Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Urząd Miejski w Rogoźnie
Bip - Strona główna

PREZENTACJA GMINY

ORGANY

PRAWO LOKALNE

URZĄD MIEJSKI

RADA MIEJSKA 2006-2010

RADA MIEJSKA 2010-2014

RADA MIEJSKA 2014-2018

RADA MIEJSKA 2018-2024

BUDŻET GMINY

OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE »

ELEKTRONICZNA SKRZYNKA PODAWCZA »

Punkt Potwierdzania Profilu Zaufanego »

ZAŁATWIANIE SPRAW

SPRZEDAŻ/NAJEM/UŻYCZENIE NIERUCHOMOŚCI

REJESTRY I EWIDENCJE

POŻYTEK PUBLICZNY

KONSULTACJE SPOŁECZNE

OGŁOSZENIA

AKTY PRAWA MIEJSCOWEGO STANOWIONE PRZEZ GMINĘ

WYBORY

Wykaz Stowarzyszeń i Związków Członkowskich, w których członkiem jest Gmina Rogoźno »

Ogłoszenia CUW

Ogłoszenia GOPS

Ogłoszenia RCK

Ogłoszenia ŚDS

Ogłoszenia ZAMK

Interpelacje Radnych Rady Miejskiej »

SKARGI, WNIOSKI, PETYCJE, INFORMACJA PUBLICZNA

Analiza Stanu Gospodarki Odpadami »

Zgromadzenia publiczne »

Planowanie Przestrzenne

Komunalizacja mienia »

walidacja css walidacja html walidacja wcag

Uchwały Rady Miejskiej 2014-2018: Uchwała Nr LXX/612/2018 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 30 października 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania

UCHWAŁA NR LXX/612/2018

RADY MIEJSKIEJ W ROGOŹNIE

z dnia 30 października 2018r.

 

w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2018 r., poz.994 ze zm.), art. 50 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. 2018 r., poz. 1508 ze zm.), Rada Miejska w Rogoźnie uchwala, co następuje:

 

§ 1.

  1. Świadczenia w postaci usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych przyznaje Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie, zwanego dalej Ośrodkiem, na podstawie decyzji administracyjnej.
  2. Zakres usług, wysokość odpłatności lub jej brak ustala Kierownik Ośrodka na podstawie wywiadu środowiskowego, przeprowadzonego w przedmiotowej sprawie i określa w decyzji administracyjnej.

 

§ 2. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, przysługują nieodpłatnie świadczeniobiorcom, których dochód nie przekracza kwoty określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej dla osób samotnie gospodarujących oraz dla osób w rodzinie

 

§ 3. Osoby korzystające z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych ponoszą opłaty w zależności od posiadanego dochodu według poniższej tabeli:

 
Dochód na osobę ustalony w % według kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej
Wysokość opłat w procentach ustalona od kosztów usługi dla:
Osób samotnie gospodarujących
Osób w rodzinie
do-100%
Bezpłatnie
Bezpłatnie
Powyżej 100-150%
5%
10%
Powyżej 150-200%
10 %
20 %
Powyżej 200-250%
20 %
30 %
Powyżej 250-300%
30 %
40 %
Powyżej 300-350%
50 %
60 %
Powyżej 350-400%
70 %
80 %
Powyżej 400%
100 %
100 %

 

§ 4. Całkowity koszt 1 godziny usług opiekuńczych wynosi 15,00 zł.

 

§ 5. Całkowity koszt 1 godziny specjalistycznych usług opiekuńczych wynosi 67,00 zł .

 

§ 6.

  1. Częściowe zwolnienie z ponoszonych opłat możliwe jest w przypadku gdy występuje:
    1. konieczność zabezpieczenia świadczeniobiorcy w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych w wysokim wymiarze, powodującym, iż odpłatność za te usługi zagraża egzystencji świadczeniobiorcy samotnie gospodarującego lub świadczeniobiorcy w rodzinie;
    2. konieczność ponoszenia stałych, niezbędnych i uzasadnionych wydatków, których wysokość zagraża egzystencji świadczeniobiorcy samotnie gospodarującego lub świadczeniobiorcy w rodzinie, związanych z: potrzebami mieszkaniowymi; przewlekłym leczeniem, w tym z koniecznością rehabilitacji, zakupem lekarstw, artykułów higienicznych, pielęgnacyjnych, stosowaniem zalecanej diety, po udokumentowaniu dowodami zakupu.
  2. Całkowite zwolnienie z ponoszonych opłat możliwe jest w przypadku, gdy występuje:
    1. konieczność sprawowania usług opiekuńczych nad więcej niż jedną osobą w tym samym gospodarstwie domowym;
    2. wystąpienie zdarzenia losowego, sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej,     które spowodowały straty materialne,
    3. konieczność ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce,

 

§ 7. Opłatę za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, ustaloną w decyzji administracyjnej przyznającej świadczenie, osoba zobowiązana wnosi na konto bankowe Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rogoźnie w rozliczeniach miesięcznych do dnia 15-tego każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

 

§ 8. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Rogoźna.

