewygasających wynosi 686.089,85 zl. Zawarto umowy z wykonawcami robót budowlanych, wybranych w przetargach nieograniczonych:
Dla wszystkich w/w zadań określono maksymalny ustawowy termin zakończenia realizacji tj. do 30 czerwca 2017 roku. Zasadnym jest uchwalenie wykazu oraz planu wydatków, które nie będą wygasały z upływem 2016 roku, ze względu na zaawansowanie prac nad ich realizacją. W tym miejscu pani burmistrz Tomaszewska podkreśliła, że temat schodów przy RCK jest tematem skrajnie ciężkim, ponieważ zawinił projektant, który popełnił karygodne błędy w projekcie, firma która wykonuje prace powinna już dawno temat zamknąć a ciągle toczą się poprawki. Projekt został wykonany kilka lat wstecz, ale ze względu na brak środków finansowych nie został temat ruszony. W obecnej chwili trudno przewidzieć termin ukończenia schodów, ze względu na liczne poprawki. Pani burmistrz dodała, że pan burmistrz Szuberski rozpatruje możliwość wystąpienia na drogę sądową. Komisja wypracowała również wspólnie plan pracy KSSOiK na rok 2017, który stanowi załącznik do niniejszego protokołu. Przedstawiona została przez pana przewodniczącego treść uchwały w sprawie wyboru pana burmistrz Szuberskiego do Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Radni zgodnie stwierdzili, że jest to osoba, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem, dlatego wybór pana burmistrza do tej komisji jest jak najbardziej słuszny.
Ad. 6 Wolne głosy i wnioski. Pan przewodniczący Łukasz Zaranek przedstawił członkom komisji pismo, od pana burmistrz Szuberskigo kierowane do członków KGFiR w sprawie uwzględnienia monitoringu w przyszłorocznym budżecie, natomiast nie znalazły tam miejsca wnioski dotyczące defibrylatorów oraz zwiększenia kwoty dofinansowania do 200 tys zł z przeznaczeniem na ochronę zabytków.
Pani burmistrz na zakończenie dodała, że wniosek do komisji heraldycznej z wszystkimi poprawkami została zgłoszony.
Ad. 7 Zakończenie. Posiedzenie komisji zakończono o godz 19:00, protokołowała – Anna Mazur. | |