Zarządzenie Nr OR.0050.1.134.2014
Burmistrza Rogoźna
z dnia 01 sierpnia 2014 roku
zmieniające zarządzenie w sprawie przepisów wewnętrznych regulujących gospodarkę finansową
Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 września 1994 o rachunkowości (Dz. U z 2013 r. poz. 330 ze zm.), art. 40 ust.2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013r. poz. 885 ze zm.) zarządzam, co następuje:
§ 1.
W załączniku Nr 1 „Zasady (polityki) rachunkowości dla budżetu Gminy i Urzędu Miejskiego w Rogoźnie” do Zarządzenia Nr 152/2010 Burmistrza Rogoźna z dnia 30 grudnia 2010r. zmienionego Zarządzeniem Nr OR.0050.1.77.2012 Burmistrza Rogoźna z dnia 14 czerwca 2012 roku i Zarządzeniem Nr OR.0050.1.216.2013 Burmistrza Rogoźna z dnia 02 grudnia 2013 roku wprowadza się zmiany:
1. W załączniku Nr 3„Zakładowy Plan Kont” stanowiący załącznik do zasad polityki rachunkowości w części Wykaz kont dla Urzędu Miejskiego dodaje się następujące konta pozabilansowe:
1) 910 – Gwarancje ubezpieczeniowe i bankowe z tytułu należytego wykonania umów,
2) 920 – Należności warunkowe
3) 930 – Zobowiązania warunkowe
4) 940 – Wkład własny niepieniężny
2. W części opisowej do zasad funkcjonowania kont dla Urzędu Miejskiego ust. 2 Konta pozabilansowe niżej wymienione otrzymują brzmienie:
Na koncie 910 – „Gwarancje ubezpieczeniowe i bankowe z tytułu należytego wykonania umów” ewidencję prowadzi się według podmiotów, które złożyły gwarancje z tytułu zabezpieczeń.
Po stronie Wn 910 ujmuje się zwrot wniesionych gwarancji ubezpieczeniowych lub bankowych z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umów na podstawie otrzymanej dyspozycji od pracownika wydziału merytorycznego.
Po stronie Ma konta 910 ujmuje się wniesienie gwarancji ubezpieczeniowych lub bankowych z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umów na podstawie otrzymanej dyspozycji od pracownika wydziału merytorycznego. Gwarancje przechowuje się w kasie urzędu.
Na koniec roku konto może wykazywać saldo Ma, które oznacza wartość wniesionych gwarancji zabezpieczeń.
Konto 920 – „Należności warunkowe” służy do ewidencji należności warunkowych z tytułu udzielonych bonifikat przy sprzedaży nieruchomości. Ewidencję w systemie komputerowym prowadzi się wg tytułów należności warunkowych. Natomiast ewidencję analityczną prowadzi się w systemie ręcznym (np. arkusze Excel).
Po stronie Wn konta 920 księguje się zmniejszenie należności po upływie ustawowego okresu liczonego od daty pierwotnego nabycia prawa własności lub zwrotu udzielonej bonifikaty na podstawie uzyskanej informacji od pracownika wydziału merytorycznego.
Po stronie Ma konta 920 księguje się należności pod datą pierwotnego nabycia prawa własności na podstawie otrzymanego pisma od pracownika wydziału merytorycznego.
Na koniec roku konto może wykazywać saldo Ma.
Konto 930 – „Zobowiązania warunkowe” służy do ewidencji zobowiązań warunkowych wynikających z podpisanych umów kredytowych, pożyczkowych oraz umów o dofinansowanie projektów w celu należytego wykonania zobowiązań. Ewidencję w systemie komputerowym prowadzi się według kontrahentów (umów). Zabezpieczenie stanowi np. weksel (in blanco) wraz z deklaracją wekslową.
Po stronie Wn konta 930 ujmuje się wygaśnięcie zobowiązania. Po stronie Ma konta księguje się powstanie zobowiązania warunkowego.
Na koniec roku konto może wykazywać saldo Ma.
Konto 940 – „ Wkład własny niepieniężny” konto służyć będzie do ewidencji wkładu własnego niepieniężnego poniesionego przy realizacji projektów.
Po stronie Wn konta 940 ujmuje się wyksięgowanie wkładu własnego niepieniężnego na podstawie PK (polecenie księgowania) w wysokości poniesionego wkładu niepieniężnego po zakończeniu projektu.
Po stronie Ma ujmuje się przypis wkładu własnego niepieniężnego na podstawie dokumentów przedstawionych przez pracowników wydziałów merytorycznych odpowiedzialnych za realizację projektów w danym roku budżetowym.
Analityka do konta 940 winna umożliwić ustalenie wkładu własnego niepieniężnego z podziałem na poszczególne projekty.
Saldo konta 940 oznacza wartość wniesionego wkładu własnego niepieniężnego.
§ 2.
Zobowiązuję wszystkich pracowników właściwych merytorycznie, z tytułu powierzonych im obowiązków do zapoznania się z w/w przepisami i przestrzegania w pełni zawartych w nich postanowień.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
|