 

§ 9. Traci moc uchwała Nr XV/125/2015 Rady Miejskiej w Rogoźnie z dnia 26 sierpnia 2015 roku w sprawie szczegółowych zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania.  

 

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i ma zastosowanie do świadczeń przyznanych począwszy od dnia  1 października 2018 r.


 

UZASADNIENIE

            Świadczenie usług opiekuńczych, w myśl przepisu art. 50 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej, polega na udzielaniu pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opieki higienicznej, zaleconej przez lekarza pielęgnacji oraz, w miarę możliwości, zapewnieniu kontaktów z otoczeniem.

            Usługi opiekuńcze dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym stanowią, zgodnie z art. 50 ust. 4 ustawy przedmiotowej, specjalistyczne usługi opiekuńcze.

            Na podstawie §2 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. Nr 189, poz. 1598 ze zm.) ustala się następujące ich rodzaje:

  1. uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia,
  2. pielęgnacja – jako wspieranie procesu leczenia,
  3. rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie nieobjętym przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanychze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 1510 ze zm.),
  4. pomoc mieszkaniowa,
  5. zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz. U. 2018, poz. 1878).

            Specjalistyczne usługi są świadczone przez osoby posiadające, potwierdzone odpowiednim dokumentem, kwalifikacje do wykonywania zawodu: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty lub innego zawodu dającego wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć określone specjalistyczne usługi. Ustawodawca stawia przed osobami świadczącymi usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi wymóg posiadania co najmniej półrocznego stażu w jednej z poniżej wymienionych jednostek:

  1. szpital psychiatryczny,
  2. jednostka organizacyjna pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
  3. placówka terapii lub placówka oświatowa, do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami rozwoju lub upośledzeniem umysłowym,
  4. ośrodek terapeutyczno – edukacyjno – wychowawczy,
  5. zakład rehabilitacji,
  6. inna jednostka niż podane w pkt. 1-5, świadcząca specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

            Pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn, wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, a także osobie, której rodzina, jak również wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą zapewnić jej takiej pomocy, zgodnie z zapisem art. 50 ust. 1

i ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1362 ze zm.). 

            W decyzji administracyjnej ustala się zakres usług dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby, ich rodzaj obejmujący podział na zwykłe i specjalistyczne, czas ich trwania, liczbę godzin przyznanych miesięcznie specjalistycznych usług, miejsce świadczenia oraz warunki odpłatności.

            Odpłatność, zgodnie z poglądem wyrażonym w decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 7 stycznia 1997r. (SKO OPS/218/96/97), ustala się na podstawie wywiadu środowiskowego, po uprzedniej ocenie sytuacji osoby i rodziny, która ma skorzystać z pomocy.

            Opłata za zwykłe i specjalistyczne usługi opiekuńcze jest wnoszona przez osobę uzyskującą taką pomoc lub jej opiekuna, przelewem do 15. dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę. 

            W szczególnie uzasadnionych przypadkach, enumeratywnie określonych w § 6 przedmiotowego rozporządzenia, osoba zainteresowana może być, na podstawie wniosku złożonego przez siebie lub pracownika socjalnego, częściowo lub całkowicie zwolniona z ponoszenia odpłatności na czas określony, zwłaszcza ze względu na:

  1. konieczność korzystania co najmniej z dwóch rodzajów specjalistycznych usług,
  2. konieczność ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej lub ośrodku wsparcia i za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczo-wychowawczej, leczniczo-rehabilitacyjnej, opiekuńczo-leczniczej lub pielęgnacyjno-opiekuńczej,
  3. konieczność korzystania przez więcej niż jedną osobę w rodzinie z pomocy w formie specjalistycznych usług lub usług opiekuńczych, w tym co najmniej jedną przewlekle chorą,
  4. zdarzenie losowe. 

 

 

drukuj pobierz pdf